Na remonty pustostanów miasto wyda "najwięcej od lat". Odnowią 1800 mieszkań

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Ratusz przyspiesza z modernizacją miejskiego zasobu mieszkalnego (zdj. ilustracyjne) TVN24

Prawie 58 milionów złotych przeznaczy w tym roku warszawski ratusz na remonty i modernizacje niezasiedlonych miejskich lokali mieszkalnych, czyli tak zwanych pustostanów. W najbliższych miesiącach odnowionych zostanie łącznie około 1800 mieszkań. Trwa również proces przyłączania kolejnych budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej.

- Po pandemicznym lockdownie przyspieszamy z remontami tak zwanych pustostanów i modernizacją miejskiego zasobu mieszkalnego. Decyzją zarządu miasta kwota na ten cel została zwiększona o ponad 22 miliony złotych i wynosi obecnie niemal 58 milionów złotych, najwięcej od kilku lat. Pozwoli to wyremontować niemal 1800 pustostanów do końca tego roku. Do końca roku także 100 lokali mieszkalnych zostanie przekazanych do zamieszkania naszym gościom z Ukrainy - zapowiedziała na początku czerwca wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W wydziale prasowym ratusza zapytaliśmy o powód zwiększenia puli pieniędzy na modernizację pustostanów. - Działania nakierowane na wzrost nakładów na remonty lokali pustych stanowią jeden z priorytetów gospodarki nieruchomościami - przekazała naszej redakcji Marcelina Bogdanowicz. - Środki te przeznaczone są na remonty pustych mieszkań znajdujących się w stale eksploatowanych budynkach z zasobu mieszkaniowego miasta - dodała.

Urzędnicy podają, że na liście zadań finansowanych z tej puli środków nie znajduje się tak zwane "Szpiegowo", czyli kompleks przejęty przez miasto od Federacji Rosyjskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W czasie pandemii spadła liczba remontów

Z danych ratusza wynika, że pod koniec 2021 roku w zasobach miasta były 2 662 puste mieszkania komunalne, usytuowane w budynkach stale eksploatowanych. Przeważająca większość, bo aż 2 285, przed zasiedleniem wymagało remontu. Bogdanowicz zaznacza, że w trakcie roku liczba ta zmienia się, w zależności od liczby lokali oddawanych przez lokatorów oraz wykonywanych remontów. 

- Zakres prac remontowych jest bardzo zróżnicowany w zależności od stanu lokalu przekazywanego przez lokatorów, wielkości mieszkania czy też standardu budynku, w którym jest usytuowany - zastrzega Bogdanowicz. - Zwykle zakres prac obejmuje znacznie więcej niż "odświeżenie" lokali i uwzględnia remont lub wymianę instalacji elektrycznej, sanitarnej, malowanie ścian, remont czy wymianę podłóg - wylicza.

W trakcie pandemii tempo remontu pustostanów spadło. Rok temu remonty przeszło 1333 lokale, co kosztowało 38 milionów złotych, a w 2020 r. - 1568 lokali za 40,3 miliona złotych. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w roku 2019, gdy remonty przeszły 1904 lokale, za co miasto zapłaciło 48,1 miliona złotych, w 2018 roku było to 2401 lokali za 59,2 miliona złotych, a w 2017 roku - wyremontowano 2 031 lokali za kwotę 37,8 miliona złotych.

Łącznie w ostatnich pięciu latach wyremontowano 9 237 pustych lokali mieszkalnych za łączną kwotę 223,4 miliona złotych.

Podłączają centralne ogrzewanie

- Konsekwentnie przyłączamy również kolejne miejskie budynki mieszkalne do sieci ciepłowniczej, Do 2023 roku będą to kolejne 52 nieruchomości, a przygotowujemy już kolejne. W miejskim budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 9,3 miliona złotych - poinformowała Machnowska-Góra.

Przed rozpoczęciem przez miasto realizacji programów "Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych" oraz rewitalizacji Pragi–Północ, tylko dziewięć miejskich nieruchomości mieszkalnych (łącznie 438 lokali), było wyposażonych w centralne ogrzewanie i ciepłą wodę z sieci ciepłowniczej. Stanowiło to wówczas odpowiednio 2 proc. całego zasobu budynków należących do miasta w tej dzielnicy. Do końca 2021 roku w ramach miejskich programów na Pradze-Północ doposażono w system grzewczy ponad 60 proc. zamieszkałych lokali w zasobach miasta (186 budynków z ok. 3 700 lokali). A w tym i kolejnym roku w planach jest doposażenie 36 budynków miasta z 755 lokalami.

W przypadku Pragi-Południe w 2008 roku w centralne ogrzewanie było wyposażonych 40 budynków z ponad 4,7 tys. lokali, czyli ok. 8 proc. miejskiego zasobu w dzielnicy. W latach 2009-2021 doposażono w system grzewczy 100 budynków miasta z ok. 1,5 tys. lokali, co oznacza, że już ponad 30 proc. budynków zostało wyposażonych w c.o. z sieci ciepłowniczej. W kolejnych latach planowane jest przyłączenie do sieci ciepłowniczej 7 budynków z 107 lokalami.

Natomiast w dzielnicy Targówek na 153 miejskie budynki, tylko 8 (łącznie 125 lokali) było wyposażonych w c.o. – co oznacza odpowiednio 5 proc. podłączonych do sieci ciepłowniczej nieruchomości. W latach 2009-2021 doposażono 25 budynków z ok. 400 lokalami, co oznacza, że ponad 26 proc. zasobu korzysta z ciepła sieciowego. W kolejnych latach planowane jest przyłączenie następnych 9 budynków z 187 lokalami.

Do teraz przyłączono do sieci ciepłowniczej łącznie 324 budynki z ponad 5 900 lokalami. Na ten cel ratusz przeznaczył w latach 2010-2020 środki w wysokości ponad 95 mln zł.

Przyłączą kolejne 52 budynki

- Podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej to złożony proces, który trwa średnio ok. 2-3 lat. Wykazy adresowe każdorazowo są konsultowane z dostawcą ciepła - Veolia Energia Warszawa S.A. Harmonogram prac wymaga wykonania dokumentacji technicznej, uzyskania uzgodnień, zgód i pozwoleń, po czym dopiero rozpoczynają się roboty budowlane, zakończone niezbędnymi odbiorami. Podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej wymaga również analizy stanu prawnego nieruchomości - przekazał ratusz.

Ponieważ infrastruktura ciepłownicza wymaga rozbudowy i modernizacji - dodano - w niektórych wypadkach podłączenie do sieci trwa dłużej. Niezależnie od tego, może się zdarzyć, że np. z powodu złego stanu technicznego, braku zgody właścicieli prywatnych sąsiadujących nieruchomości na ułożenie sieci, nieruchomość nie zostanie podłączona.

Na najbliższe dwa lata zaplanowane jest przyłączenie kolejnych 52 budynków. 

Czytaj również: Aktywiści pytają o mieszkania komunalne:

"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"
"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"TVN24

Autorka/Autor:katke, kk/gp

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl