Wybory 2023. PKW: chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy, były niepodważalne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procentTVN24
wideo 2/20
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procentTVN24

Chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy, były niepodważalne - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak pytany o problemy w zliczaniu głosów z zagranicy po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Między innymi w Wielkiej Brytanii członkowie komisji czekali kilkadziesiąt godzin na zatwierdzenie wyników. - Przecież mogą wpłynąć protesty. Później Sąd Najwyższy zajmuje się ważnością wyborów. To jest olbrzymia, tytaniczna praca - tłumaczył. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia po wyborach parlamentarnych w Polsce.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:43

    Przewodniczący PKW zapytany o potrzebę korekty demograficznej przypomniał, że PKW po raz pierwszy zwracała się w tej sprawie do ówczesnego marszałka Sejmu już w 2015 r. przed wyborami parlamentarnymi.

    - Wówczas ta korekta wymagała ok. 10 proc., ale wiadomo, że kolejne zmiany ludnościowe w poszczególnych okręgach wyborczych następowały i w tej chwili jest to szersza kwestia - w granicach 20 proc. okręgów wyborczych - zauważył Marciniak.

    Jak wskazał, nie była to ostatnia próba wprowadzenia korekty. - Ostatni raz zwracaliśmy się o to w ubiegłym roku - powiedział szef PKW. Zwrócił jednak uwagę na to, że okręgi wyborcze są określone jako załącznik do Kodeksu wyborczego.

    - My nie mamy władzy ustawodawczej i legislacyjnej. My możemy się tylko zwracać do Sejmu, zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, i tylko Sejm jest władny i może ewentualnie zmienić ustawę - wskazał.

    - Z uwagi na to, że ten podział mandatów jest załącznikiem do ustawy to decyzja musi być podjęta przez polityków - dodał członek PKW Ryszard Balicki. Przyznał, że "politycy nie zawsze są zainteresowani takimi zmianami".

    Ocenił, że "warto byłoby, żeby to był inny mechanizm uwzględniający demografię, a niewymagający decyzji polityków". Zaznaczył, że takie mechanizmy funkcjonują w różnych krajach i "być może wtedy byłoby prościej". Jego zdaniem obecny mechanizm okazał się nieskuteczny - stąd w 21 okręgach konieczne jest dokonanie zmian w liczbie mandatów.

    Wskazał, że do okręgów wyborczych w Warszawie doliczane są wszystkie głosy zagraniczne. - To powoduje, że ten wynik jest nieadekwatny do liczby mandatów, które w Warszawie są dzielone - powiedział Balicki.

  • 20:37

    Szef PKW podkreślił, że przekazanie protokołów do Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie trwało godziny. - Zanim te protokoły uległy weryfikacji - to jest kolejna olbrzymia praca. Zapominamy o tym, że Okręg Wyborczy nr 19 w Warszawie ma również Warszawę, gdzie ma 2 mln głosujących - zaznaczył Marciniak.

    - Ten okręg to blisko 1,3 tys. obwodów głosowania, w tym faktycznie 400 z zagranicy. To też chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy były niepodważalne. Przecież mogą wpłynąć protesty. Później Sąd Najwyższy zajmuje się ważnością wyborów. To jest olbrzymia, tytaniczna praca - ocenił.

    Pytany, czy jest rozważane, aby w kolejnych wyborach zagraniczne głosy były liczone przez oddzielną komisję powiedział, że "musi być do tego podstawa prawna". - Kodeks wyborczy, póki co, takiej możliwości nie daje - poinformował szef PKW.

  • 20:35

    Przewodniczący PKW został zapytany o to, z czego wynikały problemy w zliczaniu głosów z zagranicy i dlaczego członkowie komisji m.in. w Wielkiej Brytanii czekali kilkadziesiąt godzin na zatwierdzenie wyników.

    - Przypominam, że głosowanie - również w Wielkiej Brytanii - to jest w zasadzie ten czas jak Polska, czyli niedziela godz. 21 - powiedział Marciniak. Dodał, że najpierw czasu wymagało zliczenie głosów przez komisje, następnie protokoły zostały przekazane i - za pośrednictwem konsulów - trafiły do okręgowych komisji wyborczych.

    - Należy zauważyć, że każdy protokół obwodowej komisji, tak samo okręgowej komisji - podlega weryfikacji pod względem po pierwsze informatycznym - trzeba wszystko wprowadzić; po drugie pod względem liczbowym i prawnym - mówił Marciniak.

    Dodał, że w Polsce było ponad 31 tys. komisji, "głosowało 30 mln (osób), a my od dłuższego czasu rozmawiamy wyłącznie o zagranicy, gdzie utworzono 416 obwodów głosowania". - To i tak była - w stosunku nawet do roku 2019 - zwiększona liczba o przeszło 100, już nie wspomnę o roku 2015, gdzie takich obwodów głosowania za granicą było 250 - zauważył.

  • 20:30

    Członkowie PKW zostali zapytani o długie kolejki, w których stać musiało w niedzielę wiele wyborców chcących oddać głos. - Nie mieliśmy w ogóle na to wpływu, ale mocno nas zabolało patrzenie na to, w jakich warunkach wyborcy oddają głos - odpowiedziała Magdalena Pietrzak, sekretarz PKW.

    Powołując się na art. 156 Kodeksu wyborczego dodała, że "obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy zapewnia wójt burmistrz prezydent miasta".

    - Zatem dziewięć osób wchodzących w skład Państwowej Komisji Wyborczej nie jest w stanie przygotować wyborów. (...) Nie ma żadnej fizycznej możliwości, żeby zrobiło to czy Krajowe Biuro Wyborcze liczące w Warszawie 50 osób, bo my w tyle osób tu pracujemy, ani 9-osobowa Państwowa Komisja Wyborcz - stwierdziła.

    - Przepisy przewidują, że te zadania wykonują na terenie gminy włodarze miast, czyli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci - dodała.

  • 20:28

  • 20:18

    Przewodniczący PKW poinformował, jak głosowano na poszczególne pytania referendalne.

    Na pytanie 1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,49 proc. głosujących.

    Na pytanie 2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 94,61 proc. głosujących.

    Na pytanie 3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,04 proc. głosujących.

    Na pytanie 4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,79 proc.

  • 20:15

    W referendum wzięło udział 12 mln 082 tys. 588 osób, czyli mniej niż połowę osób uprawnionych, więc wynik referendum nie jest wiążący - podkreślił.

    Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie protokołów głosowania, otrzymanych od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaliła wyniki głosowania i wynik referendum.

    Marciniak na konferencji prasowej poinformował, że "głosowanie przeprowadzono w 31 tys. 497 obwodach głosowania". - Liczba osób uprawnionych do udziału w referendum wyniosła 29 mln 532 tys. 595, a liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wydano karty do głosowania w lokalach wyborczych wyniosła 12 mln 139 tys. 611. W tym liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących przez pełnomocnika wyniosła 33 530, a liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania - 332 tys. 326 - dodał.

    Jak zaznaczył, "liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wysłano pakiety referendalne wyniosła 12 tys. 938". - Z kolei liczba osób, którym wydano karty do głosowania w lokalach wyborczych oraz w głosowaniu korespondencyjnym (łącznie) 12 mln 152 tys. 549. Liczba otrzymanych kopert zwrotnych w głosowaniu korespondencyjnym to 11 tys. 864 - mówił Marciniak.

    Przewodniczący PKW podał, że "liczba kart wyjętych z urny wyniosła 12 mln 096 tys. 532, w tym liczba kart wyjętych z kopert na kartę do głosowania w głosowaniu korespondencyjnym wyniosła 10 tys. 074". - Liczba kart nieważnych wyniosła 13 tys. 944, a liczba kart ważnych, a tym samym liczba osób, które wzięły udział w referendum wyniosła 12 mln 082 tys. 588 - powiedział.

    Poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że więcej niż połowa uprawnionych do głosowania w referendum ogólnokrajowym, wynosi 14 mln 766 tys. 298 osób. W referendum wzięło udział, czyli oddało karty ważne, 12 mln 082 tys. 588 osób, co stanowi mniej niż połowę osób uprawnionych więc wynik referendum nie jest wiążący

  • 20:11

    PKW: Frekwencja w referendum wyniosła: 40,91 proc.

  • 20:02

    W Senacie zasiądzie także pięciu senatorów z własnych komitetów: Andrzej Dziuba (Komitet Wyborczy Wyborców Andrzej Dziuba - Pakt Senacki), Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz - Pakt Senacki), Zygmunt Frankiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Zygmunt Frankiewicz - Pakt Senacki), Józef Zając (Komitet Wyborczy Wyborców Józefa Zająca) oraz Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Kwiatkowski - Pakt Senacki)

  • 19:51

    Marciniak: wybrani senatorowie według komitetów: KO - 41, Trzecia Droga - 11, PiS - 34, Nowa Lewica - 9

  • 19:47

    Marciniak: frekwencja w wyborach do Senatu wyniosła 74,31 proc.

  • 19:44

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 41: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 6 mandatów

  • 19:42

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 40: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

  • 19:41

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 39: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 2 mandaty, KO - 5 mandatów

  • 19:39

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 38: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

  • 19:38

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 37: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 2 mandaty

  • 19:37

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 36: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 4 mandaty

  • 19:36

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 35: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 4 mandaty

  • 19:34

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 34: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 3 mandaty

  • 19:33

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 33: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 8 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

  • 19:32

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 32: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 2 mandaty, PiS - 3 mandaty, KO - 3 mandaty

  • 19:31

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 31: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

  • 19:29

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 30: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

  • 19:27

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 29: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

  • 19:26

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 28: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 3 mandaty

  • 19:25

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 27: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

  • 19:23

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 26: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 6 mandatów

  • 19:21

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 25: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 6 mandatów

  • 19:18

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 24: Trzecia Droga - 3 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

  • 19:16

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 23: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 9 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

  • 19:15

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 22: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

  • 19:13

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 21: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

  • 19:11

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 20: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

  • 19:08

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 19: Trzecia Droga - 3 mandaty, Nowa Lewica - 3 mandaty, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 9 mandatów

  • 19:06

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 18: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

  • 19:04

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 17: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 2 mandaty

  • 19:03

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 16: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 5 mandatów, KO - 3 mandaty

  • 19:01

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 15: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 5 mandatów, KO - 2 mandaty

  • 19:00

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 14: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

  • 18:58

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 13: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

  • 18:56

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 12: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 2 mandaty

  • 18:54

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 11: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 3 mandaty

  • 18:52

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 10: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 2 mandaty

  • 18:51

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 9: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 5 mandatów

  • 18:49

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 8: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 5 mandatów

  • 18:47

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 7: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

  • 18:44

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 6: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 8 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

  • 18:42

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 5: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

  • 18:40

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 4: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 5 mandatów

  • 18:38

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 3: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Kondfederacja - 1 mandat, KO - 6 mandatów

  • 18:34

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 2: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

  • 18:32

    Marciniak o wynikach w okręgu nr 1: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 5 mandatów

  • 18:29

    Marciniak: Trzecia Droga zdobyła 65 mandatów, Nowa Lewica - 26, Prawo i Sprawiedliwość - 194, Konfederacja - 18, Koalicja Obywatelska - 157, Mniejszość Niemiecka nie zdobyła mandatów.

  • 18:25

    Marciniak o wynikach komitetów w wyborach do Sejmu: na Bezpartyjnych Samorządowców oddano 1,86 proc. głosów, na Trzecią Drogę 14,4 proc., na Nową Lewicę 8,61 proc., na Prawo i Sprawiedliwość 35,38 proc., na Konfederację 7,16 proc., na Koalicję Obywatelską 30,7 proc.

  • 18:22

    Szef PKW Sylwester Marciniak: frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38 proc.

  • 18:17

    Rozpoczęła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej.

  • 18:03

  • 17:22

  • 17:19

  • 17:18

    W wyborach do Sejmu w okręgu gdańskim (nr 25) KO otrzymała 6 mandatów, PiS – 3, Trzecia Droga – 2, a Nowa Lewica jeden mandat – poinformował PAP przewodniczący Okręgowej Komisji w Gdańsku Mariusz Nowicki.

    Do Sejmu z listy KO weszli: Agnieszka Pomaska, Jacek Karnowski, Piotr Adamowicz, Jarosław Wałęsa, Magdalena Kołodziejczak i Patryk Gabriel.

    Z listy Prawa i Sprawiedliwości posłami zostali wybrani: Kacper Płażyński, Kazimierz Smoliński i Jarosław Sellin.

    Z listy Trzeciej Drogi na posłów zostali wybrani: Agnieszka Buczyńska i Magdalena Sroka.

    Mandat poselski otrzymała również Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.

  • 17:05

  • 16:50

    W okręgu łódzkim wybrano 10 posłów.

    Pięć mandatów przypadło KO, zdobyli je: poseł Dariusz Joński (87 470 głosów), posłanka Małgorzata Niemczyk (20 959), działaczka humanitarna Aleksandra K. Wiśniewska (25 436), radny wojewódzki Paweł Bliźniuk (12 315) oraz nauczyciel Marcin Józefaciuk (8 893).

    Z listy PiS do Sejmu dostało się troje kandydatów: minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (45 474), minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau (32 387) oraz działaczka społeczna Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (10 557).

    Przedstawicielem Nowej Lewicy w Sejmie będzie obecny poseł Tomasz Trela (ponad 26 tys. głosów). Jednego reprezentanta w Sejmie będzie miała także Trzecia Droga. Będzie nim Ewa Szymanowska (26 185).

  • 16:39

  • 16:09

  • 16:01

    Z protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze wynika, że wybory do Sejmu w okręgu nr 8, obejmującym woj. lubuskie, wygrała KO z wynikiem 37,73 proc. głosów, co daje jej 5 mandatów. PiS uzyskał 27,76 proc. – 4 mandaty. Trzecia Droga 15,07 proc. - 2 mandaty, a Nowa Lewica 9,27 proc. - jeden mandat.

    Na posłów z komitetu KO zostali wybrani: była marszałek woj. lubuskiego, radna wojewódzka Elżbieta Polak (PO), przewodniczący lubuskiej PO poseł Waldemar Sługocki (PO), poseł Krystyna Sibińska (PO), senator Robert Dowhan (PO) i poseł Katarzyna Osos (PO).

    Z listy PiS do niższej izby parlamentu zostali wybrani: szef PiS w okręgu zielonogórskim poseł Marek Ast (PiS), wojewoda lubuski Władysław Dajczak (PiS), poseł Jerzy Materna (PiS) i poseł Łukasz Mejza (Partia Republikańska).

    Z listy Trzeciej Drogi na posłów zostali wybrani: sekretarz lubuskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni Maja Nowak oraz prezes lubuskiego PSL, wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. Oboje będą debiutantami w Sejmie.

    Z komitetu Nowej Lewicy wybrano współprzewodniczącą tej partii w Lubuskiem i wiceprzewodniczącą w skali kraju poseł Anitę Kucharską-Dziedzic.

    Pomimo przekroczenia progu wyborczego w podziale mandatów nie wzięła udziału Konfederacja, która w woj. lubuskim uzyskała 6,51 proc. głosów.

  • 15:58

  • 15:58

    Partia Razem ma o 50 procent większą reprezentację i będzie miała 9 parlamentarzystów w nowej kadencji. Formacji udało się uzyskać lepszy wynik, choć Lewica zmniejszyła swój stan posiadania w Sejmie.

    Według danych z Państwowej Komisji Wyborczej, w wyborach parlamentarnych Nowa Lewica, bo tak nazywał się komitet, uzyskała 8,61 procent poparcia, co przełożyło się na 26 mandatów do Sejmu (49 posłów w 2019 r.). Ponadto formacji udało się uzyskać dziewięć miejsc w Senacie (dwa mandaty w 2019 r.).

    Politycy Razem, którzy startowali z list Nowej Lewicy, uzyskali siedem mandatów poselskich (o jeden więcej niż w 2019 r.) i dwa senatorskie (nie mieli swoich kandydatów przed czterema laty). - Będziemy mieć w nowym parlamencie o 50 procent więcej mandatów niż dotąd - podkreślił w rozmowie z PAP współprzewodniczący partii Adrian Zandberg.

    - Zdobyliśmy je nie tylko w naszych twierdzach: w stolicy, gdzie utrzymaliśmy obydwa "razemowe" mandaty w Sejmie i dodaliśmy do nich mandat senacki Magdy Biejat; czy w Krakowie, gdzie Daria Gosek-Popiołek obroniła mandat w wielkim stylu (z drugiego miejsca otrzymała niemal 40 tys. głosów, a startujący z pierwszego miejsca poseł Maciej Gdula ponad 16 tys. - red.) - mówi polityk.

    - Do reprezentacji na Górnym Śląsku (Maciej Konieczny), Śląsku Opolskim (Marcelina Zawisza) i w Kutnie (Paulina Matysiak) dodajemy Kaszuby i tak zwany "wianuszek" (okręg podwarszawski). Mandat senacki z okręgu kaszubskiego brawurowo wywalczyła Anna Górska. "Wianuszek" będzie reprezentować Joanna Wicha - pielęgniarka, działaczka związkowa, kierująca naszą Radą Krajową. A do kolejnych mandatów zabrakło naprawdę niewiele - wylicza Zandberg.

  • 15:47

  • 15:46

    W wyborach do Sejmu w okręgu radomskim (nr 17) PiS otrzymał 6 mandatów, KO – 2 i Trzecia Droga - 1 – poinformowała PAP dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Anita Bugajny.

    Do Sejmu z listy PiS weszli: Marek Suski, Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Zbigniew Kuźmiuk, Agnieszka Górska i Andrzej Kosztowniak. Mandat stracił wieloletni poseł Dariusz Bąk.

    Koalicja Obywatelska, tak jak w obecnej kadencji, ma dwa mandaty. Otrzymają je ponownie Joanna Kluzik-Rostkowska i Konrad Frysztak. Mandat poselski utrzymał też startujący z listy Trzeciej Drogi poseł z wieloletnim doświadczeniem - Mirosław Maliszewski (PSL).

  • 15:30

  • 15:29

    5 mandatów dla PiS, 2 dla KO i 2 dla Trzeciej Drogi - tak oficjalnie wygląda rozdział mandatów w Tarnowie i sąsiednich powiatach (okręg 15) do Sejmu. Mandat traci Piotr Sak (lista PiS) – obecny poseł Suwerennej Polski. Do izby niższej nie dostaje się Karol Pęczek (Konfederacja).

    Według informacji przekazanych we wtorek PAP przez Katarzynę Tutaj, przewodniczącą Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie, po uwzględnieniu progów wyborczych do Sejmu wchodzą z Prawa i Sprawiedliwości: Anna Pieczarka (71 199 głosów), Józefa Szczurek-Żelazko (26 231 głosów), Wiesław Krajewski (24 838), Urszula Rusecka (17 080) i Norbert Kaczmarczyk (11 926); z Trzeciej Drogi: szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (50 139) i Piotr Górnikiewicz z Polski 2050 (5180); z Koalicji Obywatelskiej: Urszula Augustyn (27 047) i Robert Wardzała (9265).

  • 15:12

  • 14:47

  • 14:31

    Szymon Hołownia, szef Polski 2050 i jeden z liderów Trzeciej Drogi, komentował wynik swojego ugrupowania w rozmowie z reporterem TVN24.

    - To już nie jest euforia. Teraz jest poczucie bardzo, bardzo głębokiej odpowiedzialności - powiedział.

    Jak ocenił, Trzecia Droga "dostała znakomity wynik i olbrzymi kredyt zaufania". - Ludzie zobaczyli w nas gwaranta bezpiecznej zmiany. To jest dzisiaj dla nich najważniejsze, żeby zmiana, która przyjdzie, była bezpieczna - powiedział.

  • 14:17

    Wiceszef PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany był na konferencji o słowa Donalda Tuska, który w czasie kampanii mówił, że dzień po wyborach pojedzie i odblokuje pieniądze z KPO.

    Na pytanie, kiedy to się stanie, wiceszef Platformy odparł: "To pytanie trzeba zadać panu prezydentowi. W momencie, kiedy pan prezydent nominuje nowy rząd, to w tym momencie premier pojedzie i będzie negocjował z Unią Europejską odblokowanie tych pieniędzy" - powiedział Trzaskowski. "Dzisiaj mamy, niestety, jeszcze rząd PiS" - dodał.

    "Mam nadzieję, że to się dokona jak najszybciej. Jak nowy rząd opozycyjny zostanie w pierwszym kroku powołany do życia, to w tym momencie pierwszym jego zadaniem będzie odblokowanie pieniędzy unijnych" - powiedział Trzaskowski.

    Podkreślił, że ma nadzieję, że prezydent Andrzej Duda zacznie w pierwszym kroku od powierzenia misji tworzenia rządu komuś z opozycji. "Dlatego, że tylko tego typu rząd zdolność koalicyjną, żeby rządzić" - dodał.

    "Ja natomiast przygotowuję się w tej chwili do wyborów samorządowych. Mam nadzieję powalczyć o prezydenturę miasta stołecznego Warszawy" - podkreślił Trzaskowski.

  • 14:03

    Tusk: Czujemy, że coś bardzo dobrego się nam zdarzyło. Szczęśliwej Polski już czas.

  • 14:02

    Tusk: Wygrane demokratyczne partie są w stałym kontakcie i są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju w każdej chwili, ale jak wiadomo, to prezydent konstytucyjnie odpowiada za ten proces przekazania władzy. Panie prezydencie, ludzie czekają.

  • 14:01

    Tusk: Zwracam się z gorącym apelem do pana prezydenta. Ludzie czekają na pierwsze decyzje, które będą konsekwencją tych wyborów. Prosiłbym bardzo pana prezydenta o energiczne i szybkie decyzje.

  • 14:00

    Tusk: Chciałbym podziękować wszystkim członkom komisji, mężom zaufania, którzy wytrzymali tę próbę do końca. To wielkie święto demokracji, dzięki waszej determinacji.

  • 13:59

    Tusk: Odbieram dziesiątki telefonów z gratulacjami dla was, z całego świata. Świat oniemiał, kiedy zobaczył te 73 procent frekwencji, 83 procent frekwencji w Warszawie. To absolutnie historyczne momenty.

  • 13:59

    Tusk: Chciałem serdecznie podziękować, przede wszystkim tym, któzy głosowali z determinacją, optymizmem, z wiarą.

  • 13:58

    Głos w Warszawie zabiera szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

  • 13:48

  • 13:23

    Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk jest naturalnym kandydatem na premiera - powiedział w rozmowie z RMF FM polityk PO Cezary Tomczyk. Wymienił, że trzy najważniejsze kwestie dla nowego rządu to odblokowanie pieniędzy unijnych, likwidacja kłamstwa w telewizji rządowej i rozliczenie władzy.

    - Mamy szuflady pełne ustaw i chcemy zmian w Polsce, podobnie jak 11 milionów Polaków, którzy oddali głos na opozycję - powiedział Tomczyk. - Chcemy, żeby rozmowy koalicyjne odbyły się jak najszybciej. Jesteśmy w kontakcie z liderami pozostałych ugrupowań. Wszystko przed nami - zapewnił.

  • 13:21

  • 13:09

    Startujący z ostatniego miejsca listy Trzeciej Drogi w Warszawie Ryszard Petru zdobył mandat poselski. Do polityki wrócił po kilku latach przerwy. W kampanii wyborczej zasłynął jako jeden z naczelnych krytyków Sławomira Mentzena (Konfederacja) i jego propozycji programowych.

  • 12:53

    W wyborach do Sejmu 17 kandydatek uzyskało ponad 50 tysięcy głosów. Jedenaście z nich reprezentuje Koalicję Obywatelską, sześć - Prawo i Sprawiedliwość. Najwięcej głosów otrzymała posłanka KO Barbara Nowacka - 139 524. Ponad 100 tysięcy osób poparło też posłanki PiS Małgorzatę Wassermann i Marlenę Maląg.

  • 12:31

    W wyborach do Senatu w okręgu nr 48 (Mazowsze) mandat senatora uzyskał kandydat KW PiS wiceminister zdrowia Waldemar Jerzy Kraska, który uzyskał 51,57 proc. głosów - podała w protokole wyników wyborów Okręgowa Komisja Wyborcza w Siedlcach.

  • 12:18

    Mateusz Walczak objaśnił podział mandatów w Sejmie po podaniu danych przez Państwową Komisję Wyborczą:

  • 11:56

  • 11:36

    Reporterka TVN24 Agata Adamek pytała szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego o wyborcze rezultaty:

  • 11:25

    Powtórzmy wyniki ze 100 procent obwodów, które podała PKW:

    PiS - 35,38 proc.
    KO - 30,70 proc.
    Trzecia Droga - 14,40 proc.
    Lewica - 8,61 proc.
    Konfederacja - 7,16 proc.

  • 11:14

    Senat znów dla opozycji. Jak rozłożyły się głosy w jednomandatowych okręgach? Tłumaczy Bartłomiej Ślak:

  • 10:51

  • 10:44

    Najlepszy wynik w regionie świętokrzyskim osiągnął PiS, ale może utracić dwa mandaty – wynika z danych opublikowanych przez PKW po podliczeniu wszystkich głosów.

    Najlepsze wyniki na liście PiS osiągnęli: Jarosław Kaczyński - 177 228 głosów, to rekordowy wynik w historii tego okręgu (w 2007 Przemysław Gosiewski uzyskał 138 405 głosów). Poza szefem PiS do Sejmu ze Świętokrzyskiego wejdą: Anna Krupka (39 854), Agata Wojtyszek (15 405), Krzysztof Lipiec (14 962), Bartłomiej Dorywalski (9 696), Andrzej Kryj (6 968), Michał Cieślak (5 629) i Mariusz Gosek (5 309).

    Cztery mandaty, o jeden więcej niż cztery lata temu, przypadają Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowało 137 941 mieszkańców regionu (20,93 proc.). W ławach poselskich zasiądą Marzena Okła-Drewnowicz (64 990 głosów), Roman Giertych (23 622), Artur Gierada (16 878) i Lucjan Pietrzczyk (5 826).

  • 10:40

    Marek Suski w ogniu pytań dziennikarzy w Sejmie. Posła PiS zapytano, z kim jego ugrupowanie chce stworzyć większość. - Z większością, która kocha Polskę - odparł.

    Dopytywany, skąd chcą wziąć tę większość, Suski stwierdził: - To już nie moja wina, że nie ma ludzi w Sejmie, którzy kochają Polskę.

    Poseł na przypomnienie, że przegrali z opozycją o 4 miliony głosów odpowiadał stwierdzeniem, że jego ugrupowanie wygrało wybory.

  • 10:27

    Prezydencka minister Małgorzata Paprocka oceniła w Programie Trzecim Polskiego Radia, że "wszystko wskazuje na to, że do powołania rządu dojdzie w pierwszym lub w drugim kroku".

    Pytana, czy prezydent Andrzej Duda zaprosi teraz do Pałacu Prezydenckiego liderów partii, które dostały się do Sejmu, powiedziała, że "nie wyklucza żadnej opcji". Przypomniała, że prezydent wrócił w poniedziałek późnym wieczorem z wizyty w Watykanie. Wskazała, że nie ma jeszcze terminu pierwszego posiedzenia Sejmu; jak przypomniała, ostateczną datą jest 14 listopada.

  • 10:20

    Reporter TVN24 Jan Piotrowski relacjonuje z siedziby PKW, że nie jest jasna godzina konferencji Komisji w sprawie ogłoszenia wyników wyborów. Wszystko dlatego, że członkowie PKW chcą się w pełni upewnić, co do oficjalnego wyniku i zgodności wszystkich czynności z prawem.

    - Trzeba się uzbroić w cierpliwość - mówił.

  • 10:13

    Dotychczasowi posłowie Barbara Dziuk i Jarosław Gonciarz (PiS) przegrali wybory w okręgu gliwickim (nr 29) i nie znajdą się w nowym Sejmie.

    Z tego okręgu w parlamencie zasiądą natomiast trzej sejmowi debiutanci: Jarosław Wieczorek (PiS), Marek Gzik (KO) i Piotr Strach (Trzecia Droga).

  • 10:07

Zasady podziału mandatów

Zgodnie z Kodeksem wyborczym zagraniczne komisje wyborcze mają od zakończenia głosowania 24 godziny na zliczenie oddanych głosów. Jeśli nie zdążą tego zrobić, to głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych. Mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 procent głosów lub - w przypadku koalicji - 8 procent głosów.

W wyborach do Senatu senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych - mandat senatorski w danym okręgu otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

Autorka/Autor:akw//mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Jestem za tym, żeby budować jak najsilniejsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Polska ma swoje dobre papiery i wydatki na zbrojenie, ale też zakupy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że "z optymizmem" patrzy na współpracę z administracją Donalda Trumpa.

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Źródło:
TVN24

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europa nie może pozwolić sobie na to, by być na drugim miejscu za swoimi sojusznikami - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Dodał, że Europa musi walczyć o swoje miejsce jako silny, globalny lider, bo Rosja gotowa jest iść dalej. Odniósł się również do nowego rosyjskiego sojuszu z Iranem. - Przeciwko komu zawierają takie porozumienia? Przeciwko wam, przeciwko nam wszystkim - ocenił.

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił uwagę na obecny w przemówieniu Donalda Trumpa wątek deportacji i na związaną z tym sytuację Polaków w USA. Powiedział, że chce, by polskie konsulaty i placówki w USA zostały przygotowane "do ewentualnych konsekwencji tych decyzji". Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał później, że "w USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne". "Rodaków mieszkających za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów" - dodał.

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Premierzy Węgier i Słowacji ocenili, że wraz z początkiem prezydentury Donalda Trumpa, to oni reprezentują główny nurt polityczny. - To my jesteśmy mainstreamem - powiedział Viktor Orban. Robert Fico zapowiedział z kolei, że podobnie jak Donald Trump, chce wpisać do konstytucji deklarację, że istnieją tylko dwie płcie.

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Źródło:
PAP

Sprawą ewentualnego przekazania posła PiS Marcina Romanowskiego do Polski zajął się Sąd Metropolitalny dla Budapesztu. Uznał on, że procedura przekazania Romanowskiego "może zostać wszczęta dopiero po odnalezieniu, zatrzymaniu i postawieniu poszukiwanej osoby przed sądem przez właściwe organy".

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Zakończył się proces Piotra M. oskarżonego o spowodowanie wypadku, do którego doszło w maju 2023 roku w miejscowości Boksycka (województwo świętokrzyskie). Zginęło wtedy pięć osób, wracały z wesela.

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Źródło:
PAP

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie podwójnego zabójstwa na warszawskiej Białołęce. Jarosław K. za zabicie swojej 50-letniej siostry i jej 22-letniego syna usłyszał karę dożywocia. W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślał, że w jego ponad 30-letniej karierze nie spotkał się jeszcze z tak brutalną zbrodnią. Nieuzasadnioną, niezawinioną. Wyrok jest nieprawomocny.

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości doszło do sporu o poprawkę PSL do ustawy incydentalnej, która zakłada, że w kwestii ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku orzekać będzie 15 najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym sędziów z izb: Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Gdy posłanka KO Barbara Dolniak broniła argumentacji wnioskodawcy, posłowie PiS zareagowali śmiechem i niewybrednym komentarzem o "głupocie" posłanki.

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Źródło:
PAP, TVN24

Według byłego premiera mniejsze miasta i gminy zostały skrzywdzone przy podziale środków budżetowych. Mateusz Morawiecki uważa, że więcej pieniędzy na mieszkańca przypadło dużym miastom. Wyjaśniamy, co polityk pomija w swoich wywodach.

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Źródło:
Konkret24

Obecne w pyle drogowym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Są one substancjami rakotwórczymi. Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym ich stężenie jest wyższe - wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Polskiej Akademii Nauk.

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

Źródło:
PAP

Zima zaatakowała na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śnieg obficie sypie tam, gdzie nawet słabe opady są rzadkością. Trudne warunki pogodowe szczególnie mocno dotknęły Houston w Teksasie, gdzie władze odradzają wyjeżdżanie na drogi. W całym kraju odwołano tysiące lotów.

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NWS, Reuters, eu.jsonline.com

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium