W tym roku obchodzimy 75. rocznicę odbudowy Warszawy. Aby upamiętnić trud włożony w odtworzenie zniszczonej stolicy, ratusz przygotował program pod wspólnym szyldem "BudujeMy!". Jednak w obliczu epidemii choroby wywołanej koronawirusem koncerty trzeba było odwołać.
- Od początku roku 2020 snuliśmy wielkie, piękne plany razem z dyrekcją Muzeum Warszawy. Ale proszę państwa: siedzimy w domu. Wszystko leży, wszystko pozamykane, nie gramy, nie koncertujemy, państwo nie chodzicie na koncerty. Ale jest pewne wyjście z tej sytuacji - mówi w filmie udostępnionym na Facebooku Muzeum Warszawy Jan Emil Młynarski.
Alternatywą mają być internetowe, słowno-muzyczne spotkania właśnie z Młynarskim.
Wirtualna scena
"Wirtualna scena Janka Młynarskiego" to seria mini-koncertów połączonych z opowieściami o muzyce dawnej Warszawy, które w każdą niedzielę, zaczynając od 29 marca, o godz. 18.00 będą relacjonowane na żywo na Facebooku Muzeum Warszawy.
- Będzie koncert i garść ciekawych, mam nadzieję, opowieści - zachęca muzyk. Że potrafi szlagiery grać i śpiewać udowodnił w Warszawskim combo Taneczny, Jazz Bandzie Młynarski-Masecki oraz Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. A jako "opowiadacz" i popularyzator twórczości dawnych mistrzów wykazał się w swojej audycji radiowej. Ale także w charakterystycznej koncertowej konferansjerce.
W pierwszym występie Janek Młynarski przypomni postać warszawskiego barda Stanisława Grzesiuka, który na początku lat 60. zajął się popularyzacją przedwojennego folkloru stolicy. Zagra na bandżoli, która kiedyś należała do Grzesiuka.
W kolejnych odsłonach cyklu usłyszymy między innymi historię Mieczysława Fogga i utwory, które w czasie okupacji wykonywał w kawiarniach, pierwsze powojenne szlagiery i uliczne ballady.
Autorka/Autor: kz/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Warszawy