Tramwaj na Wilanów. Wiemy, jak zmienią się główne arterie Mokotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej TVN24
wideo 2/5
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej TVN24

Nowe przystanki, niektóre wspólne dla tramwajów i autobusów. Poza tym likwidacja kładek i nowe ścieżki rowerowe - takich zmian należy oczekiwać po wybudowaniu linii tramwajowej do Wilanowa. Na przygotowanych przez Tramwaje Warszawskie mapach widać szczegóły.

Budowa linii tramwajowej do Wilanowa to nie tylko tory, które połączą dwie dzielnice, ale również reorganizacja układu drogowego w kilku punktach. W niektórych zmian będzie całkiem sporo. Tramwaje Warszawskie pokazały kilkanaście map, które szczegółowo pokazują, jak będzie wyglądać okolica realizowanej inwestycji. Na planach widać, w których miejscach znajdą się przystanki, jak zmieni się organizacja ruchu, a także, gdzie zostaną posadzone nowe drzewa i krzewy. 

Skrzyżowanie Puławskiej i Goworka

W tym miejscu trasa tramwaju do Wilanowa połączy się z istniejącym torowiskiem wzdłuż Puławskiej. Tramwaje będą skręcać zarówno od strony placu Unii Lubelskiej, jak i Starego Mokotowa. Ponadto utworzone zostaną rozjazdy w kierunku Rakowieckiej, gdzie w kolejnych latach linia zostanie rozbudowana w kierunku Ochoty i Woli.

Przystanek dla jadących w kierunku Wilanowa powstanie za zakrętem, w ciągu ulicy Goworka, na wysokości obecnego przystanku autobusowego. Z kolei przystanek w kierunku Śródmieścia dla tramwajów z Wilanowa i górnego Mokotowa będzie wspólny. Powstanie na Puławskiej pomiędzy Goworka a zjazdem w Waryńskiego.

Zmieni się też układ drogowy. Kierowcy jadący od strony Śródmieścia, z Waryńskiego będą mieć do dyspozycji cztery pasy – dwa do jazdy prosto w Puławską oraz dwa do lewoskrętu w Goworka (dotychczas były trzy). Ponadto pojawi się nowe przejście dla pieszych przez Puławską usytuowane po północnej stronie Goworka, które umożliwi dojście do przystanku tramwajowego w kierunku Śródmieścia.

Skrzyżowanie Puławskiej z GoworkaTramwaje Warszawskie

Spacerowa

Linia tramwajowa będzie poprowadzona środkiem Spacerowej. Tramwajarze przewidują w tym miejscu zielone torowisko. Jezdnia w kierunku placu Unii Lubelskiej zostanie zwężona do jednego pasa. Obok powstaną miejsca parkingowe. Pas rowerowy zostanie zlikwidowany. Zastąpi go dwukierunkowa droga rowerowa oddzielona od jezdni pasem zieleni oraz chodnikiem.

W kierunku skrzyżowania Belwederskiej z Gagarina zachowane zostaną dwa pasy ruchu. Zlikwidowany natomiast zostanie niebezpieczny lewoskręt od strony ulicy Klonowej w kierunku Belwederskiej.

Odcinek na SpacerowejTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Spacerowa-Belwederska-Gagarina

Na skrzyżowaniu Spacerowej, Belwederskiej oraz Gagarina zaplanowano dla tramwajów wszystkie relacje skrętne. Przystanek w kierunku Wilanowa będzie usytuowany w ciągu ulicy Belwederskiej. Będą się tam zatrzymywać również autobusy, które za skrzyżowaniem zostaną skierowane na torowisko. Natomiast przystanek dla tramwajów jadących z Wilanowa i Sielc powstanie w ciągu Spacerowej. Z kolei tramwaje jadące na Sielce zatrzymają się już na Gagarina, na wysokości bocznej bramy Łazienek Królewskich. W ciągu ulicy Gagarina będą osobne przystanki dla tramwajów i autobusów. 

Skrzyżowanie Spacerowa-Belwederska-GagarinaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Belwederska-Chełmska-Dolna-Sobieskiego

Wspólny przystanek dla tramwajów i autobusów jadących w kierunku Wilanowa będzie usytuowany po północnej stronie skrzyżowania, a w kierunku Śródmieścia – po południowej. Autobusy jadące z Wilanowa zjadą z torowiska na jezdnię na wysokości ulicy Nabielaka.

Ponadto na mapach widać dodatkowe zatoki autobusowe w tych samych miejscach, gdzie funkcjonowały przed rozpoczęciem budowy linii tramwajowej.

Jezdnia w ciągu Belwederskiej i Sobieskiego zostanie zwężona do dwóch pasów w obu kierunkach. Układ przejść dla pieszych na skrzyżowaniu pozostanie bez zmian.

Skrzyżowanie Belwederska-Chełmska-Dolna-SobieskiegoTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-Ludwika Van Beethovena

Autobusy i tramwaje zatrzymają się na jednym przystanku przy skrzyżowaniu z ulicą Kostrzewskiego. Dojście do niego zapewnią zebry usytuowane przy skrajach platformy przystankowej. Za skrzyżowaniem z Beethovena autobusy zjadą na jezdnie. Tutaj rozpoczyna się już fragment zielonego torowiska. 

Skrzyżowanie Sobieskiego-Ludwika Van BeethovenaTramwaje Warszawskie

Odcinek Idzikowskiego-Czarnomorska

Przystanki tramwajowe w obu kierunkach zostały zaplanowane na północ od skrzyżowania z Idzikowskiego. Przystanki autobusowe przy skrzyżowaniach z Idzikowskiego oraz Sikorskiego pozostaną w tych samych miejscach, co przed rozpoczęciem inwestycji.

Kolejne dwa przystanki tramwajowe powstaną przy skrzyżowaniu z Mangalia i Czarnomorską. Przy drugiej krzyżówce wygodne przejście przez jezdnię i dojście do przystanków zyskają piesi. Funkcjonująca tu kładka zostanie zlikwidowana.

Skrzyżowanie Sobieskiego-IdzikowskiegoTramwaje Warszawskie
Odcinek Sikorskiego-CzarnomorskaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-św.Bonifacego

W tym miejscu perony tramwajowe zostaną usytuowane po obu stronach skrzyżowania. Dla składów jadących w kierunku Śródmieścia – po stronie północnej, a do Wilanowa – po południowej. W tym miejscu zostaną utworzone rozjazdy pod przyszłą linię w kierunku Stegien wzdłuż ulicy św. Bonifacego.

Układ przystanków autobusowych i przejść dla pieszych pozostanie bez zmian.

Skrzyżowanie Sobieskiego-św.BonifacegoTramwaje Warszawskie

Odcinek Św. Bonifacego-Nałęczowska

Zlikwidowana zostanie kładka na wysokości skrzyżowania Sobieskiego z Iberyjską. W jej miejsce powstanie naziemne przejście dla pieszych z dojściami do przystanków autobusowych. Kolejna zebra zostanie wyznaczona na wysokości ulic Iwonickiej oraz Portofino.

Przystanki tramwajowe będą zlokalizowane przy skrzyżowaniu Sobieskiego z Nałęczowską i Śródziemnomorską. Dojście do peronów będzie możliwe również z przejścia na wysokości Iwonickiej dzięki chodnikowi wytyczonemu po obu stronach torowiska.

Odcinek Św. Bonifacego-NałęczowskaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-Wilanowska

Przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii zostanie zlikwidowana kładka. Tak jak w poprzednich przypadkach zastąpi ją naziemne przejście dla pieszych. Z poziomu tej zebry będzie możliwe dojście na przystanki tramwajowe przy skrzyżowaniu Sobieskiego z Wilanowską. Z projektu wynika, że przystanek w kierunku Śródmieścia będzie wspólny dla tramwajów i autobusów, które zjadą z torów tuż za zebrą przy instytucie. W kierunku Wilanowa autobusy i tramwaje odjadą z osobnych przystanków. Układ przejść dla pieszych nie zmieni się.

Skrzyżowanie Sobieskiego-WilanowskaTramwaje Warszawskie

Odcinek Wilanowska-Branickiego

Torowisko na końcowym, wilanowskim odcinku będzie poprowadzone środkiem alei Rzeczypospolitej. Na tym fragmencie zaplanowano dwa przystanki na wysokości ulic: Oś Królewska oraz Klimczaka. W obu przypadkach platformy peronowe zostaną usytuowane po przeciwnych stronach skrzyżowania.

Przystanek końcowy bez pętli powstanie przed skrzyżowaniem alei Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego.

Na jezdniach alei Rzeczypospolitej zostaną zachowane pod dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-Oś KrólewskaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-KlimczakaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-BranickiegoTramwaje Warszawskie

Tramwaj na Sielce

Elementem budowy tramwaju do Wilanowa jest odnoga torów w ciągu Gagarina prowadząca na Sielce. Inwestycja jest realizowana wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, które w tym miejscu budują kolektor Mokotowski bis.

Torowisko w ciągu Gagarina będzie zielone. Projektanci zaplanowali tu jedną parę przystanków przy skrzyżowaniu z ulicą Sielecką. W kierunku Śródmieścia peron będzie zlokalizowany po zachodniej stronie skrzyżowania, w kierunku Czerniakowskiej – po wschodniej. Przystanki autobusowe zostaną w swoich dawnych lokalizacjach.

Przy skrzyżowaniu z Sielecką pojawi się dodatkowe przejście dla pieszych, które umożliwi dojście na przystanek w kierunku Śródmieścia.

Ostatni, końcowy przystanek bez pętli powstanie przed skrzyżowaniem Gagarina i Czerniakowskiej. Dojście do peronów będzie możliwe dzięki przejściom dla pieszych zlokalizowanych przy skrzyżowaniach z Czerską i Czerniakowską. Dodatkowa "zebra" powstanie po zachodniej stronie Czerskiej.

Z przeorganizowanej w związku z budową linii tramwajowej ulicy Gagarina skorzystają rowerzyści. Po północnej stronie ulicy powstanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa oddzielona od jezdni pasem zieleni. Przed rozpoczęciem inwestycji cykliści byli zmuszeni jechać po jezdni.

Skrzyżowanie Gagarina-SieleckaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Gagarina-CzerniakowskaTramwaje Warszawskie

Tramwaj do Wilanowa - kiedy powstanie

Nowa trasa do Wilanowa będzie mieć około 9 kilometrów długości. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Ratusz zaznacza, że to o wiele krócej niż pokonanie tej samej trasy samochodem – kierowcy w godzinach szczytu obecnie muszą przeznaczać na to nawet 45 minut.

Za realizację inwestycji odpowiada firma Budimex. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r. Łączna wartość robót budowlanych to ponad 685 milionów złotych.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Policjanci będą prowadzić w najbliższą sobotę (6 lipca) na drogach Mazowsza akcję "kaskadowy pomiar prędkości". Patrole będą ustawione kolejno po sobie na krótkich odcinkach trasy.

Policja zapowiada kaskadowe kontrole prędkości na Mazowszu

Policja zapowiada kaskadowe kontrole prędkości na Mazowszu

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Kierowcy podróżujący trasą S2 w kierunku Poznania musieli liczyć się z utrudnieniami. Przed węzłem Lotnisko zderzyła się ciężarówka z samochodem osobowym.

Zderzenie dwóch samochodów na S2. Kierowcy utknęli w korku

Zderzenie dwóch samochodów na S2. Kierowcy utknęli w korku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie wybuchu na instalacji w zakładzie głównym Orlenu w Płocku. Wówczas zginęło dwóch pracowników. Do tragedii doszło we wrześniu 2022 roku.

Siedem osób oskarżonych po wybuchu w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu

Siedem osób oskarżonych po wybuchu w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu

Źródło:
PAP

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sportowe auto, pod maską ponad 460 koni mechanicznych i jazda z prędkością prawie 195 kilometrów na godzinę. Policjanci z Ostrowi Mazowieckiej zatrzymali kierowcę chevroleta corvetty, który złamał przepisy na trasie S8.

460 "kuców" pod maską, na liczniku prawie 200 kilometrów na godzinę

460 "kuców" pod maską, na liczniku prawie 200 kilometrów na godzinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Joan, Joanna, Giovanna. Trzy kobiety żyjące w różnych czasach i różnych krajach to bohaterki opery "D'ARC", która zostanie wystawiona z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. "Łączy je cel większy niż życie oraz odwaga, by poświęcić się za innych" - zapowiadają twórcy.

Opera w przestrzeni Warszawy. Wyjątkowy spektakl o sile kobiet

Opera w przestrzeni Warszawy. Wyjątkowy spektakl o sile kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Guru nowojorskiej sceny jazzowej, twórca nowej tradycji żydowskiej John Zorn będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W Stodole zagrają także współpracownik Milesa Davisa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych basistów Marcus Miller oraz ekscytujący saksofonista Isaiah Collier. A to tylko część z długiej listy wykonawców.

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim ogrodzie zoologicznym urodziła się antylopka bongo. Jej podgatunek jest zagrożony wyginięciem. Zoo podkreśliło, że narodziny samiczki to duży sukces hodowlany w skali całego kraju.

W warszawskim zoo urodziła się antylopa bongo. "Sukces hodowlany w skali całego kraju"

W warszawskim zoo urodziła się antylopa bongo. "Sukces hodowlany w skali całego kraju"

Źródło:
tvnwarszawa.pl