Tusk: uroczyście przed wami unieważniam to referendum

Źródło:
TVN24
Tusk: uroczyście przed wami unieważniam to referendum
Tusk: uroczyście przed wami unieważniam to referendum ZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/5
Tusk: uroczyście przed wami unieważniam to referendum TVN24

Uroczyście przed wami unieważniam to referendum, które PiS chce zorganizować 15 października wraz z wyborami do Sejmu i Senatu - oświadczył w środę Donald Tusk w trakcie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

Na początku lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym, która miała umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory parlamentarne, prezydenckie lub do Parlamentu Europejskiego. Krótkie filmy zawierające kolejne pytania referendalne w dniach 11-14 sierpnia były publikowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z harmonogramem podczas zaplanowanego na 16-17 sierpnia posiedzenia Sejmu izba ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o formalne zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pytania, które mają być zadane 15 października

Donald Tusk: to referendum jest nieważne

- Uroczyście przed wami unieważniam to referendum - oświadczył w środę Donald Tusk.

- To referendum jest nieważne w najgłębszym i najszerszym tego słowa znaczeniu - oświadczył Tusk. - Niektórzy udają, że to jest po prostu gra polityczna, że PiS sobie robi kampanię za publiczne pieniądze. Niektórzy się do tego przyzwyczaili, naszą siłą jest to, że my się do tego nie przyzwyczailiśmy - zapewnił lider PO.

Tusk stwierdził, że "te pytania, które wymyślił Kaczyński, to jest akt oskarżenia wobec PiS-u".

Tusk: te pytania, jakie wymyślił Kaczyński to jest akt oskarżenia wobec PiS-u
Tusk: te pytania, jakie wymyślił Kaczyński to jest akt oskarżenia wobec PiS-uTVN24

"To pytanie o to, czy chcemy dalej, żeby ilość migrantów do Polski była kompletnie niekontrolowana"

Odnosząc się do pytania dotyczącego migracji, Tusk podkreślił, że "nigdy w historii Polski granice nie były tak otwarte dla legalnych i nielegalnych migrantów" jak obecnie, za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z władzą, która potrafiła problem migrantów wykorzystać cynicznie, bezdusznie, często niehumanitarnie dla własnych celów politycznych, a równocześnie jest tak bezradna, jeśli chodzi o realną kontrolę granicy i własnego terytorium - stwierdził. Według szefa PO to pytanie referendalne "tak naprawdę jest pytaniem o to, czy chcemy dalej, żeby ilość migrantów do Polski była kompletnie niekontrolowana, czy chcemy odwołać, odrzucić PiS w tych wyborach po to, żeby to pytanie stało się już zupełnie bezzasadne".

 "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"

- Jeśli oni wydadzą te setki milionów publicznych pieniędzy na kampanię dotyczącą nielegalnej migracji, to sfinansują pierwszy punkt aktu oskarżenia wobec nieudolności i cynizmu PiS-u - powiedział Tusk.

"Ten słynny płot Błaszczaka jest reklamowany jako najłatwiejsze przejście do Europy"

Komentując drugie pytanie, dotyczący bariery na granicy z Białorusią, Tusk stwierdził, że "na to pytanie jest oczywista odpowiedź".

- Tak, chcemy realnej kontroli, chcemy naprawdę szczelnej granicy z Białorusią czy z Rosją z oczywistych względów. Niestety, na forach internetowych na przykład przemytników zajmujących się zawodowo przemytem nielegalnych migrantów ten słynny płot Błaszczaka jest reklamowany jako najłatwiejsze przejście do Europy. Więc tak, to pytanie ma jedną odpowiedź. Musimy pokonać PiS po to, żeby granica z Białorusią była granicą naprawdę kontrolowaną i naprawdę szczelną - powiedział lider PO.

"Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"

"Ten słynny płot Błaszczaka jest reklamowany jako najłatwiejsze przejście do Europy"
"Ten słynny płot Błaszczaka jest reklamowany jako najłatwiejsze przejście do Europy"Zdjęcia organizatora

"Nikomu nie powinno nawet przyjść do głowy, żeby pytać o możliwość podniesienia wieku emerytalnego"

Mówiąc o czwartym pytaniu dotyczącym podniesienia wieku emerytalnego, Tusk stwierdził, że władza zwykle zwraca się z takim pytaniem do obywateli, kiedy "ma taki plan".

- Wszystkie siły polityczne pogodziły się z tym faktem. On ma pozytywne i negatywne konsekwencje. Wszyscy to wiemy, ale nikt już nigdy nie będzie na siłę Polaków zmuszał, żeby pracowali dłużej, niż tego chcą - oznajmił Tusk. Zapewnił, że "wiek 60-65 nie będzie przesuwany przez żadną siłę polityczną po 15 października".

- Nikomu w związku z tym nie powinno nawet przyjść do głowy, żeby pytać o możliwość podniesienia wieku emerytalnego. Dlaczego PiS to robi? Może dlatego, że w poufnych, niemalże tajnych dokumentach, jakie wysłał do Brukseli w sprawie zobowiązań wobec pewnych unijnych standardów, to Morawiecki napisał o tym, że Polska, jeśli on będzie premierem, będzie podwyższała wiek emerytalny - powiedział lider PO.

"Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?"

"Nikomu nie powinno nawet przyjść do głowy, żeby pytać o możliwość podniesienia wieku emerytalnego"
"Nikomu nie powinno nawet przyjść do głowy, żeby pytać o możliwość podniesienia wieku emerytalnego"Zdjęcia organizatora

Tusk: my mówimy "nie" wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw

Zdaniem Tuska również pytanie o wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw jest aktem oskarżenia wobec PiS-u. - My mówimy "nie" wyprzedaży. Mówimy "nie" wyprzedaży Lotosu w ręce arabskie i w ręce sojuszników Putina - powiedział Tusk. W jego ocenie jedynym prawdziwym referendum będzie odpowiedź na pytanie: kto będzie rządził Polską po 15 października?

- Zatrzymamy nie tylko tę bardzo nieodpowiedzialną wyprzedaż takich firm jak Lotos, od których zależy nasze bezpieczeństwo energetyczne, ale przecież za tym słowem "wyprzedaż" kryje się to, czego jesteśmy świadkami każdego dnia - stwierdził. Jak dodał, "oni już nie tylko wyprzedają Lotos w ręce arabskie i proputinowskie. Oni rozkradają spółki Skarbu Państwa, przedsiębiorstwa państwowe w najbardziej skandaliczny i bezwstydny sposób".

"Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?"

- Nie ma w Europie drugiej takiej ekipy, która w taki jawny i bezczelny sposób rozkrada majątek narodowy. Dostali od wyborców mandat, żeby sprawować pieczę nad przedsiębiorstwami państwowymi, spółkami Skarbu Państwa, bezpieczeństwem gospodarczym. I co zrobili z tego? Studnie bez dna. Napychają swoje kieszenie pieniędzmi poprzez właśnie taką politykę wobec tych firm - przekonywał Tusk.

Jego zdaniem tym referendum PiS "podważy resztki zaufania we własnym elektoracie do siebie".

Tusk: my mówimy "nie" wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw
Tusk: my mówimy "nie" wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw Zdjęcia organizatora

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował w poniedziałek za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Na wspólnym posiedzeniu obu izb francuskiego parlamentu ustawę przegłosowano zdecydowaną większością głosów.

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Źródło:
PAP, Reuters

Tam gdzie było złamane prawo, tam będą zawiadomienia do prokuratury, będziemy żądać zwrotu środków nielegalnie pobranych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Odniósł się w ten sposób do audytu w KPRM po rządach PiS-u. Mówił o "mieleniu pieniędzy tak, żeby trafiły do osób zainteresowanych" oraz, że w kancelarii premiera "tworzono departamenty ku czci ministrów bez teki".

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zeszłotygodniowy wyciek rozmowy niemieckich oficerów na temat Ukrainy, opublikowanej w rosyjskich mediach, jest źródłem zakłopotania dla Berlina - oceniają zagraniczne media. Jak podał Reuters, chociaż dotąd reakcja ze strony sojuszników była raczej oszczędna, analitycy twierdzą, że sprawa prawdopodobnie nadwyręży relacje Niemiec z partnerami. - Ten atak hybrydowy miał na celu wywołanie niepewności i podziału między nami - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu. - I właśnie na to nie pozwolimy - oświadczył.

Niemcy pod presją po wycieku rozmowy oficerów. "Miał na celu wywołanie niepewności i podziału"

Niemcy pod presją po wycieku rozmowy oficerów. "Miał na celu wywołanie niepewności i podziału"

Źródło:
BBC, Reuters

W środę rozpocznie się siódme posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się kwestiami budzącymi największe polityczne emocje, między innymi zmianami w wymiarze sprawiedliwości oraz możliwością popełnienia przestępstwa przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbliża się "gorące" posiedzenie Sejmu. W programie kwestie budzące największe emocje

Zbliża się "gorące" posiedzenie Sejmu. W programie kwestie budzące największe emocje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po naszych drogach przemieszcza się polskie wojsko, przemieszczają się różnego rodzaju pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, również państw sojuszniczych - mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do trwających NATO-wskich ćwiczeń Dragon-24. W tym kontekście poprosił "o coś bardzo ważnego". - Nie fotografujmy, nie wrzucajmy do sieci, nie informujmy o tym, jakie pojazdy, w jakiej liczbie przemieszczają się, ilu żołnierzy, co robią, jak wykonują swoje zadania. Nie ułatwiajmy życia tym, którzy są naszymi wrogami - apelował.

Władysław Kosiniak-Kamysz prosi "o coś bardzo ważnego"

Władysław Kosiniak-Kamysz prosi "o coś bardzo ważnego"

Źródło:
TVN24

Marszałek Szymon Hołownia przekazał, że materiały wideo ze zdarzenia z 7 lutego, kiedy to doszło do szarpaniny przed Sejmem, zostaną opublikowane prawdopodobnie w trakcie najbliższego posiedzenia izby. O Antonim Macierewiczu, jednym z posłów, którzy uczestniczyli w tym zdarzeniu, mówił, że być może ma on "dar bilokacji".

Hołownia o szarpaninie przed Sejmem: może Antoni Macierewicz ma dar bilokacji

Hołownia o szarpaninie przed Sejmem: może Antoni Macierewicz ma dar bilokacji

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z Piły zatrzymali 41-latka, który włamał się do kilku biur i ukradł ponad 25 tys. zł. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym do odbycia kary siedmiu lat pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa. Szukała go policja w całym kraju.

Zatrzymany seryjny włamywacz poszukiwany w całym kraju

Zatrzymany seryjny włamywacz poszukiwany w całym kraju

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zdecydował w poniedziałek, że były prezydent USA Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w Kolorado. Decyzję o uniemożliwieniu Trumpowi startu w tym stanie wydał Sąd Najwyższy Kolorado, który powołał się na 14. poprawkę do konstytucji. Poniedziałkowy wyrok oznacza również unieważnienie podobnych decyzji władz w Illinois i New Hampshire.

Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado

Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Referendum jest po prostu jedyną opcją, jedyną możliwością, dlatego że mamy świadomość, że prezydent Duda zawetuje ustawę - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 wiceministra edukacji Joanna Mucha. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula wskazywała, że "referendum będzie kosztowało około 70-75 milionów", a ponadto "kończy się ustawą, która musi być głosowana w Sejmie".

Joanna Mucha o referendum jako "jedynej opcji", Katarzyna Kotula przeciwna. "Jest wymówką"

Joanna Mucha o referendum jako "jedynej opcji", Katarzyna Kotula przeciwna. "Jest wymówką"

Źródło:
TVN24

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W poniedziałek zmarł Tomasz Guzowski, uczestnik słynnej konferencji prasowej w 2021 roku, podczas której poseł Łukasz Mejza bronił swojej firmy obiecującej leczenie ciężkich chorób - podał portal "Gazety Wyborczej". Informację potwierdzili dziennikowi bliscy rodziny. 

"Gazeta Wyborcza": Tomasz Guzowski nie żyje. Wystąpił z Łukaszem Mejzą na słynnej konferencji prasowej

"Gazeta Wyborcza": Tomasz Guzowski nie żyje. Wystąpił z Łukaszem Mejzą na słynnej konferencji prasowej

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

Jest reakcja sanepidu po śmierci 18-latki z Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie). Dziewczyna z objawami zatrucia pokarmowego poszła do szpitala. Po zbadaniu odesłano ją jednak do domu, gdzie następnego dnia nastolatka zmarła. Teraz Inspektor Sanitarny w Ostrzeszowie pobiera próbki ze sklepu spożywczego, w którym dziewczyna miała kupić artykuły spożywcze. Jednocześnie prokuratura prowadzi postępowanie ws. działań lekarzy.

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił plany zmian w Trybunale Konstytucyjnym. - Obywatele zasługują na to, żeby działał w Polsce sąd konstytucyjny, który w pełni realizuje swoje zadania - podkreślił. W konferencji wzięli udział też przedstawiciele wszystkich ugrupowań koalicji rządzącej oraz byli prezesi i sędziowie TK.

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

Królowa Kamila rozpoczęła ponadtygodniową przerwę w pełnieniu oficjalnych obowiązków - informuje "The Times" i sugeruje, że kilka dni wolnego spędzi z Karolem III, u którego niedawno zdiagnozowano nowotwór. Ostatnie tygodnie były dla królewskiej małżonki bardziej intensywne niż zwykle, ze względu na konieczność zastępowania króla podczas publicznych wystąpień.  

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Źródło:
The Time, Daily Mail, The Sun, TVN24.pl

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna: Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Czeskiej, Księstwa Monako, czy Królestwa Hiszpanii? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadała pani Anna z Poznania.

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna? Pytanie w "Milionerach"

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna? Pytanie w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

Na TikToku i w innych mediach społecznościowych krąży przekaz, że Ukraińcy mieszkający w Polsce będą mogli brać udział w wyborach. W tej sprawie rzekomo "partie są zgodne" a "Unia już przyklaskuje". Przekaz ten podchwycili niektórzy politycy. Tyle że nie ma takiej prawnej możliwości.

Prawa wyborcze dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy, skąd wziął się ten przekaz

Prawa wyborcze dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy, skąd wziął się ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Marcin Bronikowski, baryton występujący na największych scenach operowych Polski i świata. Artysta miał 55 lat.

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl