Wybory 2023. PKW: chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy, były niepodważalne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procentTVN24
wideo 2/20
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procentTVN24

Chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy, były niepodważalne - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak pytany o problemy w zliczaniu głosów z zagranicy po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Między innymi w Wielkiej Brytanii członkowie komisji czekali kilkadziesiąt godzin na zatwierdzenie wyników. - Przecież mogą wpłynąć protesty. Później Sąd Najwyższy zajmuje się ważnością wyborów. To jest olbrzymia, tytaniczna praca - tłumaczył. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia po wyborach parlamentarnych w Polsce.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:43

  Przewodniczący PKW zapytany o potrzebę korekty demograficznej przypomniał, że PKW po raz pierwszy zwracała się w tej sprawie do ówczesnego marszałka Sejmu już w 2015 r. przed wyborami parlamentarnymi.

  - Wówczas ta korekta wymagała ok. 10 proc., ale wiadomo, że kolejne zmiany ludnościowe w poszczególnych okręgach wyborczych następowały i w tej chwili jest to szersza kwestia - w granicach 20 proc. okręgów wyborczych - zauważył Marciniak.

  Jak wskazał, nie była to ostatnia próba wprowadzenia korekty. - Ostatni raz zwracaliśmy się o to w ubiegłym roku - powiedział szef PKW. Zwrócił jednak uwagę na to, że okręgi wyborcze są określone jako załącznik do Kodeksu wyborczego.

  - My nie mamy władzy ustawodawczej i legislacyjnej. My możemy się tylko zwracać do Sejmu, zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, i tylko Sejm jest władny i może ewentualnie zmienić ustawę - wskazał.

  - Z uwagi na to, że ten podział mandatów jest załącznikiem do ustawy to decyzja musi być podjęta przez polityków - dodał członek PKW Ryszard Balicki. Przyznał, że "politycy nie zawsze są zainteresowani takimi zmianami".

  Ocenił, że "warto byłoby, żeby to był inny mechanizm uwzględniający demografię, a niewymagający decyzji polityków". Zaznaczył, że takie mechanizmy funkcjonują w różnych krajach i "być może wtedy byłoby prościej". Jego zdaniem obecny mechanizm okazał się nieskuteczny - stąd w 21 okręgach konieczne jest dokonanie zmian w liczbie mandatów.

  Wskazał, że do okręgów wyborczych w Warszawie doliczane są wszystkie głosy zagraniczne. - To powoduje, że ten wynik jest nieadekwatny do liczby mandatów, które w Warszawie są dzielone - powiedział Balicki.

 • 20:37

  Szef PKW podkreślił, że przekazanie protokołów do Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie trwało godziny. - Zanim te protokoły uległy weryfikacji - to jest kolejna olbrzymia praca. Zapominamy o tym, że Okręg Wyborczy nr 19 w Warszawie ma również Warszawę, gdzie ma 2 mln głosujących - zaznaczył Marciniak.

  - Ten okręg to blisko 1,3 tys. obwodów głosowania, w tym faktycznie 400 z zagranicy. To też chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy były niepodważalne. Przecież mogą wpłynąć protesty. Później Sąd Najwyższy zajmuje się ważnością wyborów. To jest olbrzymia, tytaniczna praca - ocenił.

  Pytany, czy jest rozważane, aby w kolejnych wyborach zagraniczne głosy były liczone przez oddzielną komisję powiedział, że "musi być do tego podstawa prawna". - Kodeks wyborczy, póki co, takiej możliwości nie daje - poinformował szef PKW.

 • 20:35

  Przewodniczący PKW został zapytany o to, z czego wynikały problemy w zliczaniu głosów z zagranicy i dlaczego członkowie komisji m.in. w Wielkiej Brytanii czekali kilkadziesiąt godzin na zatwierdzenie wyników.

  - Przypominam, że głosowanie - również w Wielkiej Brytanii - to jest w zasadzie ten czas jak Polska, czyli niedziela godz. 21 - powiedział Marciniak. Dodał, że najpierw czasu wymagało zliczenie głosów przez komisje, następnie protokoły zostały przekazane i - za pośrednictwem konsulów - trafiły do okręgowych komisji wyborczych.

  - Należy zauważyć, że każdy protokół obwodowej komisji, tak samo okręgowej komisji - podlega weryfikacji pod względem po pierwsze informatycznym - trzeba wszystko wprowadzić; po drugie pod względem liczbowym i prawnym - mówił Marciniak.

  Dodał, że w Polsce było ponad 31 tys. komisji, "głosowało 30 mln (osób), a my od dłuższego czasu rozmawiamy wyłącznie o zagranicy, gdzie utworzono 416 obwodów głosowania". - To i tak była - w stosunku nawet do roku 2019 - zwiększona liczba o przeszło 100, już nie wspomnę o roku 2015, gdzie takich obwodów głosowania za granicą było 250 - zauważył.

 • 20:30

  Członkowie PKW zostali zapytani o długie kolejki, w których stać musiało w niedzielę wiele wyborców chcących oddać głos. - Nie mieliśmy w ogóle na to wpływu, ale mocno nas zabolało patrzenie na to, w jakich warunkach wyborcy oddają głos - odpowiedziała Magdalena Pietrzak, sekretarz PKW.

  Powołując się na art. 156 Kodeksu wyborczego dodała, że "obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy zapewnia wójt burmistrz prezydent miasta".

  - Zatem dziewięć osób wchodzących w skład Państwowej Komisji Wyborczej nie jest w stanie przygotować wyborów. (...) Nie ma żadnej fizycznej możliwości, żeby zrobiło to czy Krajowe Biuro Wyborcze liczące w Warszawie 50 osób, bo my w tyle osób tu pracujemy, ani 9-osobowa Państwowa Komisja Wyborcz - stwierdziła.

  - Przepisy przewidują, że te zadania wykonują na terenie gminy włodarze miast, czyli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci - dodała.

 • 20:28

  Wybory 2023. Kto wszedł do Sejmu i został posłem? [Pełna lista 460 posłów]

 • 20:18

  Przewodniczący PKW poinformował, jak głosowano na poszczególne pytania referendalne.

  Na pytanie 1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,49 proc. głosujących.

  Na pytanie 2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 94,61 proc. głosujących.

  Na pytanie 3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,04 proc. głosujących.

  Na pytanie 4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,79 proc.

 • 20:15

  W referendum wzięło udział 12 mln 082 tys. 588 osób, czyli mniej niż połowę osób uprawnionych, więc wynik referendum nie jest wiążący - podkreślił.

  Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie protokołów głosowania, otrzymanych od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaliła wyniki głosowania i wynik referendum.

  Marciniak na konferencji prasowej poinformował, że "głosowanie przeprowadzono w 31 tys. 497 obwodach głosowania". - Liczba osób uprawnionych do udziału w referendum wyniosła 29 mln 532 tys. 595, a liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wydano karty do głosowania w lokalach wyborczych wyniosła 12 mln 139 tys. 611. W tym liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących przez pełnomocnika wyniosła 33 530, a liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania - 332 tys. 326 - dodał.

  Jak zaznaczył, "liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wysłano pakiety referendalne wyniosła 12 tys. 938". - Z kolei liczba osób, którym wydano karty do głosowania w lokalach wyborczych oraz w głosowaniu korespondencyjnym (łącznie) 12 mln 152 tys. 549. Liczba otrzymanych kopert zwrotnych w głosowaniu korespondencyjnym to 11 tys. 864 - mówił Marciniak.

  Przewodniczący PKW podał, że "liczba kart wyjętych z urny wyniosła 12 mln 096 tys. 532, w tym liczba kart wyjętych z kopert na kartę do głosowania w głosowaniu korespondencyjnym wyniosła 10 tys. 074". - Liczba kart nieważnych wyniosła 13 tys. 944, a liczba kart ważnych, a tym samym liczba osób, które wzięły udział w referendum wyniosła 12 mln 082 tys. 588 - powiedział.

  Poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że więcej niż połowa uprawnionych do głosowania w referendum ogólnokrajowym, wynosi 14 mln 766 tys. 298 osób. W referendum wzięło udział, czyli oddało karty ważne, 12 mln 082 tys. 588 osób, co stanowi mniej niż połowę osób uprawnionych więc wynik referendum nie jest wiążący

 • 20:11

  PKW: Frekwencja w referendum wyniosła: 40,91 proc.

 • 20:02

  W Senacie zasiądzie także pięciu senatorów z własnych komitetów: Andrzej Dziuba (Komitet Wyborczy Wyborców Andrzej Dziuba - Pakt Senacki), Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz - Pakt Senacki), Zygmunt Frankiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Zygmunt Frankiewicz - Pakt Senacki), Józef Zając (Komitet Wyborczy Wyborców Józefa Zająca) oraz Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Kwiatkowski - Pakt Senacki)

 • 19:51

  Marciniak: wybrani senatorowie według komitetów: KO - 41, Trzecia Droga - 11, PiS - 34, Nowa Lewica - 9

 • 19:47

  Marciniak: frekwencja w wyborach do Senatu wyniosła 74,31 proc.

 • 19:44

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 41: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 6 mandatów

 • 19:42

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 40: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 19:41

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 39: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 2 mandaty, KO - 5 mandatów

 • 19:39

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 38: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 19:38

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 37: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 2 mandaty

 • 19:37

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 36: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 4 mandaty

 • 19:36

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 35: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 19:34

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 34: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 3 mandaty

 • 19:33

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 33: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 8 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

 • 19:32

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 32: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 2 mandaty, PiS - 3 mandaty, KO - 3 mandaty

 • 19:31

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 31: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

 • 19:29

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 30: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 19:27

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 29: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 19:26

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 28: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 3 mandaty

 • 19:25

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 27: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 19:23

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 26: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 6 mandatów

 • 19:21

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 25: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 6 mandatów

 • 19:18

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 24: Trzecia Droga - 3 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 19:16

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 23: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 9 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 19:15

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 22: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

 • 19:13

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 21: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

 • 19:11

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 20: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

 • 19:08

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 19: Trzecia Droga - 3 mandaty, Nowa Lewica - 3 mandaty, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 9 mandatów

 • 19:06

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 18: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

 • 19:04

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 17: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 2 mandaty

 • 19:03

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 16: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 5 mandatów, KO - 3 mandaty

 • 19:01

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 15: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 5 mandatów, KO - 2 mandaty

 • 19:00

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 14: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

 • 18:58

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 13: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

 • 18:56

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 12: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 2 mandaty

 • 18:54

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 11: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 3 mandaty

 • 18:52

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 10: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 2 mandaty

 • 18:51

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 9: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 5 mandatów

 • 18:49

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 8: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 5 mandatów

 • 18:47

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 7: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

 • 18:44

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 6: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 8 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 18:42

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 5: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

 • 18:40

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 4: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 5 mandatów

 • 18:38

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 3: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Kondfederacja - 1 mandat, KO - 6 mandatów

 • 18:34

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 2: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 18:32

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 1: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 5 mandatów

 • 18:29

  Marciniak: Trzecia Droga zdobyła 65 mandatów, Nowa Lewica - 26, Prawo i Sprawiedliwość - 194, Konfederacja - 18, Koalicja Obywatelska - 157, Mniejszość Niemiecka nie zdobyła mandatów.

 • 18:25

  Marciniak o wynikach komitetów w wyborach do Sejmu: na Bezpartyjnych Samorządowców oddano 1,86 proc. głosów, na Trzecią Drogę 14,4 proc., na Nową Lewicę 8,61 proc., na Prawo i Sprawiedliwość 35,38 proc., na Konfederację 7,16 proc., na Koalicję Obywatelską 30,7 proc.

 • 18:22

  Szef PKW Sylwester Marciniak: frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38 proc.

 • 18:17

  Rozpoczęła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej.

 • 18:03

  Kim jest Karina Bosak - żona Krzysztofa Bosaka i nowa posłanka Konfederacji. To z nią przegrał Korwin-Mikke

 • 17:22

  Wybory parlamentarne 2023. Wyniki na Warmii i Mazurach w okręgach elbląskim i olsztyńskim

 • 17:19

  Wybory 2023 do Sejmu i Senatu. Kiedy staną się ważne?

 • 17:18

  W wyborach do Sejmu w okręgu gdańskim (nr 25) KO otrzymała 6 mandatów, PiS – 3, Trzecia Droga – 2, a Nowa Lewica jeden mandat – poinformował PAP przewodniczący Okręgowej Komisji w Gdańsku Mariusz Nowicki.

  Do Sejmu z listy KO weszli: Agnieszka Pomaska, Jacek Karnowski, Piotr Adamowicz, Jarosław Wałęsa, Magdalena Kołodziejczak i Patryk Gabriel.

  Z listy Prawa i Sprawiedliwości posłami zostali wybrani: Kacper Płażyński, Kazimierz Smoliński i Jarosław Sellin.

  Z listy Trzeciej Drogi na posłów zostali wybrani: Agnieszka Buczyńska i Magdalena Sroka.

  Mandat poselski otrzymała również Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.

 • 17:05

  Wybory 2023. Wyniki partyjnych liderów - Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty, Sławomir Mentzen, Krzysztof Bosak

 • 16:50

  W okręgu łódzkim wybrano 10 posłów.

  Pięć mandatów przypadło KO, zdobyli je: poseł Dariusz Joński (87 470 głosów), posłanka Małgorzata Niemczyk (20 959), działaczka humanitarna Aleksandra K. Wiśniewska (25 436), radny wojewódzki Paweł Bliźniuk (12 315) oraz nauczyciel Marcin Józefaciuk (8 893).

  Z listy PiS do Sejmu dostało się troje kandydatów: minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (45 474), minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau (32 387) oraz działaczka społeczna Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (10 557).

  Przedstawicielem Nowej Lewicy w Sejmie będzie obecny poseł Tomasz Trela (ponad 26 tys. głosów). Jednego reprezentanta w Sejmie będzie miała także Trzecia Droga. Będzie nim Ewa Szymanowska (26 185).

 • 16:39

  Wybory 2023 na statkach i platformach. KO wygrywa - PiS na trzecim miejscu

 • 16:09

  Wybory 2023. Senat, okręg nr 1. Waldemar Witkowski zdobywa mandat

 • 16:01

  Z protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze wynika, że wybory do Sejmu w okręgu nr 8, obejmującym woj. lubuskie, wygrała KO z wynikiem 37,73 proc. głosów, co daje jej 5 mandatów. PiS uzyskał 27,76 proc. – 4 mandaty. Trzecia Droga 15,07 proc. - 2 mandaty, a Nowa Lewica 9,27 proc. - jeden mandat.

  Na posłów z komitetu KO zostali wybrani: była marszałek woj. lubuskiego, radna wojewódzka Elżbieta Polak (PO), przewodniczący lubuskiej PO poseł Waldemar Sługocki (PO), poseł Krystyna Sibińska (PO), senator Robert Dowhan (PO) i poseł Katarzyna Osos (PO).

  Z listy PiS do niższej izby parlamentu zostali wybrani: szef PiS w okręgu zielonogórskim poseł Marek Ast (PiS), wojewoda lubuski Władysław Dajczak (PiS), poseł Jerzy Materna (PiS) i poseł Łukasz Mejza (Partia Republikańska).

  Z listy Trzeciej Drogi na posłów zostali wybrani: sekretarz lubuskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni Maja Nowak oraz prezes lubuskiego PSL, wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. Oboje będą debiutantami w Sejmie.

  Z komitetu Nowej Lewicy wybrano współprzewodniczącą tej partii w Lubuskiem i wiceprzewodniczącą w skali kraju poseł Anitę Kucharską-Dziedzic.

  Pomimo przekroczenia progu wyborczego w podziale mandatów nie wzięła udziału Konfederacja, która w woj. lubuskim uzyskała 6,51 proc. głosów.

 • 15:58

  Wybory parlamentarne 2023. Łukasz Litewka i Włodzimierz Czarzasty wchodzą do sejmu. Kto jeszcze z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej zostanie posłem

 • 15:58

  Partia Razem ma o 50 procent większą reprezentację i będzie miała 9 parlamentarzystów w nowej kadencji. Formacji udało się uzyskać lepszy wynik, choć Lewica zmniejszyła swój stan posiadania w Sejmie.

  Według danych z Państwowej Komisji Wyborczej, w wyborach parlamentarnych Nowa Lewica, bo tak nazywał się komitet, uzyskała 8,61 procent poparcia, co przełożyło się na 26 mandatów do Sejmu (49 posłów w 2019 r.). Ponadto formacji udało się uzyskać dziewięć miejsc w Senacie (dwa mandaty w 2019 r.).

  Politycy Razem, którzy startowali z list Nowej Lewicy, uzyskali siedem mandatów poselskich (o jeden więcej niż w 2019 r.) i dwa senatorskie (nie mieli swoich kandydatów przed czterema laty). - Będziemy mieć w nowym parlamencie o 50 procent więcej mandatów niż dotąd - podkreślił w rozmowie z PAP współprzewodniczący partii Adrian Zandberg.

  - Zdobyliśmy je nie tylko w naszych twierdzach: w stolicy, gdzie utrzymaliśmy obydwa "razemowe" mandaty w Sejmie i dodaliśmy do nich mandat senacki Magdy Biejat; czy w Krakowie, gdzie Daria Gosek-Popiołek obroniła mandat w wielkim stylu (z drugiego miejsca otrzymała niemal 40 tys. głosów, a startujący z pierwszego miejsca poseł Maciej Gdula ponad 16 tys. - red.) - mówi polityk.

  - Do reprezentacji na Górnym Śląsku (Maciej Konieczny), Śląsku Opolskim (Marcelina Zawisza) i w Kutnie (Paulina Matysiak) dodajemy Kaszuby i tak zwany "wianuszek" (okręg podwarszawski). Mandat senacki z okręgu kaszubskiego brawurowo wywalczyła Anna Górska. "Wianuszek" będzie reprezentować Joanna Wicha - pielęgniarka, działaczka związkowa, kierująca naszą Radą Krajową. A do kolejnych mandatów zabrakło naprawdę niewiele - wylicza Zandberg.

 • 15:47

  Polityka - wybory 2023. Ile zarabia poseł? Dodatki, przywileje, odprawy

 • 15:46

  W wyborach do Sejmu w okręgu radomskim (nr 17) PiS otrzymał 6 mandatów, KO – 2 i Trzecia Droga - 1 – poinformowała PAP dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Anita Bugajny.

  Do Sejmu z listy PiS weszli: Marek Suski, Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Zbigniew Kuźmiuk, Agnieszka Górska i Andrzej Kosztowniak. Mandat stracił wieloletni poseł Dariusz Bąk.

  Koalicja Obywatelska, tak jak w obecnej kadencji, ma dwa mandaty. Otrzymają je ponownie Joanna Kluzik-Rostkowska i Konrad Frysztak. Mandat poselski utrzymał też startujący z listy Trzeciej Drogi poseł z wieloletnim doświadczeniem - Mirosław Maliszewski (PSL).

 • 15:30

  Warszawa. Dorota Olko weszła do Sejmu, popierał ją Springer

 • 15:29

  5 mandatów dla PiS, 2 dla KO i 2 dla Trzeciej Drogi - tak oficjalnie wygląda rozdział mandatów w Tarnowie i sąsiednich powiatach (okręg 15) do Sejmu. Mandat traci Piotr Sak (lista PiS) – obecny poseł Suwerennej Polski. Do izby niższej nie dostaje się Karol Pęczek (Konfederacja).

  Według informacji przekazanych we wtorek PAP przez Katarzynę Tutaj, przewodniczącą Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie, po uwzględnieniu progów wyborczych do Sejmu wchodzą z Prawa i Sprawiedliwości: Anna Pieczarka (71 199 głosów), Józefa Szczurek-Żelazko (26 231 głosów), Wiesław Krajewski (24 838), Urszula Rusecka (17 080) i Norbert Kaczmarczyk (11 926); z Trzeciej Drogi: szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (50 139) i Piotr Górnikiewicz z Polski 2050 (5180); z Koalicji Obywatelskiej: Urszula Augustyn (27 047) i Robert Wardzała (9265).

 • 15:12

  Barbara Nowacka najlepsza na Pomorzu. Koalicja Obywatelska wygrywa w okręgu gdyńsko-słupskim

 • 14:47

  Wybory 2023. Kiedy desygnowanie premiera? Szef gabinetu prezydenta: wszystko wskazuje na to, że to chwilę potrwa

 • 14:31

  Szymon Hołownia, szef Polski 2050 i jeden z liderów Trzeciej Drogi, komentował wynik swojego ugrupowania w rozmowie z reporterem TVN24.

  - To już nie jest euforia. Teraz jest poczucie bardzo, bardzo głębokiej odpowiedzialności - powiedział.

  Jak ocenił, Trzecia Droga "dostała znakomity wynik i olbrzymi kredyt zaufania". - Ludzie zobaczyli w nas gwaranta bezpiecznej zmiany. To jest dzisiaj dla nich najważniejsze, żeby zmiana, która przyjdzie, była bezpieczna - powiedział.

 • 14:17

  Wiceszef PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany był na konferencji o słowa Donalda Tuska, który w czasie kampanii mówił, że dzień po wyborach pojedzie i odblokuje pieniądze z KPO.

  Na pytanie, kiedy to się stanie, wiceszef Platformy odparł: "To pytanie trzeba zadać panu prezydentowi. W momencie, kiedy pan prezydent nominuje nowy rząd, to w tym momencie premier pojedzie i będzie negocjował z Unią Europejską odblokowanie tych pieniędzy" - powiedział Trzaskowski. "Dzisiaj mamy, niestety, jeszcze rząd PiS" - dodał.

  "Mam nadzieję, że to się dokona jak najszybciej. Jak nowy rząd opozycyjny zostanie w pierwszym kroku powołany do życia, to w tym momencie pierwszym jego zadaniem będzie odblokowanie pieniędzy unijnych" - powiedział Trzaskowski.

  Podkreślił, że ma nadzieję, że prezydent Andrzej Duda zacznie w pierwszym kroku od powierzenia misji tworzenia rządu komuś z opozycji. "Dlatego, że tylko tego typu rząd zdolność koalicyjną, żeby rządzić" - dodał.

  "Ja natomiast przygotowuję się w tej chwili do wyborów samorządowych. Mam nadzieję powalczyć o prezydenturę miasta stołecznego Warszawy" - podkreślił Trzaskowski.

 • 14:03

  Tusk: Czujemy, że coś bardzo dobrego się nam zdarzyło. Szczęśliwej Polski już czas.

  Oświadczenie Donalda Tuska

 • 14:02

  Tusk: Wygrane demokratyczne partie są w stałym kontakcie i są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju w każdej chwili, ale jak wiadomo, to prezydent konstytucyjnie odpowiada za ten proces przekazania władzy. Panie prezydencie, ludzie czekają.

  Tusk: demokratyczne partie są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju

 • 14:01

  Tusk: Zwracam się z gorącym apelem do pana prezydenta. Ludzie czekają na pierwsze decyzje, które będą konsekwencją tych wyborów. Prosiłbym bardzo pana prezydenta o energiczne i szybkie decyzje.

 • 14:00

  Tusk: Chciałbym podziękować wszystkim członkom komisji, mężom zaufania, którzy wytrzymali tę próbę do końca. To wielkie święto demokracji, dzięki waszej determinacji.

 • 13:59

  Tusk: Odbieram dziesiątki telefonów z gratulacjami dla was, z całego świata. Świat oniemiał, kiedy zobaczył te 73 procent frekwencji, 83 procent frekwencji w Warszawie. To absolutnie historyczne momenty.

 • 13:59

  Tusk: Chciałem serdecznie podziękować, przede wszystkim tym, któzy głosowali z determinacją, optymizmem, z wiarą.

 • 13:58

  Głos w Warszawie zabiera szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

 • 13:48

  Wybory parlamentarne 2023. Warszawa. Lista posłów i posłanek

 • 13:23

  Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk jest naturalnym kandydatem na premiera - powiedział w rozmowie z RMF FM polityk PO Cezary Tomczyk. Wymienił, że trzy najważniejsze kwestie dla nowego rządu to odblokowanie pieniędzy unijnych, likwidacja kłamstwa w telewizji rządowej i rozliczenie władzy.

  - Mamy szuflady pełne ustaw i chcemy zmian w Polsce, podobnie jak 11 milionów Polaków, którzy oddali głos na opozycję - powiedział Tomczyk. - Chcemy, żeby rozmowy koalicyjne odbyły się jak najszybciej. Jesteśmy w kontakcie z liderami pozostałych ugrupowań. Wszystko przed nami - zapewnił.

 • 13:21

  Wybory parlamentarne 2023. Konfederacja z niskim wynikiem. Renata Mieńkowska-Norkiene o popełnionych błędach

 • 13:09

  Startujący z ostatniego miejsca listy Trzeciej Drogi w Warszawie Ryszard Petru zdobył mandat poselski. Do polityki wrócił po kilku latach przerwy. W kampanii wyborczej zasłynął jako jeden z naczelnych krytyków Sławomira Mentzena (Konfederacja) i jego propozycji programowych.

  Wybory parlamentarne 2023. Ryszard Petru został posłem

 • 12:53

  W wyborach do Sejmu 17 kandydatek uzyskało ponad 50 tysięcy głosów. Jedenaście z nich reprezentuje Koalicję Obywatelską, sześć - Prawo i Sprawiedliwość. Najwięcej głosów otrzymała posłanka KO Barbara Nowacka - 139 524. Ponad 100 tysięcy osób poparło też posłanki PiS Małgorzatę Wassermann i Marlenę Maląg.

  Barbara Nowacka zdobyła ponad 139 tysięcy głosów w okręgu gdyńskim

 • 12:31

  W wyborach do Senatu w okręgu nr 48 (Mazowsze) mandat senatora uzyskał kandydat KW PiS wiceminister zdrowia Waldemar Jerzy Kraska, który uzyskał 51,57 proc. głosów - podała w protokole wyników wyborów Okręgowa Komisja Wyborcza w Siedlcach.

 • 12:18

  Mateusz Walczak objaśnił podział mandatów w Sejmie po podaniu danych przez Państwową Komisję Wyborczą:

  Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKW

 • 11:56

  Wybory parlamentarne 2023, Konfederacja. Janusz Korwin-Mikke "sabotował kampanię"? Szef sztabu składa wniosek do sądu partyjnego

 • 11:36

  Reporterka TVN24 Agata Adamek pytała szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego o wyborcze rezultaty:

  Pytanie o wynik wyborów i problem ze zdobyciem większości parlamentarnej. Terlecki nie odpowiada

 • 11:25

  Powtórzmy wyniki ze 100 procent obwodów, które podała PKW:

  PiS - 35,38 proc.
  KO - 30,70 proc.
  Trzecia Droga - 14,40 proc.
  Lewica - 8,61 proc.
  Konfederacja - 7,16 proc.

 • 11:14

  Senat znów dla opozycji. Jak rozłożyły się głosy w jednomandatowych okręgach? Tłumaczy Bartłomiej Ślak:

  66 mandatów dla opozycji. Wielki sukces paktu senackiego

 • 10:51

  Wybory 2023. Referendum - frekwencja. Dane PKW

 • 10:44

  Najlepszy wynik w regionie świętokrzyskim osiągnął PiS, ale może utracić dwa mandaty – wynika z danych opublikowanych przez PKW po podliczeniu wszystkich głosów.

  Najlepsze wyniki na liście PiS osiągnęli: Jarosław Kaczyński - 177 228 głosów, to rekordowy wynik w historii tego okręgu (w 2007 Przemysław Gosiewski uzyskał 138 405 głosów). Poza szefem PiS do Sejmu ze Świętokrzyskiego wejdą: Anna Krupka (39 854), Agata Wojtyszek (15 405), Krzysztof Lipiec (14 962), Bartłomiej Dorywalski (9 696), Andrzej Kryj (6 968), Michał Cieślak (5 629) i Mariusz Gosek (5 309).

  Cztery mandaty, o jeden więcej niż cztery lata temu, przypadają Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowało 137 941 mieszkańców regionu (20,93 proc.). W ławach poselskich zasiądą Marzena Okła-Drewnowicz (64 990 głosów), Roman Giertych (23 622), Artur Gierada (16 878) i Lucjan Pietrzczyk (5 826).

 • 10:40

  Marek Suski w ogniu pytań dziennikarzy w Sejmie. Posła PiS zapytano, z kim jego ugrupowanie chce stworzyć większość. - Z większością, która kocha Polskę - odparł.

  Dopytywany, skąd chcą wziąć tę większość, Suski stwierdził: - To już nie moja wina, że nie ma ludzi w Sejmie, którzy kochają Polskę.

  Poseł na przypomnienie, że przegrali z opozycją o 4 miliony głosów odpowiadał stwierdzeniem, że jego ugrupowanie wygrało wybory.

  Suski: to już nie moja wina, że nie ma ludzi w Sejmie kochających Polskę

 • 10:27

  Prezydencka minister Małgorzata Paprocka oceniła w Programie Trzecim Polskiego Radia, że "wszystko wskazuje na to, że do powołania rządu dojdzie w pierwszym lub w drugim kroku".

  Pytana, czy prezydent Andrzej Duda zaprosi teraz do Pałacu Prezydenckiego liderów partii, które dostały się do Sejmu, powiedziała, że "nie wyklucza żadnej opcji". Przypomniała, że prezydent wrócił w poniedziałek późnym wieczorem z wizyty w Watykanie. Wskazała, że nie ma jeszcze terminu pierwszego posiedzenia Sejmu; jak przypomniała, ostateczną datą jest 14 listopada.

 • 10:20

  Reporter TVN24 Jan Piotrowski relacjonuje z siedziby PKW, że nie jest jasna godzina konferencji Komisji w sprawie ogłoszenia wyników wyborów. Wszystko dlatego, że członkowie PKW chcą się w pełni upewnić, co do oficjalnego wyniku i zgodności wszystkich czynności z prawem.

  - Trzeba się uzbroić w cierpliwość - mówił.

 • 10:13

  Dotychczasowi posłowie Barbara Dziuk i Jarosław Gonciarz (PiS) przegrali wybory w okręgu gliwickim (nr 29) i nie znajdą się w nowym Sejmie.

  Z tego okręgu w parlamencie zasiądą natomiast trzej sejmowi debiutanci: Jarosław Wieczorek (PiS), Marek Gzik (KO) i Piotr Strach (Trzecia Droga).

 • 10:07

  PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent

Zasady podziału mandatów

Zgodnie z Kodeksem wyborczym zagraniczne komisje wyborcze mają od zakończenia głosowania 24 godziny na zliczenie oddanych głosów. Jeśli nie zdążą tego zrobić, to głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych. Mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 procent głosów lub - w przypadku koalicji - 8 procent głosów.

W wyborach do Senatu senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych - mandat senatorski w danym okręgu otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

Autorka/Autor:akw//mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow prognozuje, że siły rosyjskie w ciągu najbliższych miesięcy spróbują zaatakować Ukrainę z północy. Rosja grozi, że wysadzi tamy w Kijowie i Kaniowie - informuje ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, PAP, tvn24.pl

- Jeśli pan premier Viktor Orban składał wizytę w imieniu Węgier, to i tak powiedziałbym, że jest to trudno wytłumaczalne wobec pełnoskalowej wojny, z jaką mamy do czynienia i stopnia intensywności tej wojny - mówił w "Faktach po Faktach" o wizycie Orbana w Moskwie Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Źródło:
TVN24

41-letni mężczyzna w sobotę wszedł wraz ze swoim 6-letnim synem do zalewu Nakło-Chechło (Śląskie). Po chwili obaj znaleźli się pod wodą. Na brzeg wyciągnął ich świadek zdarzenia.

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Źródło:
tvn24.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Strefie Gazy. Jak twierdzi armia, celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych. Co najmniej 17 Palestyńczyków zginęło z kolei w izraelskim ataku na salę modlitw w obozie dla uchodźców położonym na zachód od miasta Gaza - podały władze w Gazie.

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl