Poczta Polska: ponad 20 tysięcy więcej zgłoszonych do udziału w głosowaniu korespondencyjnym

Źródło:
PAP
Zarząd Poczty Polskiej skarży się do marszałek Sejmu na posłów opozycji
Zarząd Poczty Polskiej skarży się do marszałek Sejmu na posłów opozycji
wideo 2/4
Zarząd Poczty Polskiej skarży się do marszałek Sejmu na posłów opozycji

Poczta Polska poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że ma blisko 194 tysiące pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów - to o ponad 20 tysięcy więcej, niż w I turze. Spółka dodała, że osoby na kwarantannie karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami.

Poczta musi dostarczyć pakiety wyborcom, którzy zdecydowali się na głosowanie korespondencyjne, a także tym przebywającym na kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej. Karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami, czyli 10 lipca - podała Poczta.

Wskazała, że doręczaniem pakietów zajmują się dwuosobowe zespoły pocztowców. Pakiety doręczane są do skrzynek lub "do drzwi lokalu", jeśli taka dyspozycja znajduje się na kopercie. W przypadku, jeśli zespół pocztowców nie mógł doręczyć pakietu i pozostawił awizo, wyborca ma jeden dzień na odbiór przesyłki wyborczej oczekującej we wskazanej placówce pocztowej. Osoby niepełnosprawne oraz przebywające na kwarantannie mają możliwość oddania listonoszowi pakietu już po oddaniu głosu. Jeżeli wyborca chce tak postąpić, musi uprzedzić listonosza, który przed drzwiami postawi mobilną skrzynkę nadawczą i zaczeka nie dłużej niż 10 minut na wrzucenie do skrzynki koperty zwrotnej.

Pakiety wyborcze są nadawane przez urzędy gmin wyłącznie jako przesyłki polecone. Oznaczone są specjalnym nadrukiem "Przesyłka Wyborcza". W kopercie znajduje się karta do głosowania, instrukcja głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz koperta zwrotna z oznaczeniem "PRZESYŁKA WYBORCZA" i informacją o zwolnieniu z opłaty pocztowej, a także koperta na kartę do głosowania z oznaczeniem "KOPERTA NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA". Po oddaniu głosu i wypełnieniu oświadczenia należy zakleić kopertę i wrzucić ją do tzw. czerwonej skrzynki pocztowej najpóźniej do 10 lipca, czyli najbliższego piątku - czytamy w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Poczta Polska apeluje o przestrzeganie rygorów sanitarnych

Poczta poinformowała ponadto o podejmowanych działaniach na rzecz bezpieczeństwa klientów i pracowników, także podczas obsługi wyborów korespondencyjnych. "Wszyscy pracownicy na bieżąco otrzymują jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne oraz środki antybakteryjne. Dodatkowo ci, którzy w ramach obsługi wyborów prezydenckich roznoszą pakiety do osób przebywających na kwarantannie, wyposażeni są w maseczki FFP2, przyłbice, fartuchy oraz płyny do dezynfekcji" - czytamy.

"Działamy transparentnie, że na bieżąco informujemy o sytuacji pracowników. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przekazujemy także informacje lokalnym społecznościom" - powiedział, cytowany w komunikacie wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony. "Nadal apelujemy do wszystkich, by zachowywać bezpieczny dystans i przestrzegać wszystkich rygorów sanitarnych. Klienci korzystający z usług w naszych placówkach powinni zachować nie tylko bezpieczną odległość, ale także powinni mieć zasłonięte nos i usta" - podkreślił.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl