Tramwaj na Wilanów. Wiemy, jak zmienią się główne arterie Mokotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej TVN24
wideo 2/5
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej TVN24

Nowe przystanki, niektóre wspólne dla tramwajów i autobusów. Poza tym likwidacja kładek i nowe ścieżki rowerowe - takich zmian należy oczekiwać po wybudowaniu linii tramwajowej do Wilanowa. Na przygotowanych przez Tramwaje Warszawskie mapach widać szczegóły.

Budowa linii tramwajowej do Wilanowa to nie tylko tory, które połączą dwie dzielnice, ale również reorganizacja układu drogowego w kilku punktach. W niektórych zmian będzie całkiem sporo. Tramwaje Warszawskie pokazały kilkanaście map, które szczegółowo pokazują, jak będzie wyglądać okolica realizowanej inwestycji. Na planach widać, w których miejscach znajdą się przystanki, jak zmieni się organizacja ruchu, a także, gdzie zostaną posadzone nowe drzewa i krzewy. 

Skrzyżowanie Puławskiej i Goworka

W tym miejscu trasa tramwaju do Wilanowa połączy się z istniejącym torowiskiem wzdłuż Puławskiej. Tramwaje będą skręcać zarówno od strony placu Unii Lubelskiej, jak i Starego Mokotowa. Ponadto utworzone zostaną rozjazdy w kierunku Rakowieckiej, gdzie w kolejnych latach linia zostanie rozbudowana w kierunku Ochoty i Woli.

Przystanek dla jadących w kierunku Wilanowa powstanie za zakrętem, w ciągu ulicy Goworka, na wysokości obecnego przystanku autobusowego. Z kolei przystanek w kierunku Śródmieścia dla tramwajów z Wilanowa i górnego Mokotowa będzie wspólny. Powstanie na Puławskiej pomiędzy Goworka a zjazdem w Waryńskiego.

Zmieni się też układ drogowy. Kierowcy jadący od strony Śródmieścia, z Waryńskiego będą mieć do dyspozycji cztery pasy – dwa do jazdy prosto w Puławską oraz dwa do lewoskrętu w Goworka (dotychczas były trzy). Ponadto pojawi się nowe przejście dla pieszych przez Puławską usytuowane po północnej stronie Goworka, które umożliwi dojście do przystanku tramwajowego w kierunku Śródmieścia.

Skrzyżowanie Puławskiej z GoworkaTramwaje Warszawskie

Spacerowa

Linia tramwajowa będzie poprowadzona środkiem Spacerowej. Tramwajarze przewidują w tym miejscu zielone torowisko. Jezdnia w kierunku placu Unii Lubelskiej zostanie zwężona do jednego pasa. Obok powstaną miejsca parkingowe. Pas rowerowy zostanie zlikwidowany. Zastąpi go dwukierunkowa droga rowerowa oddzielona od jezdni pasem zieleni oraz chodnikiem.

W kierunku skrzyżowania Belwederskiej z Gagarina zachowane zostaną dwa pasy ruchu. Zlikwidowany natomiast zostanie niebezpieczny lewoskręt od strony ulicy Klonowej w kierunku Belwederskiej.

Odcinek na SpacerowejTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Spacerowa-Belwederska-Gagarina

Na skrzyżowaniu Spacerowej, Belwederskiej oraz Gagarina zaplanowano dla tramwajów wszystkie relacje skrętne. Przystanek w kierunku Wilanowa będzie usytuowany w ciągu ulicy Belwederskiej. Będą się tam zatrzymywać również autobusy, które za skrzyżowaniem zostaną skierowane na torowisko. Natomiast przystanek dla tramwajów jadących z Wilanowa i Sielc powstanie w ciągu Spacerowej. Z kolei tramwaje jadące na Sielce zatrzymają się już na Gagarina, na wysokości bocznej bramy Łazienek Królewskich. W ciągu ulicy Gagarina będą osobne przystanki dla tramwajów i autobusów. 

Skrzyżowanie Spacerowa-Belwederska-GagarinaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Belwederska-Chełmska-Dolna-Sobieskiego

Wspólny przystanek dla tramwajów i autobusów jadących w kierunku Wilanowa będzie usytuowany po północnej stronie skrzyżowania, a w kierunku Śródmieścia – po południowej. Autobusy jadące z Wilanowa zjadą z torowiska na jezdnię na wysokości ulicy Nabielaka.

Ponadto na mapach widać dodatkowe zatoki autobusowe w tych samych miejscach, gdzie funkcjonowały przed rozpoczęciem budowy linii tramwajowej.

Jezdnia w ciągu Belwederskiej i Sobieskiego zostanie zwężona do dwóch pasów w obu kierunkach. Układ przejść dla pieszych na skrzyżowaniu pozostanie bez zmian.

Skrzyżowanie Belwederska-Chełmska-Dolna-SobieskiegoTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-Ludwika Van Beethovena

Autobusy i tramwaje zatrzymają się na jednym przystanku przy skrzyżowaniu z ulicą Kostrzewskiego. Dojście do niego zapewnią zebry usytuowane przy skrajach platformy przystankowej. Za skrzyżowaniem z Beethovena autobusy zjadą na jezdnie. Tutaj rozpoczyna się już fragment zielonego torowiska. 

Skrzyżowanie Sobieskiego-Ludwika Van BeethovenaTramwaje Warszawskie

Odcinek Idzikowskiego-Czarnomorska

Przystanki tramwajowe w obu kierunkach zostały zaplanowane na północ od skrzyżowania z Idzikowskiego. Przystanki autobusowe przy skrzyżowaniach z Idzikowskiego oraz Sikorskiego pozostaną w tych samych miejscach, co przed rozpoczęciem inwestycji.

Kolejne dwa przystanki tramwajowe powstaną przy skrzyżowaniu z Mangalia i Czarnomorską. Przy drugiej krzyżówce wygodne przejście przez jezdnię i dojście do przystanków zyskają piesi. Funkcjonująca tu kładka zostanie zlikwidowana.

Skrzyżowanie Sobieskiego-IdzikowskiegoTramwaje Warszawskie
Odcinek Sikorskiego-CzarnomorskaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-św.Bonifacego

W tym miejscu perony tramwajowe zostaną usytuowane po obu stronach skrzyżowania. Dla składów jadących w kierunku Śródmieścia – po stronie północnej, a do Wilanowa – po południowej. W tym miejscu zostaną utworzone rozjazdy pod przyszłą linię w kierunku Stegien wzdłuż ulicy św. Bonifacego.

Układ przystanków autobusowych i przejść dla pieszych pozostanie bez zmian.

Skrzyżowanie Sobieskiego-św.BonifacegoTramwaje Warszawskie

Odcinek Św. Bonifacego-Nałęczowska

Zlikwidowana zostanie kładka na wysokości skrzyżowania Sobieskiego z Iberyjską. W jej miejsce powstanie naziemne przejście dla pieszych z dojściami do przystanków autobusowych. Kolejna zebra zostanie wyznaczona na wysokości ulic Iwonickiej oraz Portofino.

Przystanki tramwajowe będą zlokalizowane przy skrzyżowaniu Sobieskiego z Nałęczowską i Śródziemnomorską. Dojście do peronów będzie możliwe również z przejścia na wysokości Iwonickiej dzięki chodnikowi wytyczonemu po obu stronach torowiska.

Odcinek Św. Bonifacego-NałęczowskaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-Wilanowska

Przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii zostanie zlikwidowana kładka. Tak jak w poprzednich przypadkach zastąpi ją naziemne przejście dla pieszych. Z poziomu tej zebry będzie możliwe dojście na przystanki tramwajowe przy skrzyżowaniu Sobieskiego z Wilanowską. Z projektu wynika, że przystanek w kierunku Śródmieścia będzie wspólny dla tramwajów i autobusów, które zjadą z torów tuż za zebrą przy instytucie. W kierunku Wilanowa autobusy i tramwaje odjadą z osobnych przystanków. Układ przejść dla pieszych nie zmieni się.

Skrzyżowanie Sobieskiego-WilanowskaTramwaje Warszawskie

Odcinek Wilanowska-Branickiego

Torowisko na końcowym, wilanowskim odcinku będzie poprowadzone środkiem alei Rzeczypospolitej. Na tym fragmencie zaplanowano dwa przystanki na wysokości ulic: Oś Królewska oraz Klimczaka. W obu przypadkach platformy peronowe zostaną usytuowane po przeciwnych stronach skrzyżowania.

Przystanek końcowy bez pętli powstanie przed skrzyżowaniem alei Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego.

Na jezdniach alei Rzeczypospolitej zostaną zachowane pod dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-Oś KrólewskaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-KlimczakaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-BranickiegoTramwaje Warszawskie

Tramwaj na Sielce

Elementem budowy tramwaju do Wilanowa jest odnoga torów w ciągu Gagarina prowadząca na Sielce. Inwestycja jest realizowana wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, które w tym miejscu budują kolektor Mokotowski bis.

Torowisko w ciągu Gagarina będzie zielone. Projektanci zaplanowali tu jedną parę przystanków przy skrzyżowaniu z ulicą Sielecką. W kierunku Śródmieścia peron będzie zlokalizowany po zachodniej stronie skrzyżowania, w kierunku Czerniakowskiej – po wschodniej. Przystanki autobusowe zostaną w swoich dawnych lokalizacjach.

Przy skrzyżowaniu z Sielecką pojawi się dodatkowe przejście dla pieszych, które umożliwi dojście na przystanek w kierunku Śródmieścia.

Ostatni, końcowy przystanek bez pętli powstanie przed skrzyżowaniem Gagarina i Czerniakowskiej. Dojście do peronów będzie możliwe dzięki przejściom dla pieszych zlokalizowanych przy skrzyżowaniach z Czerską i Czerniakowską. Dodatkowa "zebra" powstanie po zachodniej stronie Czerskiej.

Z przeorganizowanej w związku z budową linii tramwajowej ulicy Gagarina skorzystają rowerzyści. Po północnej stronie ulicy powstanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa oddzielona od jezdni pasem zieleni. Przed rozpoczęciem inwestycji cykliści byli zmuszeni jechać po jezdni.

Skrzyżowanie Gagarina-SieleckaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Gagarina-CzerniakowskaTramwaje Warszawskie

Tramwaj do Wilanowa - kiedy powstanie

Nowa trasa do Wilanowa będzie mieć około 9 kilometrów długości. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Ratusz zaznacza, że to o wiele krócej niż pokonanie tej samej trasy samochodem – kierowcy w godzinach szczytu obecnie muszą przeznaczać na to nawet 45 minut.

Za realizację inwestycji odpowiada firma Budimex. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r. Łączna wartość robót budowlanych to ponad 685 milionów złotych.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został przyłapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii taboru Kolei Mazowieckich na przystanku Warszawa Stadion, na podmiejskiej linii średnicowej występowały utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników - informowała w piątek po południu Szybka Kolej Miejska w Warszawie. Uszkodzony pociąg udało się naprawić w niecałą godzinę.

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie linii Wizz Air powinni się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem, mówią o "dużej niespodziance", jaka czekała ich na lotnisku.

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niebezpiecznego zderzenia doszło na Bielanach. Na nagraniu, do którego dotarł nasz reporter, widać, jak osobówka wyprzedza pojazd ciężarowy i z impetem zderza się z innym samochodem, jadącym z naprzeciwka.

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca quada ucierpiał w wypadku pod Sochaczewem. Mężczyzna zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie. Okazało się, że 31-latek był pod wpływem alkoholu.

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku pod Płockiem. Kierowca bmw potrącił tam trójkę pieszych, jednej osoby nie udało się uratować, dwie trafiły do szpitala.

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku. 51-latek usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 39-latka, który ukrywał narkotyki w mieszkaniu i w... skrzynce na listy. Wśród znalezionych substancji były: ketamina - środek znieczulający i tabletki psychotropowe. Mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Łazienki Królewskie policzyło straty po burzach, jakie przeszły w ostatnich dniach nad Warszawą. Dyrektor placówki Marianna Otmianowska poinformowała w mediach społecznościowych, że zniszczonych zostało około 100 drzew w zabytkowych ogrodach.

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Źródło:
PAP

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl