Wybory 2023. PKW: chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy, były niepodważalne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procentTVN24
wideo 2/20
PiS zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procentTVN24

Chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy, były niepodważalne - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak pytany o problemy w zliczaniu głosów z zagranicy po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Między innymi w Wielkiej Brytanii członkowie komisji czekali kilkadziesiąt godzin na zatwierdzenie wyników. - Przecież mogą wpłynąć protesty. Później Sąd Najwyższy zajmuje się ważnością wyborów. To jest olbrzymia, tytaniczna praca - tłumaczył. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia po wyborach parlamentarnych w Polsce.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:43

  Przewodniczący PKW zapytany o potrzebę korekty demograficznej przypomniał, że PKW po raz pierwszy zwracała się w tej sprawie do ówczesnego marszałka Sejmu już w 2015 r. przed wyborami parlamentarnymi.

  - Wówczas ta korekta wymagała ok. 10 proc., ale wiadomo, że kolejne zmiany ludnościowe w poszczególnych okręgach wyborczych następowały i w tej chwili jest to szersza kwestia - w granicach 20 proc. okręgów wyborczych - zauważył Marciniak.

  Jak wskazał, nie była to ostatnia próba wprowadzenia korekty. - Ostatni raz zwracaliśmy się o to w ubiegłym roku - powiedział szef PKW. Zwrócił jednak uwagę na to, że okręgi wyborcze są określone jako załącznik do Kodeksu wyborczego.

  - My nie mamy władzy ustawodawczej i legislacyjnej. My możemy się tylko zwracać do Sejmu, zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, i tylko Sejm jest władny i może ewentualnie zmienić ustawę - wskazał.

  - Z uwagi na to, że ten podział mandatów jest załącznikiem do ustawy to decyzja musi być podjęta przez polityków - dodał członek PKW Ryszard Balicki. Przyznał, że "politycy nie zawsze są zainteresowani takimi zmianami".

  Ocenił, że "warto byłoby, żeby to był inny mechanizm uwzględniający demografię, a niewymagający decyzji polityków". Zaznaczył, że takie mechanizmy funkcjonują w różnych krajach i "być może wtedy byłoby prościej". Jego zdaniem obecny mechanizm okazał się nieskuteczny - stąd w 21 okręgach konieczne jest dokonanie zmian w liczbie mandatów.

  Wskazał, że do okręgów wyborczych w Warszawie doliczane są wszystkie głosy zagraniczne. - To powoduje, że ten wynik jest nieadekwatny do liczby mandatów, które w Warszawie są dzielone - powiedział Balicki.

 • 20:37

  Szef PKW podkreślił, że przekazanie protokołów do Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie trwało godziny. - Zanim te protokoły uległy weryfikacji - to jest kolejna olbrzymia praca. Zapominamy o tym, że Okręg Wyborczy nr 19 w Warszawie ma również Warszawę, gdzie ma 2 mln głosujących - zaznaczył Marciniak.

  - Ten okręg to blisko 1,3 tys. obwodów głosowania, w tym faktycznie 400 z zagranicy. To też chodzi o to, żeby wyniki, które dzisiaj podaliśmy były niepodważalne. Przecież mogą wpłynąć protesty. Później Sąd Najwyższy zajmuje się ważnością wyborów. To jest olbrzymia, tytaniczna praca - ocenił.

  Pytany, czy jest rozważane, aby w kolejnych wyborach zagraniczne głosy były liczone przez oddzielną komisję powiedział, że "musi być do tego podstawa prawna". - Kodeks wyborczy, póki co, takiej możliwości nie daje - poinformował szef PKW.

 • 20:35

  Przewodniczący PKW został zapytany o to, z czego wynikały problemy w zliczaniu głosów z zagranicy i dlaczego członkowie komisji m.in. w Wielkiej Brytanii czekali kilkadziesiąt godzin na zatwierdzenie wyników.

  - Przypominam, że głosowanie - również w Wielkiej Brytanii - to jest w zasadzie ten czas jak Polska, czyli niedziela godz. 21 - powiedział Marciniak. Dodał, że najpierw czasu wymagało zliczenie głosów przez komisje, następnie protokoły zostały przekazane i - za pośrednictwem konsulów - trafiły do okręgowych komisji wyborczych.

  - Należy zauważyć, że każdy protokół obwodowej komisji, tak samo okręgowej komisji - podlega weryfikacji pod względem po pierwsze informatycznym - trzeba wszystko wprowadzić; po drugie pod względem liczbowym i prawnym - mówił Marciniak.

  Dodał, że w Polsce było ponad 31 tys. komisji, "głosowało 30 mln (osób), a my od dłuższego czasu rozmawiamy wyłącznie o zagranicy, gdzie utworzono 416 obwodów głosowania". - To i tak była - w stosunku nawet do roku 2019 - zwiększona liczba o przeszło 100, już nie wspomnę o roku 2015, gdzie takich obwodów głosowania za granicą było 250 - zauważył.

 • 20:30

  Członkowie PKW zostali zapytani o długie kolejki, w których stać musiało w niedzielę wiele wyborców chcących oddać głos. - Nie mieliśmy w ogóle na to wpływu, ale mocno nas zabolało patrzenie na to, w jakich warunkach wyborcy oddają głos - odpowiedziała Magdalena Pietrzak, sekretarz PKW.

  Powołując się na art. 156 Kodeksu wyborczego dodała, że "obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy zapewnia wójt burmistrz prezydent miasta".

  - Zatem dziewięć osób wchodzących w skład Państwowej Komisji Wyborczej nie jest w stanie przygotować wyborów. (...) Nie ma żadnej fizycznej możliwości, żeby zrobiło to czy Krajowe Biuro Wyborcze liczące w Warszawie 50 osób, bo my w tyle osób tu pracujemy, ani 9-osobowa Państwowa Komisja Wyborcz - stwierdziła.

  - Przepisy przewidują, że te zadania wykonują na terenie gminy włodarze miast, czyli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci - dodała.

 • 20:28

 • 20:18

  Przewodniczący PKW poinformował, jak głosowano na poszczególne pytania referendalne.

  Na pytanie 1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,49 proc. głosujących.

  Na pytanie 2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 94,61 proc. głosujących.

  Na pytanie 3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,04 proc. głosujących.

  Na pytanie 4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?", odpowiedzi "nie" udzieliło - 96,79 proc.

 • 20:15

  W referendum wzięło udział 12 mln 082 tys. 588 osób, czyli mniej niż połowę osób uprawnionych, więc wynik referendum nie jest wiążący - podkreślił.

  Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie protokołów głosowania, otrzymanych od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaliła wyniki głosowania i wynik referendum.

  Marciniak na konferencji prasowej poinformował, że "głosowanie przeprowadzono w 31 tys. 497 obwodach głosowania". - Liczba osób uprawnionych do udziału w referendum wyniosła 29 mln 532 tys. 595, a liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wydano karty do głosowania w lokalach wyborczych wyniosła 12 mln 139 tys. 611. W tym liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących przez pełnomocnika wyniosła 33 530, a liczba osób uprawnionych do udziału w referendum głosujących na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania - 332 tys. 326 - dodał.

  Jak zaznaczył, "liczba osób uprawnionych do udziału w referendum, którym wysłano pakiety referendalne wyniosła 12 tys. 938". - Z kolei liczba osób, którym wydano karty do głosowania w lokalach wyborczych oraz w głosowaniu korespondencyjnym (łącznie) 12 mln 152 tys. 549. Liczba otrzymanych kopert zwrotnych w głosowaniu korespondencyjnym to 11 tys. 864 - mówił Marciniak.

  Przewodniczący PKW podał, że "liczba kart wyjętych z urny wyniosła 12 mln 096 tys. 532, w tym liczba kart wyjętych z kopert na kartę do głosowania w głosowaniu korespondencyjnym wyniosła 10 tys. 074". - Liczba kart nieważnych wyniosła 13 tys. 944, a liczba kart ważnych, a tym samym liczba osób, które wzięły udział w referendum wyniosła 12 mln 082 tys. 588 - powiedział.

  Poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że więcej niż połowa uprawnionych do głosowania w referendum ogólnokrajowym, wynosi 14 mln 766 tys. 298 osób. W referendum wzięło udział, czyli oddało karty ważne, 12 mln 082 tys. 588 osób, co stanowi mniej niż połowę osób uprawnionych więc wynik referendum nie jest wiążący

 • 20:11

  PKW: Frekwencja w referendum wyniosła: 40,91 proc.

 • 20:02

  W Senacie zasiądzie także pięciu senatorów z własnych komitetów: Andrzej Dziuba (Komitet Wyborczy Wyborców Andrzej Dziuba - Pakt Senacki), Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz - Pakt Senacki), Zygmunt Frankiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Zygmunt Frankiewicz - Pakt Senacki), Józef Zając (Komitet Wyborczy Wyborców Józefa Zająca) oraz Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Kwiatkowski - Pakt Senacki)

 • 19:51

  Marciniak: wybrani senatorowie według komitetów: KO - 41, Trzecia Droga - 11, PiS - 34, Nowa Lewica - 9

 • 19:47

  Marciniak: frekwencja w wyborach do Senatu wyniosła 74,31 proc.

 • 19:44

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 41: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 6 mandatów

 • 19:42

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 40: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 19:41

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 39: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 2 mandaty, KO - 5 mandatów

 • 19:39

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 38: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 19:38

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 37: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 2 mandaty

 • 19:37

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 36: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 4 mandaty

 • 19:36

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 35: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 19:34

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 34: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 3 mandaty

 • 19:33

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 33: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 8 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

 • 19:32

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 32: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 2 mandaty, PiS - 3 mandaty, KO - 3 mandaty

 • 19:31

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 31: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

 • 19:29

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 30: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 19:27

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 29: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 19:26

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 28: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 3 mandaty

 • 19:25

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 27: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 19:23

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 26: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 6 mandatów

 • 19:21

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 25: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 6 mandatów

 • 19:18

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 24: Trzecia Droga - 3 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 19:16

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 23: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 9 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 19:15

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 22: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

 • 19:13

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 21: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

 • 19:11

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 20: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

 • 19:08

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 19: Trzecia Droga - 3 mandaty, Nowa Lewica - 3 mandaty, PiS - 4 mandaty, Konfederacja - 1 mandat, KO - 9 mandatów

 • 19:06

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 18: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

 • 19:04

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 17: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 2 mandaty

 • 19:03

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 16: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 5 mandatów, KO - 3 mandaty

 • 19:01

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 15: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 5 mandatów, KO - 2 mandaty

 • 19:00

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 14: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

 • 18:58

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 13: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 5 mandatów

 • 18:56

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 12: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 2 mandaty

 • 18:54

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 11: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 3 mandaty

 • 18:52

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 10: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 6 mandatów, KO - 2 mandaty

 • 18:51

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 9: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 5 mandatów

 • 18:49

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 8: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 5 mandatów

 • 18:47

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 7: Trzecia Droga - 2 mandaty, PiS - 7 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 2 mandaty

 • 18:44

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 6: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 8 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 3 mandaty

 • 18:42

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 5: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, Konfederacja - 1 mandat, KO - 4 mandaty

 • 18:40

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 4: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, KO - 5 mandatów

 • 18:38

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 3: Trzecia Droga - 2 mandaty, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 4 mandaty, Kondfederacja - 1 mandat, KO - 6 mandatów

 • 18:34

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 2: Trzecia Droga - 1 mandat, PiS - 3 mandaty, KO - 4 mandaty

 • 18:32

  Marciniak o wynikach w okręgu nr 1: Trzecia Droga - 1 mandat, Nowa Lewica - 1 mandat, PiS - 5 mandatów, KO - 5 mandatów

 • 18:29

  Marciniak: Trzecia Droga zdobyła 65 mandatów, Nowa Lewica - 26, Prawo i Sprawiedliwość - 194, Konfederacja - 18, Koalicja Obywatelska - 157, Mniejszość Niemiecka nie zdobyła mandatów.

 • 18:25

  Marciniak o wynikach komitetów w wyborach do Sejmu: na Bezpartyjnych Samorządowców oddano 1,86 proc. głosów, na Trzecią Drogę 14,4 proc., na Nową Lewicę 8,61 proc., na Prawo i Sprawiedliwość 35,38 proc., na Konfederację 7,16 proc., na Koalicję Obywatelską 30,7 proc.

 • 18:22

  Szef PKW Sylwester Marciniak: frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38 proc.

 • 18:17

  Rozpoczęła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej.

 • 18:03

 • 17:22

 • 17:19

 • 17:18

  W wyborach do Sejmu w okręgu gdańskim (nr 25) KO otrzymała 6 mandatów, PiS – 3, Trzecia Droga – 2, a Nowa Lewica jeden mandat – poinformował PAP przewodniczący Okręgowej Komisji w Gdańsku Mariusz Nowicki.

  Do Sejmu z listy KO weszli: Agnieszka Pomaska, Jacek Karnowski, Piotr Adamowicz, Jarosław Wałęsa, Magdalena Kołodziejczak i Patryk Gabriel.

  Z listy Prawa i Sprawiedliwości posłami zostali wybrani: Kacper Płażyński, Kazimierz Smoliński i Jarosław Sellin.

  Z listy Trzeciej Drogi na posłów zostali wybrani: Agnieszka Buczyńska i Magdalena Sroka.

  Mandat poselski otrzymała również Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.

 • 17:05

 • 16:50

  W okręgu łódzkim wybrano 10 posłów.

  Pięć mandatów przypadło KO, zdobyli je: poseł Dariusz Joński (87 470 głosów), posłanka Małgorzata Niemczyk (20 959), działaczka humanitarna Aleksandra K. Wiśniewska (25 436), radny wojewódzki Paweł Bliźniuk (12 315) oraz nauczyciel Marcin Józefaciuk (8 893).

  Z listy PiS do Sejmu dostało się troje kandydatów: minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (45 474), minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau (32 387) oraz działaczka społeczna Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (10 557).

  Przedstawicielem Nowej Lewicy w Sejmie będzie obecny poseł Tomasz Trela (ponad 26 tys. głosów). Jednego reprezentanta w Sejmie będzie miała także Trzecia Droga. Będzie nim Ewa Szymanowska (26 185).

 • 16:39

 • 16:09

 • 16:01

  Z protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze wynika, że wybory do Sejmu w okręgu nr 8, obejmującym woj. lubuskie, wygrała KO z wynikiem 37,73 proc. głosów, co daje jej 5 mandatów. PiS uzyskał 27,76 proc. – 4 mandaty. Trzecia Droga 15,07 proc. - 2 mandaty, a Nowa Lewica 9,27 proc. - jeden mandat.

  Na posłów z komitetu KO zostali wybrani: była marszałek woj. lubuskiego, radna wojewódzka Elżbieta Polak (PO), przewodniczący lubuskiej PO poseł Waldemar Sługocki (PO), poseł Krystyna Sibińska (PO), senator Robert Dowhan (PO) i poseł Katarzyna Osos (PO).

  Z listy PiS do niższej izby parlamentu zostali wybrani: szef PiS w okręgu zielonogórskim poseł Marek Ast (PiS), wojewoda lubuski Władysław Dajczak (PiS), poseł Jerzy Materna (PiS) i poseł Łukasz Mejza (Partia Republikańska).

  Z listy Trzeciej Drogi na posłów zostali wybrani: sekretarz lubuskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni Maja Nowak oraz prezes lubuskiego PSL, wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. Oboje będą debiutantami w Sejmie.

  Z komitetu Nowej Lewicy wybrano współprzewodniczącą tej partii w Lubuskiem i wiceprzewodniczącą w skali kraju poseł Anitę Kucharską-Dziedzic.

  Pomimo przekroczenia progu wyborczego w podziale mandatów nie wzięła udziału Konfederacja, która w woj. lubuskim uzyskała 6,51 proc. głosów.

 • 15:58

 • 15:58

  Partia Razem ma o 50 procent większą reprezentację i będzie miała 9 parlamentarzystów w nowej kadencji. Formacji udało się uzyskać lepszy wynik, choć Lewica zmniejszyła swój stan posiadania w Sejmie.

  Według danych z Państwowej Komisji Wyborczej, w wyborach parlamentarnych Nowa Lewica, bo tak nazywał się komitet, uzyskała 8,61 procent poparcia, co przełożyło się na 26 mandatów do Sejmu (49 posłów w 2019 r.). Ponadto formacji udało się uzyskać dziewięć miejsc w Senacie (dwa mandaty w 2019 r.).

  Politycy Razem, którzy startowali z list Nowej Lewicy, uzyskali siedem mandatów poselskich (o jeden więcej niż w 2019 r.) i dwa senatorskie (nie mieli swoich kandydatów przed czterema laty). - Będziemy mieć w nowym parlamencie o 50 procent więcej mandatów niż dotąd - podkreślił w rozmowie z PAP współprzewodniczący partii Adrian Zandberg.

  - Zdobyliśmy je nie tylko w naszych twierdzach: w stolicy, gdzie utrzymaliśmy obydwa "razemowe" mandaty w Sejmie i dodaliśmy do nich mandat senacki Magdy Biejat; czy w Krakowie, gdzie Daria Gosek-Popiołek obroniła mandat w wielkim stylu (z drugiego miejsca otrzymała niemal 40 tys. głosów, a startujący z pierwszego miejsca poseł Maciej Gdula ponad 16 tys. - red.) - mówi polityk.

  - Do reprezentacji na Górnym Śląsku (Maciej Konieczny), Śląsku Opolskim (Marcelina Zawisza) i w Kutnie (Paulina Matysiak) dodajemy Kaszuby i tak zwany "wianuszek" (okręg podwarszawski). Mandat senacki z okręgu kaszubskiego brawurowo wywalczyła Anna Górska. "Wianuszek" będzie reprezentować Joanna Wicha - pielęgniarka, działaczka związkowa, kierująca naszą Radą Krajową. A do kolejnych mandatów zabrakło naprawdę niewiele - wylicza Zandberg.

 • 15:47

 • 15:46

  W wyborach do Sejmu w okręgu radomskim (nr 17) PiS otrzymał 6 mandatów, KO – 2 i Trzecia Droga - 1 – poinformowała PAP dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Anita Bugajny.

  Do Sejmu z listy PiS weszli: Marek Suski, Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Zbigniew Kuźmiuk, Agnieszka Górska i Andrzej Kosztowniak. Mandat stracił wieloletni poseł Dariusz Bąk.

  Koalicja Obywatelska, tak jak w obecnej kadencji, ma dwa mandaty. Otrzymają je ponownie Joanna Kluzik-Rostkowska i Konrad Frysztak. Mandat poselski utrzymał też startujący z listy Trzeciej Drogi poseł z wieloletnim doświadczeniem - Mirosław Maliszewski (PSL).

 • 15:30

 • 15:29

  5 mandatów dla PiS, 2 dla KO i 2 dla Trzeciej Drogi - tak oficjalnie wygląda rozdział mandatów w Tarnowie i sąsiednich powiatach (okręg 15) do Sejmu. Mandat traci Piotr Sak (lista PiS) – obecny poseł Suwerennej Polski. Do izby niższej nie dostaje się Karol Pęczek (Konfederacja).

  Według informacji przekazanych we wtorek PAP przez Katarzynę Tutaj, przewodniczącą Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie, po uwzględnieniu progów wyborczych do Sejmu wchodzą z Prawa i Sprawiedliwości: Anna Pieczarka (71 199 głosów), Józefa Szczurek-Żelazko (26 231 głosów), Wiesław Krajewski (24 838), Urszula Rusecka (17 080) i Norbert Kaczmarczyk (11 926); z Trzeciej Drogi: szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (50 139) i Piotr Górnikiewicz z Polski 2050 (5180); z Koalicji Obywatelskiej: Urszula Augustyn (27 047) i Robert Wardzała (9265).

 • 15:12

 • 14:47

 • 14:31

  Szymon Hołownia, szef Polski 2050 i jeden z liderów Trzeciej Drogi, komentował wynik swojego ugrupowania w rozmowie z reporterem TVN24.

  - To już nie jest euforia. Teraz jest poczucie bardzo, bardzo głębokiej odpowiedzialności - powiedział.

  Jak ocenił, Trzecia Droga "dostała znakomity wynik i olbrzymi kredyt zaufania". - Ludzie zobaczyli w nas gwaranta bezpiecznej zmiany. To jest dzisiaj dla nich najważniejsze, żeby zmiana, która przyjdzie, była bezpieczna - powiedział.

 • 14:17

  Wiceszef PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany był na konferencji o słowa Donalda Tuska, który w czasie kampanii mówił, że dzień po wyborach pojedzie i odblokuje pieniądze z KPO.

  Na pytanie, kiedy to się stanie, wiceszef Platformy odparł: "To pytanie trzeba zadać panu prezydentowi. W momencie, kiedy pan prezydent nominuje nowy rząd, to w tym momencie premier pojedzie i będzie negocjował z Unią Europejską odblokowanie tych pieniędzy" - powiedział Trzaskowski. "Dzisiaj mamy, niestety, jeszcze rząd PiS" - dodał.

  "Mam nadzieję, że to się dokona jak najszybciej. Jak nowy rząd opozycyjny zostanie w pierwszym kroku powołany do życia, to w tym momencie pierwszym jego zadaniem będzie odblokowanie pieniędzy unijnych" - powiedział Trzaskowski.

  Podkreślił, że ma nadzieję, że prezydent Andrzej Duda zacznie w pierwszym kroku od powierzenia misji tworzenia rządu komuś z opozycji. "Dlatego, że tylko tego typu rząd zdolność koalicyjną, żeby rządzić" - dodał.

  "Ja natomiast przygotowuję się w tej chwili do wyborów samorządowych. Mam nadzieję powalczyć o prezydenturę miasta stołecznego Warszawy" - podkreślił Trzaskowski.

 • 14:03

  Tusk: Czujemy, że coś bardzo dobrego się nam zdarzyło. Szczęśliwej Polski już czas.

 • 14:02

  Tusk: Wygrane demokratyczne partie są w stałym kontakcie i są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju w każdej chwili, ale jak wiadomo, to prezydent konstytucyjnie odpowiada za ten proces przekazania władzy. Panie prezydencie, ludzie czekają.

 • 14:01

  Tusk: Zwracam się z gorącym apelem do pana prezydenta. Ludzie czekają na pierwsze decyzje, które będą konsekwencją tych wyborów. Prosiłbym bardzo pana prezydenta o energiczne i szybkie decyzje.

 • 14:00

  Tusk: Chciałbym podziękować wszystkim członkom komisji, mężom zaufania, którzy wytrzymali tę próbę do końca. To wielkie święto demokracji, dzięki waszej determinacji.

 • 13:59

  Tusk: Odbieram dziesiątki telefonów z gratulacjami dla was, z całego świata. Świat oniemiał, kiedy zobaczył te 73 procent frekwencji, 83 procent frekwencji w Warszawie. To absolutnie historyczne momenty.

 • 13:59

  Tusk: Chciałem serdecznie podziękować, przede wszystkim tym, któzy głosowali z determinacją, optymizmem, z wiarą.

 • 13:58

  Głos w Warszawie zabiera szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

 • 13:48

 • 13:23

  Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk jest naturalnym kandydatem na premiera - powiedział w rozmowie z RMF FM polityk PO Cezary Tomczyk. Wymienił, że trzy najważniejsze kwestie dla nowego rządu to odblokowanie pieniędzy unijnych, likwidacja kłamstwa w telewizji rządowej i rozliczenie władzy.

  - Mamy szuflady pełne ustaw i chcemy zmian w Polsce, podobnie jak 11 milionów Polaków, którzy oddali głos na opozycję - powiedział Tomczyk. - Chcemy, żeby rozmowy koalicyjne odbyły się jak najszybciej. Jesteśmy w kontakcie z liderami pozostałych ugrupowań. Wszystko przed nami - zapewnił.

 • 13:21

 • 13:09

  Startujący z ostatniego miejsca listy Trzeciej Drogi w Warszawie Ryszard Petru zdobył mandat poselski. Do polityki wrócił po kilku latach przerwy. W kampanii wyborczej zasłynął jako jeden z naczelnych krytyków Sławomira Mentzena (Konfederacja) i jego propozycji programowych.

 • 12:53

  W wyborach do Sejmu 17 kandydatek uzyskało ponad 50 tysięcy głosów. Jedenaście z nich reprezentuje Koalicję Obywatelską, sześć - Prawo i Sprawiedliwość. Najwięcej głosów otrzymała posłanka KO Barbara Nowacka - 139 524. Ponad 100 tysięcy osób poparło też posłanki PiS Małgorzatę Wassermann i Marlenę Maląg.

 • 12:31

  W wyborach do Senatu w okręgu nr 48 (Mazowsze) mandat senatora uzyskał kandydat KW PiS wiceminister zdrowia Waldemar Jerzy Kraska, który uzyskał 51,57 proc. głosów - podała w protokole wyników wyborów Okręgowa Komisja Wyborcza w Siedlcach.

 • 12:18

  Mateusz Walczak objaśnił podział mandatów w Sejmie po podaniu danych przez Państwową Komisję Wyborczą:

 • 11:56

 • 11:36

  Reporterka TVN24 Agata Adamek pytała szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego o wyborcze rezultaty:

 • 11:25

  Powtórzmy wyniki ze 100 procent obwodów, które podała PKW:

  PiS - 35,38 proc.
  KO - 30,70 proc.
  Trzecia Droga - 14,40 proc.
  Lewica - 8,61 proc.
  Konfederacja - 7,16 proc.

 • 11:14

  Senat znów dla opozycji. Jak rozłożyły się głosy w jednomandatowych okręgach? Tłumaczy Bartłomiej Ślak:

 • 10:51

 • 10:44

  Najlepszy wynik w regionie świętokrzyskim osiągnął PiS, ale może utracić dwa mandaty – wynika z danych opublikowanych przez PKW po podliczeniu wszystkich głosów.

  Najlepsze wyniki na liście PiS osiągnęli: Jarosław Kaczyński - 177 228 głosów, to rekordowy wynik w historii tego okręgu (w 2007 Przemysław Gosiewski uzyskał 138 405 głosów). Poza szefem PiS do Sejmu ze Świętokrzyskiego wejdą: Anna Krupka (39 854), Agata Wojtyszek (15 405), Krzysztof Lipiec (14 962), Bartłomiej Dorywalski (9 696), Andrzej Kryj (6 968), Michał Cieślak (5 629) i Mariusz Gosek (5 309).

  Cztery mandaty, o jeden więcej niż cztery lata temu, przypadają Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowało 137 941 mieszkańców regionu (20,93 proc.). W ławach poselskich zasiądą Marzena Okła-Drewnowicz (64 990 głosów), Roman Giertych (23 622), Artur Gierada (16 878) i Lucjan Pietrzczyk (5 826).

 • 10:40

  Marek Suski w ogniu pytań dziennikarzy w Sejmie. Posła PiS zapytano, z kim jego ugrupowanie chce stworzyć większość. - Z większością, która kocha Polskę - odparł.

  Dopytywany, skąd chcą wziąć tę większość, Suski stwierdził: - To już nie moja wina, że nie ma ludzi w Sejmie, którzy kochają Polskę.

  Poseł na przypomnienie, że przegrali z opozycją o 4 miliony głosów odpowiadał stwierdzeniem, że jego ugrupowanie wygrało wybory.

 • 10:27

  Prezydencka minister Małgorzata Paprocka oceniła w Programie Trzecim Polskiego Radia, że "wszystko wskazuje na to, że do powołania rządu dojdzie w pierwszym lub w drugim kroku".

  Pytana, czy prezydent Andrzej Duda zaprosi teraz do Pałacu Prezydenckiego liderów partii, które dostały się do Sejmu, powiedziała, że "nie wyklucza żadnej opcji". Przypomniała, że prezydent wrócił w poniedziałek późnym wieczorem z wizyty w Watykanie. Wskazała, że nie ma jeszcze terminu pierwszego posiedzenia Sejmu; jak przypomniała, ostateczną datą jest 14 listopada.

 • 10:20

  Reporter TVN24 Jan Piotrowski relacjonuje z siedziby PKW, że nie jest jasna godzina konferencji Komisji w sprawie ogłoszenia wyników wyborów. Wszystko dlatego, że członkowie PKW chcą się w pełni upewnić, co do oficjalnego wyniku i zgodności wszystkich czynności z prawem.

  - Trzeba się uzbroić w cierpliwość - mówił.

 • 10:13

  Dotychczasowi posłowie Barbara Dziuk i Jarosław Gonciarz (PiS) przegrali wybory w okręgu gliwickim (nr 29) i nie znajdą się w nowym Sejmie.

  Z tego okręgu w parlamencie zasiądą natomiast trzej sejmowi debiutanci: Jarosław Wieczorek (PiS), Marek Gzik (KO) i Piotr Strach (Trzecia Droga).

 • 10:07

Zasady podziału mandatów

Zgodnie z Kodeksem wyborczym zagraniczne komisje wyborcze mają od zakończenia głosowania 24 godziny na zliczenie oddanych głosów. Jeśli nie zdążą tego zrobić, to głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych. Mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 procent głosów lub - w przypadku koalicji - 8 procent głosów.

W wyborach do Senatu senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych - mandat senatorski w danym okręgu otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

Autorka/Autor:akw//mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował w poniedziałek za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Na wspólnym posiedzeniu obu izb francuskiego parlamentu ustawę przegłosowano zdecydowaną większością głosów.

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Źródło:
PAP, Reuters

Tam gdzie było złamane prawo, tam będą zawiadomienia do prokuratury, będziemy żądać zwrotu środków nielegalnie pobranych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Odniósł się w ten sposób do audytu w KPRM po rządach PiS-u. Mówił o "mieleniu pieniędzy tak, żeby trafiły do osób zainteresowanych" oraz, że w kancelarii premiera "tworzono departamenty ku czci ministrów bez teki".

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zeszłotygodniowy wyciek rozmowy niemieckich oficerów na temat Ukrainy, opublikowanej w rosyjskich mediach, jest źródłem zakłopotania dla Berlina - oceniają zagraniczne media. Jak podał Reuters, chociaż dotąd reakcja ze strony sojuszników była raczej oszczędna, analitycy twierdzą, że sprawa prawdopodobnie nadwyręży relacje Niemiec z partnerami. - Ten atak hybrydowy miał na celu wywołanie niepewności i podziału między nami - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu. - I właśnie na to nie pozwolimy - oświadczył.

Niemcy pod presją po wycieku rozmowy oficerów. "Miał na celu wywołanie niepewności i podziału"

Niemcy pod presją po wycieku rozmowy oficerów. "Miał na celu wywołanie niepewności i podziału"

Źródło:
BBC, Reuters

W środę rozpocznie się siódme posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się kwestiami budzącymi największe polityczne emocje, między innymi zmianami w wymiarze sprawiedliwości oraz możliwością popełnienia przestępstwa przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbliża się "gorące" posiedzenie Sejmu. W programie kwestie budzące największe emocje

Zbliża się "gorące" posiedzenie Sejmu. W programie kwestie budzące największe emocje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po naszych drogach przemieszcza się polskie wojsko, przemieszczają się różnego rodzaju pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, również państw sojuszniczych - mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do trwających NATO-wskich ćwiczeń Dragon-24. W tym kontekście poprosił "o coś bardzo ważnego". - Nie fotografujmy, nie wrzucajmy do sieci, nie informujmy o tym, jakie pojazdy, w jakiej liczbie przemieszczają się, ilu żołnierzy, co robią, jak wykonują swoje zadania. Nie ułatwiajmy życia tym, którzy są naszymi wrogami - apelował.

Władysław Kosiniak-Kamysz prosi "o coś bardzo ważnego"

Władysław Kosiniak-Kamysz prosi "o coś bardzo ważnego"

Źródło:
TVN24

Marszałek Szymon Hołownia przekazał, że materiały wideo ze zdarzenia z 7 lutego, kiedy to doszło do szarpaniny przed Sejmem, zostaną opublikowane prawdopodobnie w trakcie najbliższego posiedzenia izby. O Antonim Macierewiczu, jednym z posłów, którzy uczestniczyli w tym zdarzeniu, mówił, że być może ma on "dar bilokacji".

Hołownia o szarpaninie przed Sejmem: może Antoni Macierewicz ma dar bilokacji

Hołownia o szarpaninie przed Sejmem: może Antoni Macierewicz ma dar bilokacji

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z Piły zatrzymali 41-latka, który włamał się do kilku biur i ukradł ponad 25 tys. zł. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym do odbycia kary siedmiu lat pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa. Szukała go policja w całym kraju.

Zatrzymany seryjny włamywacz poszukiwany w całym kraju

Zatrzymany seryjny włamywacz poszukiwany w całym kraju

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zdecydował w poniedziałek, że były prezydent USA Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w Kolorado. Decyzję o uniemożliwieniu Trumpowi startu w tym stanie wydał Sąd Najwyższy Kolorado, który powołał się na 14. poprawkę do konstytucji. Poniedziałkowy wyrok oznacza również unieważnienie podobnych decyzji władz w Illinois i New Hampshire.

Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado

Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Referendum jest po prostu jedyną opcją, jedyną możliwością, dlatego że mamy świadomość, że prezydent Duda zawetuje ustawę - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 wiceministra edukacji Joanna Mucha. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula wskazywała, że "referendum będzie kosztowało około 70-75 milionów", a ponadto "kończy się ustawą, która musi być głosowana w Sejmie".

Joanna Mucha o referendum jako "jedynej opcji", Katarzyna Kotula przeciwna. "Jest wymówką"

Joanna Mucha o referendum jako "jedynej opcji", Katarzyna Kotula przeciwna. "Jest wymówką"

Źródło:
TVN24

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W poniedziałek zmarł Tomasz Guzowski, uczestnik słynnej konferencji prasowej w 2021 roku, podczas której poseł Łukasz Mejza bronił swojej firmy obiecującej leczenie ciężkich chorób - podał portal "Gazety Wyborczej". Informację potwierdzili dziennikowi bliscy rodziny. 

"Gazeta Wyborcza": Tomasz Guzowski nie żyje. Wystąpił z Łukaszem Mejzą na słynnej konferencji prasowej

"Gazeta Wyborcza": Tomasz Guzowski nie żyje. Wystąpił z Łukaszem Mejzą na słynnej konferencji prasowej

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

Jest reakcja sanepidu po śmierci 18-latki z Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie). Dziewczyna z objawami zatrucia pokarmowego poszła do szpitala. Po zbadaniu odesłano ją jednak do domu, gdzie następnego dnia nastolatka zmarła. Teraz Inspektor Sanitarny w Ostrzeszowie pobiera próbki ze sklepu spożywczego, w którym dziewczyna miała kupić artykuły spożywcze. Jednocześnie prokuratura prowadzi postępowanie ws. działań lekarzy.

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił plany zmian w Trybunale Konstytucyjnym. - Obywatele zasługują na to, żeby działał w Polsce sąd konstytucyjny, który w pełni realizuje swoje zadania - podkreślił. W konferencji wzięli udział też przedstawiciele wszystkich ugrupowań koalicji rządzącej oraz byli prezesi i sędziowie TK.

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

Królowa Kamila rozpoczęła ponadtygodniową przerwę w pełnieniu oficjalnych obowiązków - informuje "The Times" i sugeruje, że kilka dni wolnego spędzi z Karolem III, u którego niedawno zdiagnozowano nowotwór. Ostatnie tygodnie były dla królewskiej małżonki bardziej intensywne niż zwykle, ze względu na konieczność zastępowania króla podczas publicznych wystąpień.  

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Źródło:
The Time, Daily Mail, The Sun, TVN24.pl

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna: Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Czeskiej, Księstwa Monako, czy Królestwa Hiszpanii? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadała pani Anna z Poznania.

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna? Pytanie w "Milionerach"

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna? Pytanie w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

Na TikToku i w innych mediach społecznościowych krąży przekaz, że Ukraińcy mieszkający w Polsce będą mogli brać udział w wyborach. W tej sprawie rzekomo "partie są zgodne" a "Unia już przyklaskuje". Przekaz ten podchwycili niektórzy politycy. Tyle że nie ma takiej prawnej możliwości.

Prawa wyborcze dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy, skąd wziął się ten przekaz

Prawa wyborcze dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy, skąd wziął się ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Marcin Bronikowski, baryton występujący na największych scenach operowych Polski i świata. Artysta miał 55 lat.

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl