Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przejdą w piątek ulicami Śródmieścia. Podobne manifestacje odbędą się tego dnia w całej Polsce. Ich celem jest sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.
Piątkowa manifestacja będzie przebiegała pod hasłem "Dosyć słów, teraz czyny!". Rozpocznie się o godzinie 10. Uczestnicy zbiorą się na placu Bankowym. Trasa ich przemarszu będzie prowadziła ulicami: Senatorską, Moliera, Trębacką, Krakowskim Przedmieściem, Królewską i Marszałkowską. Finał zaplanowany został na placu Defilad.
Utrudnienia
Urzędnicy ostrzegają przed utrudnieniami w trakcie zgromadzenia. Ruch będzie czasowo wstrzymywany. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Tramwaje linii: 4, 15, 18, 35 pojadą aleją Niepodległości, Chałubińskiego i aleją Jana Pawła II. Ze zmianą tras muszą też liczyć się pasażerowie autobusów linii: 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 517, 518 oraz 520.
Zgromadzenie powinno zakończyć się około godziny 14.
"Nie wystarczą nam obietnice i puste słowa"
Data piątkowego strajku nie jest przypadkowa. Tego dnia przypada Black Friday, czyli okres wielkich wyprzedaży w sklepach. "Ponieważ przemysł przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, ten dzień jest symbolem destrukcyjnej działalności człowieka, która dąży jedynie do chwilowego zysku. Niestety odmówienie udziału w tym dniu, nie rozwiąże kryzysu, z którym się mierzymy. Potrzebne są zmiany na poziomie systemowym, dlatego najlepsze, co możecie zrobić, to przyjść na protest" - piszą organizatorzy wydarzenia.
Ich zdaniem przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu powinno być priorytetem dla rządzących, dlatego tuż po zaprzysiężeniu nowego parlamentu postanowili przypomnieć posłom i senatorom, czego oczekuje od nich młodzież. "Po wrześniowej mobilizacji praktycznie wszystkie partie tworzące nowy parlament podpisały nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Tak jak zapowiadaliśmy - nie wystarczą nam obietnice i puste słowa. Będziemy naciskać na tych, którzy zdecydowali się nas reprezentować, dopóki słowa nie będą odzwierciedlone w działaniu" - zapowiadają.
Wspomniane postulaty dotyczyły między innymi prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu powołanego przez ONZ. Ich autorzy wzywali też polityków do ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego, uwzględnienia wiedzy na temat kryzysu klimatycznego w podstawie programowej polskich szkół oraz powołania eksperckiej Rady Klimatycznej. Oczekują też transformacji gospodarki, która doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zamierzają "zmusić władze do faktycznego działania" i "przypomnieć politykom i polityczkom o ciążącej na nich odpowiedzialności".
Marsz Klimatyczny
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl