Zespół Koalicji Obywatelskiej zbada nieprawidłowości przy wyborach prezydenckich

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
tmw/pm
Źródło:
PAP
OBWE ocenia wybory w PolsceTVN24
wideo 2/10
TVN24OBWE ocenia wybory w Polsce

Pod przewodnictwem posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz ruszy w czwartek pierwsze posiedzenie zespołu Koalicji Obywatelskiej do spraw nieprawidłowości w wyborach prezydenckich. W jego składzie znaleźli się między innymi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, posłowie Robert Kropiwnicki i Barbara Nowacka oraz senator Bogdan Klich.

Zespół zbierze się o godz. 13. - Celem spotkania jest przedstawienie zakresu merytorycznego pracy, głównych zarzutów co do wyborów, czyli tego, czym będzie się zajmował zespół do spraw wyjaśnienia nieprawidłowości przy organizacji wyborów - powiedział poseł Robert Kropiwnicki.

Pracami zespołu ma pokierować posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, choć w czwartkowych obradach nie będzie jeszcze uczestniczyć, ponieważ przebywa poza Warszawą. Przewodniczący zespołu ma w związku z tym zostać wybrany później.

W składzie znajdą się ponadto przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka oraz posłowie Barbara Nowacka i Marcin Kierwiński oraz senator Bogdan Klich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zespół ma na swoje spotkania zapraszać konstytucjonalistów, ekspertów OBWE, a także specjalistów od mediów, którzy - według Kropiwnickiego - pokażą między innymi rolę telewizji państwowej w kampanii prezydenckiej. - Będziemy też spotykać się z ludźmi poszkodowanymi, którzy wnosili protesty wyborcze, także przedstawicielami Polonii, którzy nakreślą swoje zarzuty co do organizacji wyborów - dodał Kropiwnicki.

Międzynarodowi obserwatorzy z OBWE podsumowali wybory prezydenckie

Cel działania zespołu

Uchwałę w sprawie powołania Zespołu ds. Wyjaśnienia Nieprawidłowości przy Wyborach Prezydenta RP w 2020 roku kolegium klubu Koalicji Obywatelskiej podjęło we wtorek.

Z dokumentu wynika, w skład zespołu mogą wejść posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej. Do zadań zespołu będzie należało m.in. inicjowanie i prowadzenie "głębokiej debaty nad procesem wyborczym, warunkami przeprowadzania wyborów oraz równouprawnieniem w prowadzeniu agitacji wyborczej poprzez audycje emitowane przez publicznych nadawców", występowanie z wnioskami oraz podejmowanie interwencji w odpowiednich organach rządowych, a także administracji państwowej "na rzecz poprawy transparentności procesu wyborczego".

Oprócz tego celem zespołu będzie inicjowanie prac legislacyjnych "w zakresie poprawy transparentności oraz pogłębiania sprawiedliwości w sposobie prowadzenia kampanii oraz agitacji wyborczej wszystkich kandydatów w wyborach", a także współpraca z organizacjami pozarządowymi, ekspertami, środowiskami opiniotwórczymi i mediami "w celu wyjaśnienia nieprawidłowości powstałych przy wyborach Prezydenta RP w 2020 r. oraz na rzecz podejmowania działań zmierzających do poprawy przejrzystości i praworządności systemu wyborczego".

Autor:tmw/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: