Zażalenie Konfederacji w sprawie stwierdzeń "Gazety Wyborczej" na temat programu Konfederacji w sprawie ochrony zdrowia zostało oddalone przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Konfederacja domagała się sprostowania, usunięcia fragmentu artykułu i wpłaty 20 tysięcy złotych na organizację tegorocznego Marszu Niepodległości.
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie Konfederacji, złożone po orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie - poinformowali we wtorek pełnomocnik Agory, wydawcy "GW" mec. Piotr Rogowski oraz pełnomocnik Konfederacji mec. Michał Wawer.
Konfederacja złożyła proces w trybie wyborczym przeciwko "Gazecie Wyborczej" 31 sierpnia. Jak mówił wówczas mec. Wawer, na temat postulatów tego ugrupowania w sprawie ochrony zdrowia zaczęły być mnożone kłamstwa i manipulacje, m.in. że Konfederacja chce zabrać Polakom dostęp do publicznej ochrony zdrowia czy chce wprowadzić limit wydatków na osobę, powyżej którego trzeba będzie dokładać z własnej kieszeni.
Konfederacja domagała się sprostowania, usunięcia fragmentu artykułu i wpłaty 20 tys. zł na organizację tegorocznego Marszu Niepodległości.
Sąd: artykuł miał charakter publicystyczny i nie zawierał nieprawdy
1 września Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Konfederacji. Sąd uznał, że artykuł miał charakter publicystyczny i nie zawierał nieprawdy. Reprezentujący Konfederację mec. Michał Wawer zapowiedział wówczas złożenie odwołania.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.
W razie uwzględnienia wniosku publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego. W orzeczeniu sąd wskazuje medium, w rozumieniu prawa prasowego, w której ma nastąpić publikacja oraz termin publikacji.
Źródło: PAP