Prawnik Douglas Emhoff i senator Kamala Harris małżeństwem są od 2014 roku. Poznali się wcześniej na randce w ciemno. Teraz, gdy według przewidywań największych amerykańskich mediów, kalifornijska polityk zostanie pierwszą kobieta na stanowisku wiceprezydenta USA, jej mąż będzie pierwszym "drugim dżentelmenem" Stanów Zjednoczonych.
Douglas Emhoff, prawnik specjalizujący się w branży rozrywkowej, spotkał się ze swoim klientem w kancelarii w Los Angeles. Rozmowa dotycząca pomocy prawnej przybrała niecodzienny obrót, gdy ów klient, którym był reżyser Reginald Hudlin, zaproponował mu randkę ze swoją przyjaciółką. Była nią prokurator generalna stanu Kalifornia Kamala Harris.
- Poszliśmy na randkę w ciemno i od tamtej pory jesteśmy razem - wspomina Emhoff. Para pobrała się niedługo potem, w roku 2014, gdy obydwoje mieli po 50 lat.
Emhoff ma dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa - Cole'a i Ellę. Kamala Harris w wywiadzie udzielonym w 2019 roku przyznała, że była "zauroczona Dougiem, ale to Cole i Ella ostatecznie złapali ją na haczyk". Senator przyznaje, że kluczem do relacji z dziećmi jej męża jest przyjaźń z ich matką. - Mamy naprawdę nowoczesną rodzinę - mówi.
Pierwszy "drugi dżentelmen" Ameryki
Douglas Emhoff urodził się na nowojorskim Brooklynie w 1964 roku w rodzinie projektanta damskich butów. Gdy Emhoff uczęszczał do szkoły średniej, rodzina przeniosła się z New Jersey do Los Angeles w Kalifornii.
Emhoff ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Od 30 lat specjalizuje się w prawie branży rozrywkowej. Przez ostatnie lata pracował w międzynarodowej kancelarii DLA Piper. Na czas kampanii żony, w której gorliwie uczestniczył, skorzystał z urlopu.
Kamala Harris będzie pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Douglas Emhoff z kolei stanie się pierwszym "drugim dżentelmenem" w historii USA. Stacja NPR zwraca uwagę, że będzie on również pierwszą osobą żydowskiego pochodzenia, która poślubiła późniejszego (bądź późniejszą) prezydenta lub wiceprezydenta Ameryki.
Wybory prezydenckie w USA
W USA trwa liczenie głosów w czterech stanach: Arizonie, Georgii, Karolinie Północnej i na Alasce. Według przewidywań największych amerykańskich mediów, bazujących m.in. na wstępnych wynikach z pozostałych 46 stanów, Joe Biden zdobył już 279 głosów elektorskich, o dziewięć więcej niż wymagane do objęcia urzędu prezydenta USA minimum.
Źródło: NPR, New York Times, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Mark Makela/Getty Images