Incydent na konferencji Donalda Tuska, mężczyzna przejął mikrofon. Szef PO: bardzo panu współczuję

Źródło:
TVN24.pl
Incydent podczas spotkania Donalda Tuska w Kępnie
Incydent podczas spotkania Donalda Tuska w KępnieTVN24
wideo 2/5
Incydent podczas spotkania Donalda Tuska w KępnieTVN24

Już nigdy nie będziecie same. Nigdy już nie będzie tak, żeby polska kobieta musiała się bać władzy urzędnika, księdza, policjanta - mówił Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami w Kępnie, przypominając strajki i walkę o obronę praw polskich kobiet. W pewnym momencie jego wystąpienie przerwał mężczyzna z tłumu, który przejął jeden z mikrofonów i próbował zadawać byłemu premierowi pytania. - Bardzo panu współczuję, pan nie jest winny temu. Jest pan ofiarą tego, co pisowska telewizja, co pisowskie media wkładają ludziom do głowy - stwierdził w odpowiedzi szef PO.

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk rozpoczął w środę akcję objazdu Polski Tuskobusem. Przed południem spotkał się z mieszkańcami wielkopolskiego Kępna. Przypomniał, że stoi w miejscu, gdzie odbywały się strajki kobiet. - Kępno było znane z bardzo energicznego protestu kobiet w obronie własnych praw i własnej godności - powiedział i podziękował jego uczestniczkom. - Chciałbym dzisiaj nisko się pokłonić wam wszystkim tu obecnym, które walczyły o godność i prawa kobiet w czasie tych masowych ogólnopolskich demonstracji, wszystkim kobietom w Polsce bez wyjątku, za to, że z taką godnością, z taką determinacją, nigdy nie poddały się i że dzisiaj także dają ten wyraźny znak całej Polsce i tej władzy, że polska kobieta nie ulegnie nikomu - powiedział. - Ani jakimś idiotycznym ideom, które przyświecają i tej władzy, i niektórym prawicowym partiom - dodał.

Wyraził też nadzieję, że protesty kobiet będą sygnałem dla wszystkich, którzy podnoszą ręce na prawa kobiet, i "takim znakiem, który być może otrzeźwi niektórych". Mówił też o nadziei, którą protestujące "wlały w serca kobiet w całym kraju". - Że sprawa nie jest przegrana. Wręcz przeciwnie. Że jeszcze miesiąc, niecały miesiąc, i znowu będzie można w Polsce oddychać pełną piersią, że znowu będzie można otworzyć okna i przewietrzyć i że pełnia praw kobiet nie będzie marzeniem, tylko stanie się znowu naszą codziennością - mówił.

Donald Tusk w Kępnie. "Bardzo dużo kobiet właśnie tu protestowało"
Donald Tusk w Kępnie. "Bardzo dużo kobiet właśnie tu protestowało"20.09.TVN24

"Chcemy w Polsce mówić z otwartością o wszystkich problemach"

Donald Tusk podkreślił, że protest jest zawsze ostatecznością i fakt, że setki tysięcy kobiet wyszło wówczas na ulice polskich wsi i polskich miast pokazuje, że sprawa była naprawdę śmiertelnie poważna i że mieliśmy do czynienia z bardzo silnymi emocjami.

- Chcę wam powiedzieć, bo to jest dla mnie ważne, jak najbardziej uroczyste ślubowanie: już nigdy nie będziecie same. Nigdy już nie będzie tak, żeby polska kobieta musiała się bać władzy urzędnika, księdza, policjanta. Władze państwowe, policja, instytucje życia publicznego są po to, żeby opiekować się, pomagać obywatelom i obywatelkom, a szczególnie wtedy, kiedy takiej pomocy potrzebuje kobieta. Wtedy państwo powinno wyciągać swoją pomocną rękę, a nie budzić strach czy niepewność co do waszej przyszłości - stwierdził.

Podkreślił, że jako mąż, ojciec i dziadek chciałby, "żeby żadna Polka nie musiała się już bać we własnej ojczyźnie, bać swojego państwa". - Przecież to jest chore. Tak naprawdę najczęściej słyszę od polskich kobiet jedno pragnienie: żeby było normalnie, żeby nikt nie musiał się nikogo bać, żeby nikt nikim nie gardził - podkreślił. - Ręce precz od polskich kobiet, jak nie potraficie pomagać - dodał, zwracając się do obozu rządzącego.

Tusk: Kaczyński boi się debaty

Po wystąpieniu Tuska, dziennikarze pytali lidera PO o debatę z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, a także o to, czy jest coś, co mogłoby przekonać lidera PiS do udziału w takiej debacie. - Jeśli chodzi o debaty z Jarosławem Kaczyńskim, ja tutaj już niczego więcej nie dodam, od wielu lat proponuję mu debatę w otwartych mediach. Nawet w PiS-owskiej telewizji, nie mam z tym problemu, byleby to było na żywo, byleby nie kłamano nieustannie - powiedział lider PO.

Dodał, że nie łudzi się, że do niej dojdzie. - Kaczyński boi się takiej debaty, bo musiałaby być na żywo i wtedy ludzie, którzy na co dzień oglądają kłamstwa pisowskiej telewizji, usłyszeliby prawdę - powiedział. Zaznaczył też, że telewizja publiczna nie relacjonuje spotkań polityków KO. - Możliwość dostępu do informacji, debata z Kaczyńskim w otwartej telewizji, to jest także kwestia godności wyborców PiS-u, wam też należy się prawda - dodał Tusk.

Incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem

Spotkanie w Kępnie w pewnym momencie próbował zakłócić mężczyzna z tłumu, który przejął jeden z mikrofonów pod pretekstem zadania Donaldowi Tuskowi pytania. - Bardzo panu współczuję, pan nie jest winny temu. Jest pan ofiarą tego, co pisowska telewizja, co pisowskie media wkładają ludziom do głowy - powiedział. Dodał, że 15 października potrzebna jest zmiana władzy, "także dla ludzi otumanionych przez pisowską telewizję, którzy powtarzają te brednie, a są tak naprawdę bez winy". - Uwolnienie ludzi od fałszywej propagandy, od kłamstwa, to także nasze wspólne zadanie - podkreślił.

To kolejny przypadek w ostatnich dniach, gdy zakłócana lub przerywana jest konferencja opozycji. We wtorek konferencję prasową Donalda Tuska przed siedzibą TVP zakłócił pracownik telewizji rządowej Michał Rachoń. W środę do przerwania konferencji odniosła się posłanka KO Agnieszka Pomaska. - Przypomnę, że kilka lat temu w Sopocie pan redaktor Rachoń przebierał się za męskie przyrodzenie, a wczoraj po raz kolejny próbował się przebierać w dosyć nieudolny sposób za dziennikarza - skomentowała.

Agnieszka Pomaska o zakłócaniu konferencji Donalda Tuska przez Michała Rachonia
Agnieszka Pomaska o zakłócaniu konferencji Donalda Tuska przez Michała Rachonia20.09TVN24

Autorka/Autor:FC//mm

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem regionów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem regionów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W południowej Polsce sobota może okazać się niebezpieczna pod względem pogodowym, a lokalnie zagrożenia towarzyszyć nam będą przez całą noc.

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl