Jak głosować za granicą? Ważne terminy przed wyborami

Źródło:
pkw.gov.pl, gov.pl
Politycy komentują słowa szefa PKW o liczeniu głosów w obwodach za granicą
Politycy komentują słowa szefa PKW o liczeniu głosów w obwodach za granicąTVN24
wideo 2/5
Politycy komentują słowa szefa PKW o liczeniu głosów w obwodach za granicąTVN24

Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się 15 października. Udział mogą wziąć w nich wszyscy Polacy, również Ci przebywający poza krajem. Jak głosować za granicą? Jak wziąć udział w wyborach na polskim statku morskim? Wyjaśniamy. 

W zaplanowanych na 15 października wyborach parlamentarnych poza granicami kraju mogą wziąć udział wszyscy polscy obywatele, posiadający czynne prawa wyborcze. Głosowanie w zagranicznych obwodach odbywać się będzie od godziny 7 do godziny 21 czasu lokalnego obwodów. Wyjątkiem są miejsca, w których, zgodnie z powyższą zasadą, głosowanie miałoby być zakończone dzień po zakończeniu głosowania w Polsce. Tam wybory zostaną przeprowadzone dzień wcześniej, czyli 14 października - podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

By móc oddać głos, przebywający za granicami wyborcy muszą okazać w siedzibie obwodowej komisji wyborczej ważny paszport. W krajach Unii Europejskiej oraz państwach, na teren których można wjechać za okazaniem polskiego dowodu osobistego, mogą posłużyć się dowodem. Muszą oni również dopisać się do spisu wyborców lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak głosować za granicy? Dopisanie do spisu wyborców

Polacy przebywający 15 października za granicą mogą dopisać się do spisu wyborców zagranicznej obwodowej komisji wyborczej. Pisemny wniosek w tej sprawie należy złożyć do właściwego konsula przed 10 października.

Można to zrobić zarówno osobiście, w siedzibie konsulatu, jak i przesyłając skan wniosku na adres mailowy konsulatu czy też korzystając z serwisu e-wybory.

W treści wniosku o dopisanie do zagranicznego spisu wyborców należy zawrzeć: swoje nazwisko i imię, numer PESEL, numer ważnego paszportu lub dowodu osobistego (w przypadku osób przebywających na terenie Unii Europejskiej lub państw umożliwiających wjazd na swój teren za jego okazaniem), adres pobytu za granicą, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

ZOBACZ: Wykaz obwodów głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu RP w 2023 roku dla obywateli przebywających za granicą

Głosowanie spoza Polski. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Poza ujęciem w spisie wyborców utworzonych za granicą obwodowych komisji wyborczych, oddanie głosu w nadchodzących wyborach parlamentarnych spoza Polski umożliwia także przedstawienie w lokalu wyborczym zaświadczenia o prawie do głosowania. Pozwala ono na wzięcie udziału w wyborach do Sejmu i Senatu RP w dowolnie wybranym przez siebie miejscu - w tym za granicą lub na polskim statku morskim. O jego wydanie ubiegać się może każdy obywatel Polski z czynnymi prawami wyborczymi.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć u konsula lub w przypadku przebywających na polskich statkach morskich u kapitana. Wyborcy, którzy nie przebywają za granicą na stałe, ale na czas wyborów planują wyjazd, mogą takie zaświadczenie również uzyskać w dowolnie wybranym urzędzie gminy. Termin na złożenie wniosku upływa 12 października.

Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć samodzielnie lub przez upoważnioną do tego na piśmie osobę. Pisemne upoważnienie powinno zawierać imiona, nazwiska oraz numery PESEL wyborcy oraz osoby przez niego upoważnionej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zaświadczenia wydawane są od ręki w tym samym miejscu, w którym złożony został wniosek o ich wydanie. W szczególnych wypadkach mogą one również zostać przesłane przez konsula na adres wskazany przez wnioskującego - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

ZOBACZ TEŻ: Głosowanie za granicą, sprawa referendum. RPO wylicza listę wątpliwości przed wyborami

Ważne jest, by otrzymanego już zaświadczenia nie zgubić. Jego duplikaty czy odpisy nie są wystawiane. Po jego utraceniu wzięcie udziału w wyborach nie będzie możliwe.

Głosowanie na statkach morskich

Jak wspomniano powyżej, osoby pragnące wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych na polskim statku morskim mogą zrobić to po okazaniu zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek w jego sprawie należy złożyć do właściwego kapitana przed 12 października.

Osoby, które w dniu wyborów planują przebywać na polskim statku morskim mogą też ubiegać się o ujęcie w spisie wyborców w obwodzie utworzonym na statku. Wniosek w tej sprawie należy złożyć u kapitana w terminie do 10 października. W jego treści należy zawrzeć swoje imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania.

ZOBACZ TEŻ: Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować Pytania o głosowanie za granicą. "Każdy prawidłowo oddany w wyborach głos powinien się liczyć"

Autorka/Autor:jdw//mro

Źródło: pkw.gov.pl, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl