Wybory 2023. Kogo 15 października wybierać będą Polacy?

Źródło:
PKW, tvn24.pl
Gdzie odbędzie się debata wyborcza? Relacja Agaty Adamek
Gdzie odbędzie się debata wyborcza? Relacja Agaty AdamekTVN24
wideo 2/4
Gdzie odbędzie się debata wyborcza? Relacja Agaty AdamekTVN24

15 października Polacy zagłosują w wyborach parlamentarnych. Jak i na kogo głosować? Ilu posłów i senatorów zostanie wybranych do odpowiednio Sejmu i Senatu? W jaki sposób powstanie nowy rząd? Wyjaśniamy.

15 października odbędą się wybory parlamentarne. Polacy będą oddawać głosy na kandydatów do Sejmu i Senatu. W głosowaniu wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Tego dnia zaplanowano również referendum. Przeprowadzać je będą te same komisje wyborcze, w tych samych lokalach wyborczych co wybory parlamentarne. Adres swojej komisji wyborczej - czyli miejsce, w którym zagłosujemy - można sprawdzić poprzez wyszukiwarkę dostępną na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

ZOBACZ TEŻ: Jak głosować za granicą? Ważne terminy przed wyborami

Wybory parlamentarne 2023. Kto startuje? Lista komitetów

Sześć komitetów wyborczych wystawi swoich kandydatów do Sejmu w całej Polsce, czyli we wszystkich 41 okręgach. Kolejne cztery komitety wystawią ich w więcej niż jednym okręgu. Sposób przeliczania uzyskanych przez nie głosów na mandaty określa metoda d'Hondta. Najpierw jednak komitety wyborcze partii muszą przekroczyć 5-proc. próg oddanych na nie głosów lub 8-proc. w przypadku komitetów wyborczych koalicji.

Jak poinformowała PKW, w wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano łącznie 40 komitetów wyborczych partii politycznych, 2 komitety wyborcze koalicji partii politycznych i 43 komitety wyborcze wyborców. Równo miesiąc przed wyborami odbyło się losowanie numerów list wyborczych. Zgodnie z nim, ugrupowania, które startują w wyborach i wystawią kandydatów w całej Polsce to:

1 - Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy

2 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe

3 - Komitet Wyborczy Nowa Lewica

4 - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

5 - Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość

6 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

Swój numer listy otrzymały także komitety, które wystawią kandydatów w więcej niż jednym okręgu:

7 - Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna

8 - Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców

9 - Komitet Wyborczy Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju

10 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

Trzy komitety - KW Antypartia, KW Ruch Naprawy Polski i KWW Mniejszość niemiecka - wystawią kandydatów w tylko jednym okręgu i każdy z nich otrzymał 11 numer listy. Pozostałe, niewymienione wyżej komitety wystawią więc swoich kandydatów tylko w wyborach do Senatu lub nie zarejestrowały ich wcale.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2023. Ile dostaniemy kart? Czy trzeba wziąć udział w referendum? 

Wybory 2023. Jak powstanie nowy rząd?

Wyłanianie rządu po wyborach parlamentarnych jest opisane w Konstytucji RP. Może się to odbyć w trzech krokach. Jeśli nie powstanie rząd, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić nowe wybory.

Krok pierwszy to desygnowanie premiera i powołanie rządu. Oba te obowiązki należą do prezydenta. Ma on na to 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu. Wówczas premier w ciągu kolejnych 14 dni przedstawia Sejmowi program działania jego rządu. Wygłasza expose i zwraca się z wnioskiem o udzielenie nowej Radzie Ministrów wotum zaufania. Jeśli nowo powołany rząd nie zdobędzie zaufania parlamentarzystów, premier podaje się do dymisji, a inicjatywę w tej sprawie przejmuje Sejm. Prezydent zaś temu rządowi powierza dalsze sprawowanie obowiązków.

ZOBACZ TEŻ: Wybory parlamentarne 2023

Krokiem drugim jest wybór premiera przez Sejm. Kandydata na prezesa Rady Ministrów może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Ale wyboru szefa rządu i zaproponowanych przez niego ministrów dokonuje Sejm bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent nie może odmówić powołania i zaprzysiężenia tak wybranego rządu.

Jeśli osoba desygnowana na premiera nie uzyskuje bezwzględnej większości głosów, inicjatywa wraca do prezydenta. Powtarzają się czynności z pierwszego kroku: najpierw powołanie premiera i rządu, a potem wniosek o wotum zaufania. Lecz tym razem do jego uzyskania wystarczy zwykła większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeśli w żadnej z tych opcji nie zostanie utworzony nowy rząd cieszący się zaufaniem sejmowej większości, koniecznie są nowe wybory.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2023. Nie wiesz, na kogo głosować? Zrób prosty test

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: PKW, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl