Na remonty pustostanów miasto wyda "najwięcej od lat". Odnowią 1800 mieszkań

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Ratusz przyspiesza z modernizacją miejskiego zasobu mieszkalnego (zdj. ilustracyjne) TVN24

Prawie 58 milionów złotych przeznaczy w tym roku warszawski ratusz na remonty i modernizacje niezasiedlonych miejskich lokali mieszkalnych, czyli tak zwanych pustostanów. W najbliższych miesiącach odnowionych zostanie łącznie około 1800 mieszkań. Trwa również proces przyłączania kolejnych budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej.

- Po pandemicznym lockdownie przyspieszamy z remontami tak zwanych pustostanów i modernizacją miejskiego zasobu mieszkalnego. Decyzją zarządu miasta kwota na ten cel została zwiększona o ponad 22 miliony złotych i wynosi obecnie niemal 58 milionów złotych, najwięcej od kilku lat. Pozwoli to wyremontować niemal 1800 pustostanów do końca tego roku. Do końca roku także 100 lokali mieszkalnych zostanie przekazanych do zamieszkania naszym gościom z Ukrainy - zapowiedziała na początku czerwca wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W wydziale prasowym ratusza zapytaliśmy o powód zwiększenia puli pieniędzy na modernizację pustostanów. - Działania nakierowane na wzrost nakładów na remonty lokali pustych stanowią jeden z priorytetów gospodarki nieruchomościami - przekazała naszej redakcji Marcelina Bogdanowicz. - Środki te przeznaczone są na remonty pustych mieszkań znajdujących się w stale eksploatowanych budynkach z zasobu mieszkaniowego miasta - dodała.

Urzędnicy podają, że na liście zadań finansowanych z tej puli środków nie znajduje się tak zwane "Szpiegowo", czyli kompleks przejęty przez miasto od Federacji Rosyjskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W czasie pandemii spadła liczba remontów

Z danych ratusza wynika, że pod koniec 2021 roku w zasobach miasta były 2 662 puste mieszkania komunalne, usytuowane w budynkach stale eksploatowanych. Przeważająca większość, bo aż 2 285, przed zasiedleniem wymagało remontu. Bogdanowicz zaznacza, że w trakcie roku liczba ta zmienia się, w zależności od liczby lokali oddawanych przez lokatorów oraz wykonywanych remontów. 

- Zakres prac remontowych jest bardzo zróżnicowany w zależności od stanu lokalu przekazywanego przez lokatorów, wielkości mieszkania czy też standardu budynku, w którym jest usytuowany - zastrzega Bogdanowicz. - Zwykle zakres prac obejmuje znacznie więcej niż "odświeżenie" lokali i uwzględnia remont lub wymianę instalacji elektrycznej, sanitarnej, malowanie ścian, remont czy wymianę podłóg - wylicza.

W trakcie pandemii tempo remontu pustostanów spadło. Rok temu remonty przeszło 1333 lokale, co kosztowało 38 milionów złotych, a w 2020 r. - 1568 lokali za 40,3 miliona złotych. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w roku 2019, gdy remonty przeszły 1904 lokale, za co miasto zapłaciło 48,1 miliona złotych, w 2018 roku było to 2401 lokali za 59,2 miliona złotych, a w 2017 roku - wyremontowano 2 031 lokali za kwotę 37,8 miliona złotych.

Łącznie w ostatnich pięciu latach wyremontowano 9 237 pustych lokali mieszkalnych za łączną kwotę 223,4 miliona złotych.

Podłączają centralne ogrzewanie

- Konsekwentnie przyłączamy również kolejne miejskie budynki mieszkalne do sieci ciepłowniczej, Do 2023 roku będą to kolejne 52 nieruchomości, a przygotowujemy już kolejne. W miejskim budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 9,3 miliona złotych - poinformowała Machnowska-Góra.

Przed rozpoczęciem przez miasto realizacji programów "Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych" oraz rewitalizacji Pragi–Północ, tylko dziewięć miejskich nieruchomości mieszkalnych (łącznie 438 lokali), było wyposażonych w centralne ogrzewanie i ciepłą wodę z sieci ciepłowniczej. Stanowiło to wówczas odpowiednio 2 proc. całego zasobu budynków należących do miasta w tej dzielnicy. Do końca 2021 roku w ramach miejskich programów na Pradze-Północ doposażono w system grzewczy ponad 60 proc. zamieszkałych lokali w zasobach miasta (186 budynków z ok. 3 700 lokali). A w tym i kolejnym roku w planach jest doposażenie 36 budynków miasta z 755 lokalami.

W przypadku Pragi-Południe w 2008 roku w centralne ogrzewanie było wyposażonych 40 budynków z ponad 4,7 tys. lokali, czyli ok. 8 proc. miejskiego zasobu w dzielnicy. W latach 2009-2021 doposażono w system grzewczy 100 budynków miasta z ok. 1,5 tys. lokali, co oznacza, że już ponad 30 proc. budynków zostało wyposażonych w c.o. z sieci ciepłowniczej. W kolejnych latach planowane jest przyłączenie do sieci ciepłowniczej 7 budynków z 107 lokalami.

Natomiast w dzielnicy Targówek na 153 miejskie budynki, tylko 8 (łącznie 125 lokali) było wyposażonych w c.o. – co oznacza odpowiednio 5 proc. podłączonych do sieci ciepłowniczej nieruchomości. W latach 2009-2021 doposażono 25 budynków z ok. 400 lokalami, co oznacza, że ponad 26 proc. zasobu korzysta z ciepła sieciowego. W kolejnych latach planowane jest przyłączenie następnych 9 budynków z 187 lokalami.

Do teraz przyłączono do sieci ciepłowniczej łącznie 324 budynki z ponad 5 900 lokalami. Na ten cel ratusz przeznaczył w latach 2010-2020 środki w wysokości ponad 95 mln zł.

Przyłączą kolejne 52 budynki

- Podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej to złożony proces, który trwa średnio ok. 2-3 lat. Wykazy adresowe każdorazowo są konsultowane z dostawcą ciepła - Veolia Energia Warszawa S.A. Harmonogram prac wymaga wykonania dokumentacji technicznej, uzyskania uzgodnień, zgód i pozwoleń, po czym dopiero rozpoczynają się roboty budowlane, zakończone niezbędnymi odbiorami. Podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej wymaga również analizy stanu prawnego nieruchomości - przekazał ratusz.

Ponieważ infrastruktura ciepłownicza wymaga rozbudowy i modernizacji - dodano - w niektórych wypadkach podłączenie do sieci trwa dłużej. Niezależnie od tego, może się zdarzyć, że np. z powodu złego stanu technicznego, braku zgody właścicieli prywatnych sąsiadujących nieruchomości na ułożenie sieci, nieruchomość nie zostanie podłączona.

Na najbliższe dwa lata zaplanowane jest przyłączenie kolejnych 52 budynków. 

Czytaj również: Aktywiści pytają o mieszkania komunalne:

"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"
"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"TVN24

Autorka/Autor:katke, kk/gp

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

O godzinie 11 rozpocznie się doroczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Pięciokilometrowa trasa biegu zaczyna i kończy się na placu Trzech Krzyży. Niektóre ulice w Śródmieściu stolicy będą zamknięte dla ruchu. W związku z obchodami rocznicy wprowadzenia Konstytucji 3 Maja na placu Zamkowym odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Biegacze uczczą Konstytucję 3 Maja. Utrudnienia w ścisłym centrum Warszawy

Biegacze uczczą Konstytucję 3 Maja. Utrudnienia w ścisłym centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl