"Najsilniejsze" i "najsłabsze" głosy w wyborach. "To wymaga pewnej rewizji, demografia jest płynna"

Źródło:
TVN24
"Najsilniejsze" i "najsłabsze" wyborcze głosy - w których okręgach?
"Najsilniejsze" i "najsłabsze" wyborcze głosy - w których okręgach? TVN24
wideo 2/22
"Najsilniejsze" i "najsłabsze" wyborcze głosy - w których okręgach? TVN24

Liczba mandatów w niektórych okręgach wyborczych przestała odpowiadać liczbie mieszkańców, a więc jedni obywatele będą po wyborach nadreprezentowani, a inni niedoreprezentowani. W związku z tym w październiku 2022 roku Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do rządzących z apelem o zmiany, ale inicjatywa została odrzucona. W TVN24 przeanalizowaliśmy, które okręgi dysponują "najsilniejszymi", a które "najsłabszymi" głosami.

"Czas Decyzji. Kampania" to nowy program TVN24, który jest emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 17.30.

W teorii rozdział mandatów w wyborach parlamentarnych związany jest z liczbą mieszkańców danego okręgu. Z tego właśnie powodu w październiku ubiegłego roku Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do rządzących o zmiany w liczbie mandatów w oparciu o aktualne dane demograficzne.

Chodzi o to, że liczba mandatów w niektórych okręgach przestała odpowiadać liczbie mieszkańców, a więc jedni obywatele będą po wyborach nadreprezentowani, a inni niedoreprezentowani.

Zgodnie z pismem przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka, które zostało skierowane do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, łącznie w 11 okręgach wyborczych należy zmniejszyć o jeden liczbę wybieranych posłów. W dziewięciu natomiast należy o jeden zwiększyć, a w jednym - aż o dwa.

ZOBACZ PISMO PRZEWODNICZĄCEGO PKW DO MARSZAŁEK SEJMU >>>

W podobny sposób PKW przeanalizowała też jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. Wynika z tego, że w województwach małopolskim i mazowieckim liczba wybieranych senatorów jest zbyt niska, a w województwie śląskim zbyt wysoka.

Według PKW aktualny podział na okręgi wyborcze narusza przepisy Kodeksu wyborczego. Inicjatywa została jednak odrzucona przez władze, a liczba mandatów pozostała taka sama jak dotąd. Termin dokonania zmian w podziale na okręgi wyborcze upłynął 14 maja 2023 roku.

"Najsilniejsze" i "najsłabsze" głosy - w których okręgach?

W programie "Czas Decyzji. Kampania" policzono, ilu mieszkańców przypada na jeden mandat obsadzany w poszczególnych okręgach, by pokazać umowną siłę głosu.

I tak okręgiem wyborczym, w którym przypada najmniej mieszkańców na jeden mandat, a więc można mówić, że tam głos ma największą siłę i wiąże się z proporcjonalnie największą reprezentacją w parlamencie, jest okręg numer 32, który obejmuje Sosnowiec i Dąbrowę Górniczą.

Tutaj na jeden mandat według danych z września 2022 roku przypada niewiele powyżej 68,5 tysiąca mieszkańców. Zgodnie z rekomendacją PKW ten okręg powinien stracić jeden mandat, ale tak się nie stało i wciąż wybiera się tam dziewięciu posłów.

Druga w kolejności jest Łódź. Tam zamiast dziesięciu, według PKW, powinniśmy wybierać dziewięciu posłów. Kolejne są okręgi z siedzibami w Katowicach, Elblągu i Wałbrzychu. Wszystkie powinny w tych wyborach wybierać o jednego przedstawiciela mniej.

"Najsilniejsze" głosy - najmniejsza liczba mieszkańców na mandatPKW/TVN24

Jeśli natomiast chodzi o okręgi z umowną najmniejszą siłą głosu, a więc takie, które mają niedostateczną reprezentację w parlamencie, na pierwszym miejscu byłaby Warszawa, gdyby doliczyć do niej wyborców z zagranicy. PKW jednak w swoich wyliczeniach nie brała tego pod uwagę i bez tych kilkuset tysięcy głosów Warszawa znalazła się w tej klasyfikacji dopiero na dziewiątym miejscu. Jednak również tu, według PKW, powinniśmy wybierać 21 posłów zamiast 20.

Zgodnie z wyliczeniami Państwowej Komisji Wyborczej najbardziej niedoreprezentowanym okręgiem jest tak zwany "obwarzanek", czyli okręg obejmujący podwarszawskie miasta, gdzie na jeden mandat przypada niemal 93 tysiące mieszkańców. Tu powinniśmy wybierać dwóch dodatkowych posłów, co dawałoby aż 14 mandatów, a nie jak teraz - 12.

Kolejne są okręgi wielkomiejskie - Poznań, Wrocław, Słupsk z Gdynią oraz Gdańsk. Wszędzie tam powinniśmy wybierać o jednego przedstawiciela więcej.

"Najsłabsze" głosy - największa liczba mieszkańców na mandatPKW/TVN24

Ekspert: kalkulacja jest pewnie czysto polityczna

Do tej kwestii odniósł się gość programu "Czas Decyzji. Kampania" dr hab. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Wydaje mi się, że to wymaga pewnej rewizji, zwłaszcza że demografia jest płynna, raz z powodów czysto biologicznych, ale też z powodów ekonomicznych. To znaczy część ludzi z wielkich miast przenosi się w suburbia i tam przybywa mieszkańców. I w tym sensie zderzamy się z problemem niedoreprezentowania - powiedział.

- Natomiast kalkulacja jest pewnie czysto polityczna, matematyczna i pewnie nie wychodzi tym, którzy o tym decydują - dodał.

Pytany, czy to zagraża demokratycznej zasadzie "jeden człowiek, jeden głos", odparł, że "niekoniecznie". - To chyba nie jest ta skala. Oczywiście z perspektywy mieszkańców danego regionu jeden czy dwa mandaty więcej mogą mieć znaczenie - zaznaczył.

"Czas decyzji. Kampania". Cała rozmowa z dr hab. Łukaszem Młyńczykiem, politologiem Uniwersytetu Warszawskiego
Cała rozmowa z dr hab. Łukaszem Młyńczykiem, politologiem Uniwersytetu Warszawskiego TVN24

Mówiąc o okręgu kieleckim, gdzie wybieranych jest 16 posłów i skąd będzie startował lider PiS Jarosław Kaczyński, gość TVN24 powiedział, że "Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na dużą liczbę mandatów w tym okręgu". - W związku z tym jest takim łakomym wyborczym kąskiem i osoba Jarosława Kaczyńskiego, która ewentualnie taką listę może - mówiąc kolokwialnie - pociągnąć, jest też gwarantem tego, że można odtworzyć te 10 mandatów, które były, a może można zwiększyć tę pulę - ocenił Młyńczyk.

- A z perspektywy tego, że gra może się toczyć o pojedyncze mandaty, to na pewno jest znacząca waga tego aktualnego podziału - dodał.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Londyński szpital Great Ormond Street, jeden z wiodących szpitali dziecięcych na świecie, rozpoczął pilną analizę przypadków 721 pacjentów w związku z obawami dotyczącymi praktyki medycznej jednego ze swoich byłych chirurgów. Część jego pacjentów miała przejść niepotrzebne operacje lub takie, które zakończyły się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, w tym amputacją kończyny.

Operował dzieci, wielu wyrządził krzywdę. "Szokujący" raport

Operował dzieci, wielu wyrządził krzywdę. "Szokujący" raport

Źródło:
BBC, Sky News, Independent

Polska reprezentacja poniosła porażkę w meczu z Chorwacją. Na warszawskiej Woli padły strzały, ranny został przechodzień, trwają poszukiwania sprawcy. W Ustce doszło do ataku nożem na 59-latka, sprawcy zostali schwytani. Rosyjski dron wleciał w przestrzeń powietrzną, Rumunia poderwała myśliwce. W Izraelu doszło do zamachu, zamknięto granicę z Jordanią. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 9 września.

Polacy pokonani, strzały na Woli, zamknięta granica

Polacy pokonani, strzały na Woli, zamknięta granica

Źródło:
tvn24.pl

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się za intensywniejszymi działaniami dyplomatycznymi w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Jego zdaniem w tej kwestii musi odbyć się konferencja pokojowa z udziałem Rosji.

"Na jednej z nich musi być też Rosja". Chcą konferencji, która przyspieszy bieg wydarzeń

"Na jednej z nich musi być też Rosja". Chcą konferencji, która przyspieszy bieg wydarzeń

Źródło:
PAP

929 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja przeprowadziła w nocy atak dronami na Kijów. Jednostki obrony powietrznej odpowiedziały na ataki - poinformowało w poniedziałek ukraińskie wojsko. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa obława na uzbrojonego mężczyznę, który postrzelił kilka osób w stanie Kentucky w USA. Napastnik otworzył ogień w pobliżu autostrady międzystanowej na obszarze wiejskim hrabstwa Laurel. Celował w jadące pojazdy. Śledczy wciąż nie ustalili motywu działania sprawcy, ale jeden wykluczyli.

Strzelał do jadących autostradą, zniknął. Wielu rannych, obława trwa, policja wykluczyła jeden motyw

Strzelał do jadących autostradą, zniknął. Wielu rannych, obława trwa, policja wykluczyła jeden motyw

Źródło:
CNN

Gisele i Dominique Pelicot byli małżeństwem przez 50 lat, a ich życie długo wydawało się sielanką. Gdy Gisele zaczęła borykać się z niewyjaśnionymi zanikami pamięci, była przekonana, że to początki Alzheimera. Prawdę usłyszała od policji: przez lata mąż odurzał ją, gwałcił i zapraszał innych, by robili to samo. Dominique Pelicot przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Oprócz niego oskarżonych jest 50 mężczyzn w wieku od 26 do 74 lat. Wielu z nich ma dzieci i jest w związkach. Niektórzy twierdzą, że nie wiedzieli, że Gisele była odurzona w czasie stosunku. Inni przekonują, że myśleli, iż "pozwolenie od męża" wystarczy. Gisele nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami, bo - jak podkreśla - to nie ona musi się wstydzić, a ci, którzy ją skrzywdzili.

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Źródło:
New York Times, tvn24.pl

Na niespełna dwa miesiące przed wyborami w USA republikański kandydat na prezydenta Donald Trump i jego demokratyczna rywalka Kamala Harris cieszą się niemalże równym poparciem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" i Siena College.

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Źródło:
Reuters, "New York Times"

Pogoda na początku tygodnia się pogorszy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na południowych krańcach Polski, gdzie spodziewane są intensywne opady deszczu i silny wiatr.

Idą ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla części kraju

Idą ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Telefony, smsy, wiadomości z pracy w czasie wolnym, w tym na urlopie. - Rozwój technologiczny i upowszechnienie pracy zdalnej sprawiły, że nierzadko zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym - komentuje mecenas Monika Wieczorek. Skutki? Stres, problemy zdrowotne i rodzinne. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie tak zwanego prawa do odłączenia się, które obowiązuje już w kilku krajach. Czy możemy liczyć na nie także w Polsce?

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Źródło:
tvn24.pl

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Pani Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Rosyjski dron rozbił się w sobotę we wschodniej Łotwie, trwa śledztwo w tej sprawie – poinformował prezydent kraju Edgars Rinkeviczs. Minister obrony Andris Spruds ocenił, że "ten incydent potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy Łotwy". Do podobnego incydentu doszło także w Rumunii. Rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah skomentowała, że chociaż nie ma informacji wskazujących na celowy atak Rosji na sojuszników, takie działania są "nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne".

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Źródło:
PAP

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Idzie ochłodzenie, ale mimo to czasami nadal będzie cieplej niż zwykle o tej porze roku. Jaka pogoda będzie na początku astronomicznej i kalendarzowej jesieni? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

Źródło:
TVN24.pl
Premium

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki dopiero w grudniu, ale fundacja już szuka wolontariuszy, dzięki którym znów uda się dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Od tego ile osób się zgłosi zależy, ilu osobom uda się pomóc. Zgłosić może się każdy. Żeby to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Źródło:
TVN24