Minął czas na zgłaszanie kandydatów na posłów i senatorów

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Koniec rejestracji list wyborczy. Relacja reporterki TVN24
Koniec rejestracji list wyborczy. Relacja reporterki TVN24TVN24
wideo 2/22
Koniec rejestracji list wyborczy. Relacja reporterki TVN24TVN24

W środę o godzinie 16. minął czas na zgłaszanie kandydatów na posłów i senatorów przed wyborami parlamentarnymi, które zostały zaplanowane na 15 października.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie PKW, ogólnopolskie listy zgłosiło pięć komitetów - Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Przepisy dotyczące zgłaszania kandydatów

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej dwóch tysięcy wyborców z danego okręgu wyborczego.

Podpisy są weryfikowane przez okręgowe komisje wyborcze. Sprawdzana jest nie tylko ich liczba, ale też czy zostały złożone przez wyborców z danego okręgu wyborczego.

Ponadto sprawdzane jest, czy na listach w wyborach do Sejmu jest co najmniej 35 procent kobiet i co najmniej 35 procent mężczyzn oraz czy wszyscy kandydaci spełniają kryterium wieku - kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnął wiek 21 lat. W przypadku kandydata na senatora jest to 30 lat.

Kandydować nie mogą m.in. osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl