Muzeum Narodowe zostanie rozbudowane. Czeka na to od kilkudziesięciu lat. Najpierw konkurs na koncepcję

Muzeum Narodowe w Warszawie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosiło konkurs na rozbudowę gmachu przy Alejach Jerozolimskich. Nowy pawilon ma zostać zbudowany od strony Książęcej.

Muzeum Narodowe od lat narzeka na zbyt małą przestrzeń, ograniczoną w dodatku przez sąsiada - Muzeum Wojska Polskiego. To drugie ma się przenieść do kompleksu budowanego na Cytadeli Warszawskiej na Żoliborzu. Ale nawet odzyskanie tej przestrzeni nie rozwiąże problemów lokalowych Narodowego. Dyskusje o konieczności jego rozbudowy trwają od lat.

- W 2022 roku minie 160 lat od powstania Muzeum Narodowego w Warszawie. W tym wyjątkowym roku jubileuszowym rozpoczynamy wyczekiwany przez dziesięciolecia proces rozbudowy muzeum. W bezpośrednim sąsiedztwie gmachu głównego, od strony Parku na Książęcem, powstanie nowy pawilon - Centrum Konserwatorsko-Magazynowe - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, cytowany w komunikacie dotyczącym konkursu. Jak dodał, "ma to być pierwszy etap modernizacji całego kompleksu historycznej zabudowy muzeum".

Maksymalny koszt budowy to 72 miliony złotych

Maksymalny koszt realizacji inwestycji wraz z zagospodarowaniem terenu, ale bez wyposażenia ustalono na 72 miliony złotych. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 10 marca. Prace konkursowe składać można do 18 maja. Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma 150 tysięcy złotych.

"Celem konkursu jest przeprowadzenie szerokiej konfrontacji twórczych prac projektowych oraz wybranie najlepszych (...) koncepcji funkcjonalno-przestrzennych wraz z zagospodarowaniem terenu inwestycji na część działki (...) przy Al. Jerozolimskich 3" - czytamy w regulaminie konkursu na stronie SARP.

Jak wyjaśniono, "przedstawione koncepcje powinny przewidywać rozwiązania przyszłościowe oraz realne do wykonania zarówno pod kątem efektywności ekonomicznej procesu budowlanego, niskich kosztów eksploatacyjnych w okresie użytkowania budynku, jak również pozytywnego oddziaływania na człowieka i środowisko naturalne oraz uwzględniać możliwość wystąpienia odrębnej realizacji (etapowania) inwestycji".

Liczba eksponatów wzrosła ośmiokrotnie

W przesłanym PAP komunikacie przypomniano, że "monumentalny gmach Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 zaprojektowany został przez Tadeusza Tołwińskiego w 1926 roku, a "jego budowa zajęła ponad dziesięć lat – budynek został otwarty w 1938 roku".

"Zbiory Muzeum obejmowały wówczas około 100 tysięcy dzieł sztuki. Od tego czasu kolekcja rozrosła się ośmiokrotnie i obecnie liczy ponad 830 tysięcy obiektów" - napisano. "Obejmuje malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo" - wyjaśniono.

Zwrócono uwagę, że wraz z systematycznym rozwojem zbiorów zwiększyło się zapotrzebowanie nie tylko na przestrzeń ekspozycyjną, lecz także magazynową. "Od dziesięcioleci kolejni dyrektorzy MNW zabiegali o rozbudowę siedziby. Udało się to tylko raz: w latach 1968–72 dobudowano niewielki ryzalit" - czytamy w informacji.

Podkreślono, że w zeszłym roku minister kultury Piotr Gliński wydał pozytywną opinię o rozbudowie.

Nowy pawilon ma magazyny, pracownie i salę wystawienniczą

Poinformowano, że "powierzchnia pawilonu będzie wynosić około sześciu tysięcy metrów kwadratowych i zostanie przeznaczona m.in. na pracownie konserwatorskie i digitalizacyjne, magazyny dzieł sztuki, a także na salę wystawienniczą". "Powstaną także pokoje do pracy studyjnej dla naukowców prowadzących badania nad zbiorami muzeum" - dodano.

"Budynek nowego Centrum Konserwatorsko-Magazynowego zostanie osadzony w historycznym kontekście" - napisano. "Zgodnie z założeniami ma harmonizować z dotychczasową zabudową i parkowym otoczeniem, a także zmierzać w stronę neutralności energetycznej i opierać się na nowoczesnych rozwiązaniach ekologicznych" - czytamy.

Informowaliśmy również o tym, że Muzeum Warszawy czeka na amatorskie zdjęcia z lat 90.:

Muzeum
Muzeum Warszawy czeka na zdjęcia Warszawy z lat 90.
Źródło: Muzeum Warszawy
Czytaj także: