"Naturalny" kandydat na premiera i "żadnych rozmów z PiS-em"

Źródło:
TVN24
Hennig-Kloska: żadnych rozmów z PiS-em o koalicji
Hennig-Kloska: żadnych rozmów z PiS-em o koalicjiTVN24
wideo 2/24
Henning-Kloska: żadnych rozmów z PiS-em, żadnych marzeń o wspólnej koalicjiTVN24

15 października 2023 roku w Polsce skończyły się rządy PiS-u - powiedział w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Stwierdził, że w sytuacji zwycięstwa demokratycznej opozycji "naturalnym kandydatem na premiera jest Donald Tusk". - Świętym prawem ugrupowania koalicyjnego, które uzyskało największą liczbę głosów, jest wytypowanie kandydata na szefa rządu - mówił także poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. - Żadnych rozmów z PiS-em, żadnych marzeń o wspólnej koalicji - zapewniła Paulina Hennig-Kloska z Trzeciej Drogi.

Demokratyczna opozycja ma szansę na 248 mandatów - wskazują sondażowe wyniki late poll, przygotowane przez Ipsos. Z badania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 198 mandatów, a Koalicja Obywatelska na 161. Do Sejmu wchodzą także Trzecia Droga (57 mandatów), Lewica (30 mandatów) i Konfederacja (14 mandatów).

Według wstępnych danych frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła rekordowe 72,9 proc.

WYBORY 2023. RELACJA NA ŻYWO W TVN24.PL >>>

- To, co się stało wczoraj, ten wielki entuzjazm, który wybuchł. To jest kluczowa sprawa - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk w "Rozmowie Piaseckiego". Podziękował przy tym wszystkim Polakom, którzy oddali głos na opozycję. - Niektórzy do trzeciej w nocy, jak to było na przykład we Wrocławiu, stali w kolejkach po to, żeby oddać swój głos - zauważył. 

"15 października 2023 roku w Polsce skończyły się rządy PiS-u"

Tomczyk ocenił, że wszystko wskazuje na zwycięstwo demokratycznej opozycji. - Dzisiaj chyba można powiedzieć wprost, że 15 października 2023 roku w Polsce skończyły się rządy PiS-u. I to jest najważniejsze przesłanie i chyba taka najszczęśliwsza wiadomość, która płynie do ludzi w całej Polsce - powiedział polityk PO.

 - Wczoraj był nieprawdopodobny entuzjazm i na wieczorze wyborczym, ale też jak wracałem po wieczorze do domu ludzie jeździli z flagami, trąbili, machali. To jest wielki przypływ radości dla nas wszystkich - mówił.

Według Tomczyka "dużo się stało złego w ciągu tych ośmiu lat". - Dużo było takiej skumulowanej złości, którą ludzie przekuli w głos - stwierdził. Dodał, że miliony Polaków w końcu uwierzyły, że ich głos ma znaczenie. - Zobaczyli, że ta karta do głosowania, ten krzyżyk, to jest oręż w walce wyborczej - powiedział.  

"15 października 2023 roku w Polsce skończyły się rządy PiS-u"
"15 października 2023 roku w Polsce skończyły się rządy PiS-u"TVN24

"Rząd PiS stracił mandat społeczny"

Pytany, czy jego zdaniem jest możliwość, by PiS-owi udało się zgromadzić 231 głosów w Sejmie, potrzebnych do utworzenia rządu, Tomczyk odparł, że takiego scenariusza "na tę chwilę" nie widzi. - Czekamy na ostateczne wyniki wyborów, czekamy na komunikat Państwowej Komisji Wyborczej - podkreślił. 

- Naród powiedział, że nie chce rządów PiS-u, że opozycja powinna mieć większość w tym parlamencie i to opozycja powinna zdecydować o tym, jak będzie wyglądał rząd - przekonywał Tomczyk.

Zwrócił się w tym miejscu z apelem do rządu PiS i premiera Morawieckiego, żeby nie podejmowali "żadnych kontrowersyjnych decyzji w ciągu tych najbliższych dni i tygodni", tak aby "zmiana władzy mogła odbyć się z klasą". - Rząd PiS stracił mandat społeczny - oświadczył wiceprzewodniczący PO. 

Poinformował, że "liderzy ugrupowań parlamentarnych usiądą teraz do stołu". - Te rozmowy dopiero się zaczną, jeśli chodzi o kwestie personalne - zaznaczył. - Żądamy od prezydenta, żeby obóz demokratyczny mógł wybrać swojego kandydata na premiera. Naturalnym kandydatem na premiera jest Donald Tusk - dodał.

Tomczyk: żądamy od prezydenta, żeby obóz demokratyczny mógł wybrać swojego kandydata na premiera
Tomczyk: żądamy od prezydenta, żeby obóz demokratyczny mógł wybrać swojego kandydata na premieraTVN24

Śmiszek: dzisiaj nikt nie myśli o tym, żeby na stół kłaść nasze rozbieżności

- O jednym mogę zapewnić, wszyscy politycy Lewicy będą tworzyli nową większość rządową. Nikt nigdzie się nie wybiera - oświadczył w poniedziałek w drugiej części "Rozmowy Piaseckiego" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Podkreślił, że "to będzie dobry, nowy, demokratyczny, proeuropejski rząd". - Lewica będzie silnym głosem w tym nowym rządzie, w tej nowej większości - zapowiedział.

- Mamy nasz szacunek do konstytucji, mamy naszą mocną obecność w Unii Europejskiej, mamy prawa człowieka, mamy obronę praworządności i to nas łączy. To jest silniejsze niż jakiekolwiek inne rozbieżności - przekonywał. - Oczywiście jesteśmy różnymi partiami, jesteśmy różnymi ugrupowaniami, mamy różne programy, dlatego nie było jednej listy, tylko były trzy listy - wskazał.

Dodał, że "dzisiaj nikt nie mówi i nikt nie myśli i nie będzie myślał o tym, żeby na stół kłaść rozbieżności". - Dzisiaj na stół kładziemy to, co nas łączy. Byliśmy tydzień temu ze sobą, będziemy dzisiaj i za miesiąc, i za trzy, i za cztery lata - zapewnił.

Śmiszek: ja nie mam nic przeciwko, żeby Donald Tusk był premierem
Śmiszek: ja nie mam nic przeciwko, żeby Donald Tusk był premieremTVN24

Śmiszek: ja nie mam nic przeciwko, żeby Donald Tusk był premierem

Śmiszek podkreślił, że "świętym prawem ugrupowania koalicyjnego, które uzyskało największą liczbę głosów jest wytypowanie kandydata na premiera".

- Ja nie słyszałem, żeby ktoś z Koalicji (Obywatelskiej) już mówił, że Donald Tusk ma być kandydatem na premiera. Są pewnego rodzaju dobre obyczaje, które nie są zapisane ani w konstytucji, ani w ustawach, są pewne uzusy polityczne, partyjne, które powinny zostać uszanowane - powiedział poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek

Zapowiedział, że po "wstępnej euforii" liderzy opozycji spotkają się i będą rozmawiać o tym, kto stanie na czele przyszłego rządu.

- Ja nie mam nic przeciwko, żeby Donald Tusk był premierem, jeśli Koalicja Obywatelska wytypuje go na kandydata. Dzisiaj nie czas na fochy, dzisiaj nie czas na kręcenie nosem - mówił Śmiszek. Dodał, że "to nie Lewica wygrała te wybory". - Jesteśmy - i będziemy - częścią silnej koalicji i to nie my będziemy wskazywać kandydata na premiera - zaznaczył.

Hennig-Kloska: żadnych rozmów z PiS-em o koalicji
Henning-Kloska: żadnych rozmów z PiS-em, żadnych marzeń o wspólnej koalicjiTVN24

Hennig-Kloska: żadnych rozmów z PiS-em

Gościem trzeciej części programu była Paulina Hennig-Kloska z Trzeciej Drogi. Była pytana, czy jej frakcja rozważa rozmowy koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością. Radosław Fogiel w wywiadzie dla Radia Zet Fogiel mówił, że PiS będzie rozmawiać "z każdym, kto znajdzie się w Sejmie, kto myśli propaństwowo, kto byłby skłonny nie poddawać się dyktatowi Tuska, który widać za rogiem". Dopytywany, czy PiS chce rozmawiać z Trzecią Drogą i oddać tej formacji fotel premiera, odparł, że "dziś za wcześnie na spekulacje, ale jesteśmy otwarci na bardzo rozmaite rozmowy".

- Myśmy zobowiązali się w umowie koalicyjnej, że chcemy tworzyć przyszły rząd z demokratyczną opozycją - podkreśliła Hennig-Kloska w TVN24. - I choć nawet mamy takich wyborców, którzy może by chcieli patrzeć w drugą stronę, dobrze wiedzieli, na co głosują, bo to zawarliśmy w naszej umowie, to mówiliśmy wielokrotnie w kampanii wyborczej i tę obietnicę spełnimy - zapowiedziała.

- Żadnych rozmów z PiS-em, żadnych marzeń o wspólnej koalicji - oświadczyła Hennig-Kloska. Powiedziała, że "ten rząd trzeba zmienić, bo on jest szkodliwy". - My mamy masę zobowiązań do wypełnienia wobec naszych wyborców, to my musimy też zmienić sposób uprawiania polityki. Pogardę musi naprawdę zamienić dialog, awantury i krzyki, rozmowa - mówiła Hennig-Kloska.

Wskazała, że politycy opozycji dostali "ogromny mandat zaufania".

Autorka/Autor:momo/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Proces Aleca Baldwina. Jest decyzja sądu

Proces Aleca Baldwina. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami deszczu na znacznym obszarze Polski. W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Jest i będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Jest i będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Przez Polskę przeszły burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem, powodując liczne zniszczenia. Strażacy interweniowali ponad 3000 razy. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim, gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Gwałtowne burze nawiedziły również między innymi województwa opolskie, śląskie i małopolskie.

Gwałtowna burza przeszła przez Tomaszów Mazowiecki, wiatr zerwał dach z centrum handlowego

Gwałtowna burza przeszła przez Tomaszów Mazowiecki, wiatr zerwał dach z centrum handlowego

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, oswiecim112.pl, oswiecim.naszemiasto.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 o poranku nad częścią kraju pojawią się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

871 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Około 70 tysięcy żołnierzy Rosji zginęło i zostało rannych tylko w ciągu dwóch miesięcy - maja i czerwca. Brytyjski resort obrony w aktualizacji wywiadowczej oznajmił, że średnie dobowe liczby rosyjskich ofiar są najwyższe od początku inwazji. Kijów udokumentował zgony około 300 cywilów od min i zbiera dowody, które chce przedstawić Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosja nie rezygnuje z "mięsnych szturmów". Nigdy wcześniej nie traciła tylu żołnierzy

Rosja nie rezygnuje z "mięsnych szturmów". Nigdy wcześniej nie traciła tylu żołnierzy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Upadek rosyjskiej gospodarki nie jest jeszcze spektakularny, ale jest rzeczywisty. Strategia Zachodu działa. Jedyne, co musimy zrobić, to utrzymać kurs, naprawiając jednocześnie luki - podkreślał Radosław Sikorski, przemawiając w American Enterprise Institute. Szef MSZ mówił o mitach dotyczących Rosji i komentował słowa Donalda Trumpa w sprawie NATO.

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Źródło:
PAP

Szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał w piątek przez telefon z rosyjskim ministrem obrony Andriejem Biełousowem. Była to ich druga rozmowa telefoniczna w ciągu trzech tygodni - poinformowała rzeczniczka Pentagonu.

Kolejna rozmowa z szefem Pentagonu. "Zainicjowała Rosja"

Kolejna rozmowa z szefem Pentagonu. "Zainicjowała Rosja"

Źródło:
PAP

Trzy osoby zginęły w piątek w katastrofie samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100 pod Moskwą. Ofiary to załoga, która miała odbywać lot testowy po generalnym remoncie maszyny.

Samolot pasażerski rozbił się pod Moskwą. "Podczas próby lądowania zniknął z radarów"

Samolot pasażerski rozbił się pod Moskwą. "Podczas próby lądowania zniknął z radarów"

Źródło:
PAP

Podczas kontroli granicznej we Frankfurcie nad Odrą niemiecka policja zatrzymała skazanego za morderstwo, który był poszukiwany na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania. Pochodzący z Turcji mężczyzna okazał polski paszport - podała w piątek agencja dpa.

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Źródło:
PAP

Brytyjska policja przekazała nowe informacje w sprawie odnalezienia ludzkich szczątków w walizkach w okolicach jednego z mostów w Bristolu. Poinformowano, że prawdopodobnie należą one do dwóch mężczyzn. Poszukiwania mężczyzny, który walizki pozostawił, przeniosły się do Londynu. Opublikowano też jego zdjęcie.

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetów Marcina Romanowskiego i Mariusza Błaszczaka. W przypadku Romanowskiego wyrażono też zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Na lotnisku w Gdyni doszło do tragicznego wypadku wojskowego samolotu, w którym zginął pilot maszyny. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca.

Kara dla posłów Tuska, niszczycielska burza, tragedia w czasie ćwiczeń. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca

Kara dla posłów Tuska, niszczycielska burza, tragedia w czasie ćwiczeń. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca

Źródło:
tvn24.pl

- Zginął pilot bardzo doświadczony, jeden z najbardziej doświadczonych w światowym lotnictwie na tym typie samolotu - stwierdził na antenie TVN24 ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, mówiąc o piątkowej katastrofie samolotu wojskowego w Gdyni. Jak dodał, "w każdej katastrofie lotniczej są trzy elementy: pogoda, człowiek, maszyna".

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

Źródło:
TVN24

Co najmniej 21 uczniów i nauczycieli zginęło w piątek, kiedy zawaliła się część budynku szkoły Saint Academy w Busa Buji w Nigerii - poinformował lokalny Czerwony Krzyż. Kilkadziesiąt osób jest rannych.

Pisali egzaminy, budynek szkoły runął

Pisali egzaminy, budynek szkoły runął

Źródło:
PAP

Romach Giertych przekazał, że "przyjmuje z pokorą karę" nałożoną na niego za absencję podczas głosowania w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Projekt ustawy określił jednak "niechlujnym, nierozsądnym". W "#BezKitu" odpowiedziała mu posłanka KO Kinga Gajewska. O projekcie ustawy oraz wyniku głosowania mówili także Krzysztof Ciecióra (PiS) oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica).

Giertych "przyjmuje karę z pokorą". Odpowiada posłanka KO

Giertych "przyjmuje karę z pokorą". Odpowiada posłanka KO

Źródło:
TVN24, PAP

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24

Malwina Galas, Bartosz Gers i Mateusz Piszczatowski zostali laureatami konkursu "Młode Concilium", współorganizowanego przez Fundację Collegium Civitas. Ich prace opowiadały o demokracji przyszłości. - Najdłuższe było szukanie materiału - przyznała zdobywczyni pierwszego miejsca. Galas przyznała, że w temacie, który opisała, odnalazła "pasję".

"Znalazłam w tym pasję". Znamy laureatów konkursu "Młode Concilium"

"Znalazłam w tym pasję". Znamy laureatów konkursu "Młode Concilium"

Źródło:
tvn24.pl

"To nie było zwykłe głosowanie. Poseł Krzysztof Grabczuk w szpitalu - jest usprawiedliwiony. Posłowie Roman Giertych i Waldemar Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji (wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra)" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych po głosowaniu w sprawie projektu aborcyjnego.

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

Źródło:
tvn24.pl

Czynności, w których udział brali funkcjonariusze ABW w związku z zatrzymaniem księdza Michała O., były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy, z poszanowaniem godności zatrzymanego oraz praw człowieka - napisał w piątek w oświadczeniu płk Rafał Syrysko, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Tomasz Szatkowski miał wszystkie dopuszczenia konieczne do tego, żeby sprawować funkcję naszego przedstawiciela w Sojuszu Północnoatlantyckim i sprawował ją przez całe lata - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji na temat Szatkowskiego przedstawionych przez premiera Donalda Tuska. Służby specjalne miały mieć zastrzeżenia do Szatkowskiego już w czasach, gdy rządził PiS, ale miały zataić to przed ABW. Duda powiedział, że "o żadnych zastrzeżeniach" wobec Szatkowskiego "nic nie wie".

"Jest po prostu pomawiany". Andrzej Duda broni Tomasza Szatkowskiego

"Jest po prostu pomawiany". Andrzej Duda broni Tomasza Szatkowskiego

Źródło:
PAP

Po poniedziałkowym ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt z wywiadem wojskowym w Kijowie skontaktował się rosyjski pilot. Przekazał dane, które pomogły zidentyfikować 30 dowódców z rosyjskiej dywizji ciężkich bombowców - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie.

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

Źródło:
PAP

W okolicy Burgas w Bułgarii doszło do wypadku mikrobusu, którym podróżowali polscy i rosyjscy turyści. Ośmioro poszkodowanych trafiło do szpitala. Po przejściu badań troje turystów opuściło placówkę. Życiu pozostałych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wypadek mikrobusu z polskimi turystami w Bułgarii

Wypadek mikrobusu z polskimi turystami w Bułgarii

Źródło:
PAP

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wspaniały żołnierz, mąż i ojciec. Człowiek, który Ojczyźnie oddał to, co najważniejsze" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy nagranie z momentu rozbicia się maszyny, otrzymane na Kontakt 24.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

Ponad połowa Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. Największy odsetek badanych (31,4 proc.) oddałby w nich swój głos na Koalicję Obywatelską.

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Sejm nie uchwalił w piątek nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Lewica już zapowiedziała, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu ponownie złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie. - Będziemy go składać do skutku - zadeklarowała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Ogłoszono tytuły filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursowej szesnastce są między innymi "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego oraz "Simona Kossak" Adriana Panka.

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

Źródło:
tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl