Pusty lokal straszy w centrum. Mediateka MDM opóźniona

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plTu ma powstać mediateka

Dwa lata opóźniona jest budowa mediateki przy Marszałkowskiej. Urząd dzielnicy tłumaczy, że winne są rosnące ceny materiałów budowlanych.

W lokalu przy Marszałkowskiej 55/73 przez lata mieściła się restauracja Szanghaj, która potem dzieliła przestrzeń z barem U Flisa. Gastronomię zlikwidowano w 2011 roku i od tego czasu lokal stoi pusty. Koncepcje co do jego przyszłości zmieniały się: raz mówiono o urzędzie, raz o nowoczesnej bibliotece. Stanęło na tej drugiej.

- Jak dobrze pójdzie, pierwsi czytelnicy przekroczą próg nowej śródmiejskiej biblioteki jeszcze w tym roku - mówił w 2018 roku Krzysztof Czubaszek, ówczesny burmistrz Śródmieścia. Rok 2020 dobiega końca, a mediateki jak nie było, nie ma. Choć zamontowano nowe okna i drzwi, to nie widać, by w środku toczyły się jakiekolwiek prace budowlane.

Prace trwają, skończą się w tym roku

Rzecznik śródmiejskiego urzędu dzielnicy Jakub Leduchowski zapewnia, że pomysł jest aktualny. - Obecnie trwają prace wykończeniowe piwnicy oraz I piętra. Po ich zakończeniu, wykonane zostaną prace wykończeniowe parteru. Wykończenie na samym końcu części parterowej, widocznej "z ulicy", zapobiegnie uszkodzeniom, do których mogłoby dojść w przeciwnym wypadku - tłumaczy Leduchowski.

Rzecznik wylicza prace budowlane, które zostały zrobione. - Wykonane zostały następujące wentylacja, klimatyzacja, instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna oraz przeciwpożarowa. Wymieniliśmy ponadto witryny i drzwi, a także zamontowaliśmy platformę dla osób z niepełnosprawnościami - informuje urzędnik. I dodaje, że wszystkie prace mają zakończyć się do końca roku.

Tu będzie Mediateka MDMTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

- Następnie Mediateka MDM zostanie umeblowana oraz wyposażona. Jej otwarcie planowane jest na 2020 rok - deklaruje Jakub Leduchowski. I tłumaczy przyczyny opóźnienia inwestycji. - Zmiana terminu otwarcia została wymuszona znaczną podwyżką cen materiałów budowlanych i – co za tym idzie – koniecznością zabezpieczenia dodatkowych środków na realizację tej inwestycji - podsumowuje.

Tysiące książek, audiobooków i filmów

Nazwa Mediateka MDM to oczywiste nawiązanie do Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, ale skrót będzie rozwijany inaczej - Miejsce Dobrych Manifestacji. Meble będą inspirowane meblościankami z lat 50. Na ścianach zawisną plakaty z hasłami kojarzącymi się z tabliczkami wieszanymi w zakładach pracy w PRL, ale odnoszące się do lektury.

Na parterze znajdą się wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych z książkami, gazetami i multimediami. Na piętrze będzie wypożyczalnia dziecięca, pokój nauki, strefa gier i zabaw.

Jak podawał urząd dzielnicy, koncepcję mediateki przygotowała pracownia Rea Design.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:b

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl