W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze do izby wyższej parlamentu

Źródło:
PAP
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatora
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatoraTVN24
wideo 2/4
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatoraTVN24

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak wręczył w piątek w Senacie zaświadczenia o wyborze na senatora XI kadencji. - Ta wysoka frekwencja (w wyborach - red.) daje państwu niezwykle silny mandat przedstawicielski, można powiedzieć, że najmocniejszy w całym okresie III RP - zwrócił się do senatorów szef PKW.

W piątek w południe w Senacie odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń o wyborze na senatora XI kadencji. W uroczystości uczestniczyła szefowa KBW Magdalena Pietrzak, a także marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałkowie Senatu: Marek Pęk, Michał Kamiński, Bogdan Borusewicz i Gabriela Morawska-Stanecka oraz wicemarszałkowie Sejmu: Małgorzata Kidawa-Błońska i Piotr Zgorzelski.

Szef PKW Sylwester Marciniak podczas uroczystości podkreślał rekordową frekwencję w tegorocznych wyborach. - Te wybory były historyczne, ponieważ padł frekwencyjny rekord w dziejach III RP, w wyborach (do Senatu - red.) udział wzięło 21 milionów 944 tysięcy 884 Polek i Polaków, frekwencja wyborcza wyniosła zatem 74,31 procenta - przypomniał szef PKW.

Dla porównania w 2015 roku frekwencja wyborcza wyniosła 50,91 proc. - dodał Marciniak - Czyli blisko sześć milionów 400 tysięcy wyborców więcej wzięło udział w tegorocznych wyborach. To jest tak, jakby każdy z senatorów otrzymał obecnie średnio blisko 64 tysiące głosów więcej - podkreślił.

Według Marciniaka wysoka frekwencja wskazuje na poziom zaangażowanie społeczeństwa w życie państwa. - Jest to niezwykle istotny wskaźnik rozwoju demokracji i legitymizacji władzy. Dla państwa jest to wielki zaszczyt, ale i duża odpowiedzialność. Ta wysoka frekwencja daje państwu niezwykle silny mandat przedstawicielski, można powiedzieć, że najmocniejszy w całym okresie III RP - zwrócił się do senatorów szef PKW.

Kto zasiądzie w ławach senackich?

Nowi senatorowie, wyczytywani w kolejności alfabetycznej, odebrali zaświadczenia. Osobiście zaświadczenia nie odebrał tylko jeden senator, Jan Filip Libicki.

Nowo wybrani senatorowie obejmą swoje mandaty podczas pierwszego posiedzenia Senatu XI kadencji, które zwoła prezydent równolegle z posiedzeniem Sejmu, które zostało zaplanowane na 13 listopada. Wśród nowych senatorów znaleźli się m.in. były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak. W ławach senackich zasiądzie też były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Prezydent o terminie pierwszego posiedzenia nowego Sejmu
Prezydent o terminie pierwszego posiedzenia nowego SejmuTVN24

W nowej kadencji Senatu znajdzie się też grupa dotychczasowych posłów: jedna z liderek Nowej Lewicy Magdalena Biejat, były szef PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Grupiński, Tomasz Lenz, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Debiutantem w Senacie jest m.in. przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski, Ryszard Franciszek Brejza - ojciec senatora kończącej się kadencji Krzysztofa Brejzy, oraz były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Mirosław Różański. W izbie wyższej parlamentu zasiądzie także Maciej Żywno, przed laty wojewoda podlaski, Marek Brzezin, dotychczasowy marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i były starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.

Uwagę przykuł jeden z senatorów reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość. Jan Wincenty Hamerski odebrał zaświadczenie w stroju bacy. W okręgu wyborczym nr 36, obejmującym powiaty limanowski, nowotarski i tatrzański, uzyskał prawie 110 tys. głosów.

Jan Wincenty Hamerski odbiera zaświadczenieTVN24

Jak Senat widzą debiutanci?

- Uważam, że Senat ma szansę utrzymać swoją rolę miejsca otwartego na obywateli. Chciałabym w Senacie podtrzymać tę kulturę dialogu, dyskusji, debaty nie tylko pomiędzy samymi polityki, którzy w Senacie zasiadają, ale również z obywatelami, którzy przez całą ostatnią kadencję przychodzili tu po to, żeby walczyć o swoje sprawy, żeby brać udział w wysłuchaniach obywatelskich, żeby zgłaszać swoje propozycje poprawek do ustaw - powiedziała PAP Magdalena Biejat.

Oceniła, że to bardzo ważna rola Senatu, jako "miejsca, gdzie ta kultura debaty publicznej została utrzymana przez ostatnią kadencję, mimo że bardzo podupadła w Sejmie". - Wydaje mi się, że Senat nadal może być miejscem, które daje przykład - dodała Biejat.

Na pytanie, w jakich komisjach senackich chciałaby zasiadać i jakimi tematami się zajmować przez najbliższe cztery lata, odpowiedziała: - Dla mnie najważniejsze tematy to polityka społeczna, kwestia praw kobiet, praw człowieka, a więc także sprawy osób z niepełnosprawnościami, kwestie wyrównywania nierówności społecznych i wsparcie praw pracowniczych. To są dla mnie tematy kluczowe.

Waldemar Pawlak zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że "Senat jest miejscem, gdzie potrzebna jest rozwaga, rozsądne i roztropne dbanie o dobro wspólne".

- Z jednej strony Senat zajmuje się oceną tych rozwiązań prawnych, pomysłów, które przychodzą z Sejmu, ale ma też możliwość oceny w ogóle stanu prawnego i budowania takiej dobrej jakości prawa. Tak sobie wyobrażam rolę Senatu. Oczywiście bardzo ważna jest też praca w okręgu, bezpośredni kontakt. Bo senator jest jeden w okręgu i powinien umieć współpracować ze wszystkimi poważnymi osobami, które tam są aktywne, także podmiotami, stowarzyszeniami, więc sporo pracy. Natomiast bardzo się cieszę z tego wyboru i doceniam to uznanie dla potrzeby budowania braterstwa i wspólnoty, bo na to zwracałem uwagę w trakcie kampanii - powiedział PAP Pawlak.

Pytany, jaki ma pomysł na swoją obecność w Senacie, w jakich komisjach chciałby zasiadać, powiedział: - Będziemy to wszystko omawiać. Poczekajmy do pierwszego posiedzenia Senatu, wtedy będą już ustalenia, które pozwolą ustawić się w odpowiednim szyku i wykorzystać predyspozycje i doświadczenie wszystkich senatorów.

Grzegorz Schetyna ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że przyszła kadencja Senatu "zapowiada się bardzo ciekawie". - Myślę, że będzie smakować robienie polityki - dodał. Przypomniał, że Senat "zawsze słynął z otwartej debaty i dawał gwarancję tego, czego brakowało w Sejmie". - Jestem dobrej myśli, że to będzie dobra praca i podjęcie dużych wyzwań - podkreślił.

Również Kidawa-Błońska podkreśliła, że "to będzie bardzo ciekawy czas, bo skład Senatu jest bardzo silny, merytoryczny". - Mam nadzieję, że to będzie dobry czas i będziemy mogli zrobić dużo bardzo dobrych, ciekawych rzeczy, bo oczekiwanie Polaków wobec tego, co zrobiliśmy, jest bardzo duże - powiedziała PAP dotychczasowa wicemarszałek Sejmu.

Dopytywana, jakie tematy są w kręgu jej zainteresowania, odpowiedziała: - Wszyscy wiedzą, że dla mnie kultura jest najważniejsza, ale tematów będzie bardzo dużo.

Jednym z debiutujących senatorów jest też były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Mirosław Różański. - Jest to mój debiut jako parlamentarzysty. Natomiast Senat i Sejm nie są mi obce, bo pracując w Ministerstwie Obrony Narodowej, a później, kiedy byłem dowódcą generalnym, to w tym zacnym gmachu bywałem kilkanaście albo i więcej razy. Także nie jest dla mnie to coś, co niejednokrotnie przytłacza osoby, które pierwszy raz tutaj przychodzą, bo jak byłem tutaj pierwszy raz, to faktycznie tak było - podkreślił w rozmowie z PAP Różański.

Jak dodał - "dzisiaj jest taki dreszczyk emocji, o którym muszę powiedzieć, ale chciałbym to pokazać w dwóch aspektach". - Ten dreszczyk emocji, który niektórzy mogą porównywać z pewnego rodzaju stresem, a mamy dwa rodzaje stresu: paraliżujący i mobilizujący. I ja celuję w ten drugi. Uważam, że to, co się będzie działo, to tylko i wyłącznie będzie mnie mobilizowało do tego, żeby dyskutować o bezpieczeństwie szeroko rozumianym właśnie tutaj, w parlamencie. Zresztą z taką misją startowałem w wyborach, o tym mówiłem, że chcę się tym zajmować - podkreślił Różański.

W wyborach do Senatu kandydaci PiS zdobyli 34 mandaty, KO - 41, Trzeciej Drogi - 11, a Nowej Lewicy - 9 mandatów. W Senacie znajdzie się także pięciu senatorów, którzy startowali z własnych komitetów.

Autorka/Autor:ks//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga, Krzemień i Kopa Bukowska, w czwartek po południu wybuchł pożar. Trwa akcja gaśnicza, zadysponowano śmigłowiec.

Płoną połoniny w Bieszczadach. Pożar wybuchł w trudno dostępnym terenie

Płoną połoniny w Bieszczadach. Pożar wybuchł w trudno dostępnym terenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek, 2 maja o godz. 16, minął termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. Ile komitetów wyborczych wystawi swoje listy? Kiedy odbędzie się losowanie numerów list? Kto może zostać europosłem? Wyjaśniamy.

Minął termin zgłaszania kandydatów w eurowyborach. Tyle komitetów wystawiło listy

Minął termin zgłaszania kandydatów w eurowyborach. Tyle komitetów wystawiło listy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - przekazało w czwartek po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We Wrocławiu zasłabł senior przechodzący przez przejście dla pieszych. Na widok leżącego w ruchliwym miejscu 76-latka zareagowali policjanci, którzy patrolowali okolicę.

Przechodził przez ulicę, nagle zasłabł

Przechodził przez ulicę, nagle zasłabł

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej trzy kobiety zostały zarażone wirusem HIV podczas wykonywania zabiegu kosmetycznego twarzy nazywanego "wampirzym liftingiem" - informują amerykańskie media. Według "The New York Times" to pierwszy udokumentowany w USA przypadek przenoszenia wirusa HIV poprzez zastrzyki kosmetyczne.

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Źródło:
"The New York Times", BBC

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. Jak potwierdziło TVN24 informacje mediów został nim 69-letni Leszek Świętochowski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jeszcze oficjalnie nie podał tej informacji.

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem".

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W oknie życia w mikołowskiej Borowej Wsi (woj. śląskie) znaleziono dziewczynkę. Lekarz ocenił jej stan jako dobry, a od porodu do przekazania mogło minąć kilkanaście godzin. Przy dziecku znaleziono poruszający list z wyjaśnieniami.

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Źródło:
PAP, "Dziennik Zachodni"

Z okazji 9. urodzin księżnej Charlotte na oficjalnych profilach księżnej Kate i księcia Williama w mediach społecznościowych ukazało się zdjęcie ich córki. Autorką jest sama księżna Kate, która w marcu ogłosiła, że walczy z nowotworem. Tymczasem książę William odpowiedział na pytanie, jak czuje się żona.

Księżna Kate publikuje kolejne zdjęcie. "Dziękuję za wszystkie miłe wiadomości"

Księżna Kate publikuje kolejne zdjęcie. "Dziękuję za wszystkie miłe wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl

Polacy pokochali metodę zabezpieczania wszystkich swoich urządzeń i kont jednym hasłem - wynika za danych Biura Informacji Kredytowej. - Jedno hasło do wszystkiego obarczone jest wielkim ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa informacji - ostrzega Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK.

Jedno hasło, wiele kont. Wciąż wielu Polaków nie zważa na zagrożenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Prezydent skierował do premiera oficjalną informację, że dla podkreślenia znaczenia politycznego naszej prezydencji w Unii Europejskiej należy zorganizować dwa szczyty europejskie - oświadczył w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Jak zaznaczył, "polityczna decyzja została wczoraj zakomunikowana".

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Źródło:
TVN24

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Trwają prace Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nad podwyżką płacy minimalnej dla pracowników samorządowych. Po zmianach widełki będą wynosić od 4000 do 6200 zł. Nadal będą one zależne od kategorii.

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Źródło:
PAP

Aleksandra Kosiorek, prawniczka, aktywistka, działaczka na rzecz praw kobiet, a ostatnio siła napędowa "turkusowej rewolucji" w mieście (określenie pochodzące od barw ugrupowania Gdyński Dialog), wygrała bój o fotel prezydenta Gdyni. Pokonała Wojciecha Szczurka, który rządził miastem 26 lat. W wywiadzie dla tvn24.pl, na kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem, mówi o prezydenturze swojego poprzednika, o pierwszych decyzjach, jakie podejmie na nowym stanowisku, i o tym, jak chce się komunikować z mieszkańcami i jak odpoczywa po ciężkiej kampanii.

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

Źródło:
TVN24

2 maja jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Okolicznościowe wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wielu polityków, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24