Najchętniej głosowało Mazowsze. Najgorsza frekwencja w Opolskiem

Źródło:
TVN 24
Sikorski: wydaje mi się, że mamy jasny wybór między Polską nacjonalistyczną, a europejską
Sikorski: wydaje mi się, że mamy jasny wybór między Polską nacjonalistyczną, a europejskąTVN24
wideo 2/20
Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020

Najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich odnotowano w województwie mazowieckim, najniższa była w województwie opolskim - wynika badania late poll zrealizowanego przez Ipsos. Z sondażu wynika, że mieszkańcy wielkich miast głosowali chętniej niż mieszkający na wsi.

Frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła - według Ipsos - 64,3 proc. Jeśli ten sondaż się potwierdzi, będzie to najwyższa frekwencja od 1995 roku.

Z danych sondażowych wynika, że najwięcej osób do urn poszło w województwach: mazowieckim (70,1 proc.), małopolskim (66,8 proc.) i lubuskim (66,5 proc.).

Na przeciwnym biegunie znalazły się województwa: opolskie (58,5 proc.), warmińsko-mazurskie (59,4 proc.) i świętokrzyskie (59,6 proc.).

Na wsi frekwencja wyniosła 62,2 proc. Identyczną odnotowano w średnich miastach (51-200 tysięcy mieszkańców).

W pozostałych miastach była ona wyższa. 64,1 proc. wyborców poszło do urn w miastach do 50 tysięcy mieszkańców, 65,5 proc. - w miastach, które mają powyżej 200 tysięcy, ale nie więcej niż 500 tysięcy mieszkańców. Najchętniej wyborcy głosowali w największych miastach, tych powyżej pół miliona mieszkańców - 71,5 proc.

Jak wyglądała frekwencja w grupach wiekowych? Najmłodsi wyborcy poszli do urn chętniej (frekwencja w grupie wiekowej 18-29 lat wynosiła 64,5 proc.) niż ci najstarsi - w grupie wiekowej 60 plus wyniosła 55,9 proc. Najwyższa frekwencja była jednak w grupie wiekowej 50-59 lat - 72,8 proc.

Częściej głosowały kobiety (65,8 proc.) niż mężczyźni (62,6 proc.).

Frekwencja w wyborach prezydenckich Maciej Zieliński/PAP

Autorka/Autor:FC/b

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl na podstawie danych IPSOS. Średni margines błędu badania wynosi 2 pkt. proc.

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl