W środę o godzinie 16. minął czas na zgłaszanie kandydatów na posłów i senatorów przed wyborami parlamentarnymi, które zostały zaplanowane na 15 października.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie PKW, ogólnopolskie listy zgłosiło pięć komitetów - Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.
Przepisy dotyczące zgłaszania kandydatów
Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.
Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej dwóch tysięcy wyborców z danego okręgu wyborczego.
Podpisy są weryfikowane przez okręgowe komisje wyborcze. Sprawdzana jest nie tylko ich liczba, ale też czy zostały złożone przez wyborców z danego okręgu wyborczego.
Ponadto sprawdzane jest, czy na listach w wyborach do Sejmu jest co najmniej 35 procent kobiet i co najmniej 35 procent mężczyzn oraz czy wszyscy kandydaci spełniają kryterium wieku - kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnął wiek 21 lat. W przypadku kandydata na senatora jest to 30 lat.
Kandydować nie mogą m.in. osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu