Joński w sprawie afery wizowej: pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedział

Źródło:
TVN24
Joński: pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedział
Joński: pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedziałTVN24
wideo 2/9
Joński: pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedziałTVN24

Nasza kontrola poselska wychodzi już w ogóle poza granicę kraju. Do nas dzwonią przedsiębiorcy i ludzie z całego świata - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, który wspólnie z Michałem Szczerbą dokonują kontroli poselskiej w związku z aferą wizową. - Dzisiaj pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedział - dodał. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL stwierdził, że "staliśmy się tak naprawdę międzynarodowym, niekontrolowanym demokratycznie hubem migracyjnym".

31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak wyjaśnił resort dyplomacji, powodem tej decyzji był "brak satysfakcjonującej współpracy".

Jednocześnie Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie wiz. Opozycja mówi o korupcji i twierdzi, że podejrzenia budzą setki tysięcy wydanych wiz.

Joński: pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedział

O tej sprawie dyskutowali w "Kropce nad i" w TVN24 Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej oraz wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL/Trzeciej Drogi. Prowadząca program Monika Olejnik przekazała, że zapraszała do programu ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, ale dostała odpowiedź, że ten się nie zjawi.

Joński wspólnie z posłem Michałem Szczerbą przeprowadzają kontrole poselskie w tej sprawie. - Dzisiaj pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedział. To, że on dzisiaj wychodzi i mówi "nie słyszałem, nie wiedziałem, zarobiony jestem", to może to jest dobre na Nowogrodzkiej, ale nie dla nas - mówił Joński.

Pytania o aferę wizową. "Informatorzy mówią, że Wawrzyk nie zrobiłby czegokolwiek w MSZ bez zgody ministra Raua"

- Po pierwsze, (Rau) jest profesorem prawa i doskonale wie, jakie dokumenty wpływały. Po drugie, jego wiceminister, jego ludzie przygotowali rozporządzenie, które by weszło w życie - przypomnę - gdyby nie Donald Tusk, który pokazał - "zobaczcie, co oni chcą zrobić". A oni chcieli wydawać 400 tysięcy wiz w Łodzi, w tym centrum wizowym. Przez pięć lat byłyby to dwa miliony wiz - kontynuował. - Dzisiaj pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że pracodawcy informowali (o tym - red.) ministra Raua, dokładnie pokazując, jaką kwotę trzeba było zapłacić, żeby wejść do kolejki (po wizę - red.) - mówił dalej.

- Nasza kontrola poselska wychodzi już w ogóle poza granicę kraju. Do nas dzwonią przedsiębiorcy i ludzie z całego świata. Dzisiaj zadzwonił jeden człowiek z dużego kraju azjatyckiego, który powiedział o systemie, jaki funkcjonuje w tamtym kraju w polskiej placówce dyplomatycznej, gdzie on od dziesięciu miesięcy składał (wnioski w sprawie wiz - red.) na dziesięciu spawaczy. Okazuje się, że tam jest loteria wizowa, która jest absolutnie nietransparentna - nie wiadomo, kto losuje, jak losuje, wyniki są następnego dnia pokazywane - opisywał sytuację Dariusz Joński.

Pismo do szefa MSZ Zbigniewa Raua z Biura Rzecznika Małych i Średnich PrzedsiębiorcówTVN24

Zgorzelski: staliśmy się międzynarodowym, niekontrolowanym demokratycznie hubem migracyjnym

Piotr Zgorzelski mówił, że "jest coś takiego jak zdolność honorowa". - Od ministra, który składa przysięgę w Pałacu Prezydenckim na konstytucję i na te wszystkie wartości, które są dla nas ważne, powinno to być wystarczającym motywem do tego, żeby po prostu podać się do dymisji - stwierdził.

- Pan minister Rau natomiast nie tylko kłamie, ale - można powiedzieć - też mataczy - dodał.

Jak mówił, dla Polski kompromitujące jest to, że "staliśmy się tak naprawdę międzynarodowym, niekontrolowanym demokratycznie hubem migracyjnym. Jak dodał, "kompromitujące" jest to, że przez Polskę do struktury Schengen "została  zainfekowana  jakaś korupcyjna machina kryminalna w momencie, kiedy Polska jest krajem przyfrontowym".

Zgorzelski: staliśmy się międzynarodowym, niekontrolowanym demokratycznie hubem migracyjnym
Zgorzelski: staliśmy się międzynarodowym, niekontrolowanym demokratycznie hubem migracyjnymTVN24

"To było wszystko pod nosem ministra Raua"

Dariusz Joński, mówiąc dalej o aferze wizowej, stwierdził, że "to było wszystko pod nosem ministra Raua". Poseł KO mówił także o tym, co jego zdaniem w tej sprawie powinny zrobić teraz służby. - Po pierwsze, CBA powinno wejść do MSZ - powiedział. Wyliczał także, że powinno się zabezpieczyć dokumenty w tej sprawie, a ci wszyscy urzędnicy, którzy przy tym pracowali, powinni iść na urlopy bezpłatne. Dodał też, że w ciągu dwóch tygodni powinien zostać przedstawiony pełny raport w tej sprawie.

- Żądamy dzisiaj dymisji ministra Raua, bo on jest odpowiedzialny politycznie za całą tą gigantyczną korupcję, która tam była. Czy karnie - od tego powinna być prokuratura. Mam nadzieję, że ta przyszła będzie niezależna i ona to oceni - kontynuował.

Piotr Zgorzelski mówił, że prokuratura nie przedstawi w tej sprawie zarzutów, "dopóki jest pod nosem Ziobry". - Bo prokuratura Ziobry nie jest prokuraturą niezależną, tylko jest prokuraturą polityczną, która działa na zlecenie polityczne. Co do tego chyba nie mamy wątpliwości - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Joński: to było wszystko pod nosem ministra Raua
Joński: to było wszystko pod nosem ministra RauaTVN24

Joński: jako KO przygotowujemy akt oskarżenia wobec polityków, którzy dopuścili do tej wielkiej korupcji

 - Z jednej strony pod publikę budowali mury na granicy, a z drugiej strony ściągali emigrantów zarobkowych i brali za to ogromne pieniądze. I to (byli) ludzie powiązani z tą władzą, bo nie mogliby tego robić, gdyby władza im nie pozwalała - mówił dalej Dariusz Joński. 

Poseł przekazał także, że z informacji, do których dotarli, wynika, że sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Lech Kołakowski "pisał, że trzeba się bardziej otworzyć na tę Azję i Afrykę, jeśli chodzi o migrantów zarobkowych i ich tutaj wpuścić". Więc - jak mówił przedstawiciel KO - "to nie jest tak, że tylko jeden człowiek" z kręgu rządowego wiedział o tej sprawie. 

Joński: sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Lech Kołakowski pisał, że trzeba się bardziej otworzyć na Azję i Afrykę
Joński: sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Lech Kołakowski pisał, że trzeba się bardziej otworzyć na Azję i AfrykęTVN24

- Jako Koalicja Obywatelska przygotowujemy akt oskarżenia wobec tych wszystkich polityków, łącznie z Morawieckim, którzy dopuścili do tej wielkiej korupcji na gigantyczną, międzynarodową skalę - zapowiedział Dariusz Joński. 

Pismo Lecha Kołakowskiego, sekretarza stanu w resorcie rolnictwa, do Zbigniewa Raua w sprawie pozyskiwania pracowników z Azji i AfrykiTVN24
Pismo Lecha Kołakowskiego, sekretarza stanu w resorcie rolnictwa, do Zbigniewa Raua w sprawie pozyskiwania pracowników z Azji i AfrykiTVN24

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24