Małgorzata Kidawa-Błońska objęła funkcję marszałka Senatu. Wśród jej przodków są prezydent i premier

Źródło:
platforma.org, kidawa-blonska.pl
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatora
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatoraTVN24
wideo 2/6
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatoraTVN24

Podczas pierwszego posiedzenia Senatu na jego marszałka wybrano Małgorzatę Kidawę-Błońską, zgłoszoną przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę. Co warto wiedzieć o nowej marszałek Senatu?

13 listopada odbywają się pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu. W czasie ich trwania doszło do wyboru nowych marszałków obu izb. Marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia, a Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

ZOBACZ TEŻ: Szymon Hołownia jest parlamentarnym debiutantem. I kandydatem na marszałka Sejmu

Małgorzata Kidawa-Błońska - rodzina

Małgorzata Kidawa-Błońska ( z domu Grabska) urodziła się w 1957 roku w Warszawie. Jej pradziadkami był prezydent RP z lat 1922-1926 Stanisław Wojciechowski oraz premier z 1920 roku i z lat 1923-1925 Władysław Grabski. Ukończyła XI Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie oraz zdobyła tytuł magistra socjologii na Uniwersytecie Warszawskim w 1982 roku.

Od początku swojej kariery zawodowej zajmowała się filmem i kulturą. W latach 1994-2005 była producentką i wraz z mężem, reżyserem Janem Kidawą-Błońskim produkowała filmy i programy telewizyjne. Kidawa-Błoński wyreżyserował m.in. takie filmy, jak "Skazany na bluesa" czy "Różyczka".

Małgorzata Kidawa-Błońska - działalność polityczna

Do Platformy Obywatelskiej wstąpiła w 2001 roku, a rok później z jej list została wybrana na radną m.st. Warszawy. Po raz pierwszy posłanką została w 2005 roku, także z list PO, zdobywając wówczas 4615 głosów. Później była jeszcze posłanką Sejmu VI, VII, VIII i IX kadencji. W 2019 roku, startując z Warszawy, uzyskała swój najlepszy wynik - 416 030 głosów. W 2023 roku w wyborach do Senatu uzyskała 231 122 głosów.

Przez wiele lat, od 2006 do 2013 roku, kierowała warszawskimi strukturami PO. Była także m.in. rzeczniczką prasową w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego w 2010 roku, rzeczniczką rządu Donalda Tuska w 2014 roku i Ewy Kopacz w 2015 roku oraz sekretarz stanu w Kancelarii Premiera w tym czasie. Przez krótki okres, od 25 czerwca 2015 roku do listopada pełniła funkcję marszałka Sejmu, a na pierwszym posiedzeniu tej izby po wyborach została wybrana na wicemarszałka Sejmu. Wicemarszałkiem została również po wyborach z 2019 roku. W 2020 roku była kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta w wyborach zaplanowanych podczas pandemii na 10 maja. Ostatecznie swoją kampanię zawiesiła i zaapelowała do obywateli, podobnie jak inni politycy opozycji, o niebranie w nich udziału. Głosowanie w tym terminie ostatecznie nie odbyło się.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: platforma.org, kidawa-blonska.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Marek/PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl