Przeżyli Holokaust, teraz apelują: nie mogliśmy ich wtedy powstrzymać, ale wy dziś możecie

Źródło:
The Guardian, TVN24.pl
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii Europejskiej
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS
wideo 2/3
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego grupa ośmiorga osób ocalałych z Holokaustu wystosowała list otwarty, w którym zachęca młodych do głosowania i niedopuszczenia do przejęcia władzy przez ugrupowania skrajnie prawicowe. "Pokażmy razem, że 'Nigdy więcej' to nie tylko hasło, a obietnica" - przekonują. 

O powodzie, dla którego zdecydowali się na wystosowanie apelu, jego sygnatariusze opowiedzieli w rozmowie z brytyjskim Guardianem. Wskazali w na podobieństwa między retoryką stosowaną w czasie II wojny światowej i poprzedzających ją lat, a poglądami propagowanymi obecnie przez część europejskiej sceny politycznej. - Podobieństwa między tamtymi a aktualnymi czasami istnieją. Obserwujemy, jak partie polityczne gromadzą niezadowolonych i podsycają ich niezadowolenie - mówi jeden z sygnatariuszy, Walter Frankenstein.

ZOBACZ TEŻ: Europarlament "skręci w prawo" po wyborach? Oto co mówią ostatnie sondaże

Przeżyli Holokaust - namawiają do głosowania

W ocenie autorów listu, z uwagi na wzrost popularności skrajnej prawicy w Europie, nadchodzące wybory do europarlamentu są niezwykle ważne. "Kiedy skrajnie prawicowi ekstremiści ostatnio dochodzili do władzy, byliśmy jeszcze nastolatkami, dziećmi. (...) Nie mogliśmy ich wtedy powstrzymać, ale wy dziś możecie" - piszą.

Jak oceniają, w latach 30. "zbyt wielu z nas nie doceniało (prawicowych ekstremistów), nie brało ich na poważnie". W konsekwencji "w ciągu kilku lat pokój zmienił się w wojnę" a "demokracja zmieniła się w dyktaturę". Dziś świadkowie tamtych wydarzeń przestrzegają młodych, że "demokracja nie jest tak niezniszczalna, jak się wydaje" i należy "walczyć o nią każdego dnia". "Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by ją chronić" - apelują.

"Wierzcie nam, niegłosowanie nie jest rozwiązaniem" - dodają.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się między 6 a 9 czerwca. W Polsce głosowanie zaplanowano na ostatni z tych dni, tj. najbliższą niedzielę. Lokale wyborcze będą wówczas czynne od godz. 7:00 do 21:00.

ZOBACZ TEŻ: "Zaopiekujcie się demokracją, gdy mnie już tu nie będzie". Wzruszający spot na eurowybory

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w PolscePKW/tvn24.pl

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: The Guardian, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Avaaz

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl