TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Jak głosować za granicą? Pytania się mnożą, czas biegnie

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz/ks
Źródło:
TVN24, Kontakt24
Jak głosować za granicą? Otrzymujemy od was pytania na Kontakt24 TVN24
wideo 2/22
TVN24Jak głosować za granicą? Otrzymujemy od was pytania na Kontakt24

Nieotrzymanie pakietów wyborczych na czas, nieodpowiednia liczba pakietów wyborczych dostarczona pod dany adres czy brak pieczęci na karcie do głosowania - to niektóre z problemów związanych z głosowaniem korespondencyjnym za granicą, o jakich piszecie do nas na Kontakt24. O tym, jak powinna wyglądać karta do głosowania, ile powinna mieć pieczęci i jak wygląda głosowanie za granicą mówiła w TVN24 szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Głosować mogą także Polacy przebywający za granicą - chęć oddania głosu złożyło ponad pół miliona rodaków, którzy znajdują się poza granicami kraju. Większość z nich ma zamiar głosować korespondencyjnie. Aby głos Polaków za granicą był ważny, cały pakiet wyborczy z oddanym przez nas głosem musi dotrzeć do obwodowej komisji wyborczej do niedzieli do godziny 21 czasu lokalnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rekordowe zainteresowanie wyborców za granicą >>>

Pytania o problemy z głosowaniem korespondencyjnym za granicą

Jednak Polacy przebywający za granicą przesyłają na Kontakt24 swoje wątpliwości i informacje o ewentualnych problemach związanych z głosowaniem korespondencyjnym.

"Na początku tego tygodnia, wydaje mi się, że był to poniedziałek, w telewizji pojawiły się informacje, że pakiety wyborcze zostały już do nas wysłane. Dziś czwartek, a ja i mój partner wciąż czekamy, aby otrzymać swoje".

"Pakiet do drugiej Tury wyborów dotarł dzisiaj, ale niestety tylko jeden. O moi mężu zapomnieli. Ambasada umywa od tego ręce i zwalają to na pocztę niemiecką, z którą do tej pory nie mieliśmy problemów"

"W pierwszej turze wyborów dostałam swoja kartę, ale mój partner swojej już nie otrzymał (...) Teraz jest druga tura i wczoraj dostaliśmy karty oboje, ale po otworzeniu listu okazało się, że moja karta jest nieważna, ponieważ nie ma na niej pieczęci obwodowej komisji wyborczej"

"Wczoraj otrzymałem pakiet wyborczy z konsulatu w Hamburgu. Brakuje jednej pieczątki. W naturalny sposób z winy konsulatu zostałem pozbawiony możliwości głosowania"

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego o pieczęciach na kartach do głosowania

Wątpliwości związane z liczbą i kolorystyką pieczęci, jakie powinny być na karcie do głosowania, wyjaśniała w czwartek w rozmowie z TVN24 szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak.

Jak tłumaczyła, na kartach wyborczych, które otrzymają wyborcy w kraju, będzie wydrukowana pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej, a także oryginalna pieczęć konkretnej obwodowej komisji wyborczej. - I ona może być w różnym kolorze - to nie jest tak, że tylko czerwony, zdarzają się i zielone, i niebieskie, a za granicą - także czarne - mówiła.

Przechodząc do tego, jak wyglądają pieczęcie na kartach za granicą, Pietrzak wskazywała, że tam nie ma na karcie wydrukowanej pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej, bo zamiast niej jest pieczęć konsulatu bądź ambasady.

- Te pieczęcie mogą być nadrukowane - tak jak w Polsce - na kartę, ale mogą być też odciśnięte pieczęcią konsulatu bądź ambasady, ręcznie wykonaną - dodała szefowa KBW.

Jak głosować za granicą?TVN24

Autor:mjz/ks

Źródło: TVN24, Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: