Reklamy w oknach zabytkowej kamienicy. Konserwator zawiadomił prokuraturę

9a965ff4-9393-474a-880d-35aef11ee8d7
WARSZAWA
Okna wpisanej do rejestru zabytków kamienicy znajdującej się na rogu ulic Nowy Świat i Chmielnej zostały oklejone reklamami. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wydał na to zgody. Sprawa została zgłoszona do prokuratury.

"Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście o nielegalnym oklejeniu okien reklamami w kamienicy na rogu ulic Nowy Świat Chmielna złożył Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prace na kamienicy wpisanej do rejestru zabytków wykonane zostały bez pozwolenia naszego urzędu" - przekazał w mediach społecznościowych MWKZ.

Wpis mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków
Wpis mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków

Kamienica nie znajduje się w zasobie komunalnym dzielnicy Śródmieście. Jak udało nam się ustalić, jej właścicielem jest Skarb Państwa, który dzierżawi ją prywatnemu podmiotowi. Na miejscu był w piątek reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter, który potwierdził, że okna kamienicy są całkowicie oklejone. - Lokal znajdujący się w budynku jest zamknięty. W środku jest prowadzony remont - przekazał nasz reporter.

Sklep z futrami

Jak podaje na swojej stronie Fundacja Warszawa 1939 dokumentująca losy przedwojennej stolicy, kamienica przy Nowym Świecie 29 (róg Chmielnej 1/3) została wybudowana na początku lat 20. XIX wieku. "Pierwotnie znajdowała się tu szeroka dwuskrzydłowa kamienica Gajewskich z trójosiowym dwupiętrowym ryzalitem środkowym w skrzydle od strony Nowego Światu, zawierającym przejazd bramny. W późniejszym okresie kamienica należąca do Domańskiego. Po jego śmierci, w 1846 roku posesję podzielono na dwie części (nr 27 i 29)" - czytamy na stronie fundacji.

W dwudziestoleciu międzywojennym w kamienicy znajdował się m. in. sklep z futrami. Kamienica została zniszczona w Powstaniu Warszawskim. Odbudowano ją po wojnie.

Czytaj także: