W Muzeum Warszawy będzie można obejrzeć ponad tysiąc zdjęć i filmów. "Zdjęcia profesjonalne i amatorskie, fotografia reporterska i artystyczna tworzą fascynujący portret stolicy lat 90. XX wieku" - przekazali organizatorzy. Otwarcie wystawy zaplanowano 20 października.
Wystawa "Błysk, mat, kolor" w Muzeum Warszawy sięga do archiwów profesjonalnych fotografów, fotoreporterek, artystów, ale i do prywatnych rodzinnych albumów. - Fotografia analogowa była wtedy powszechnym sposobem zapisu rzeczywistości. A rzeczywistość zmieniała się i zaskakiwała - tłumaczy w komunikacie ratusz. Dodaje, że w tamtym czasie przestrzenią miasta zawładnęły kolorowe reklamy, wyrosły szklane wysokościowce, na ulicach obywał się wolny handel, szły nimi protesty i strajki. Jak czas gwałtownych przemian uchwyciła fotografia? Jak widziano wtedy miasto? W jakim stopniu pamięć o latach 90. opiera się na fotografii? - to na te pytania próbuje odpowiedzieć wystawa.
Dekada transformacji utrwalona na zdjęciach
- Fotografia opowiada lata 90. i Warszawę tamtego czasu jak żadne inne medium. Na zdjęciach, amatorskich i zawodowych, utrwalono dekadę transformacji i jej wpływ na przestrzeń miasta – Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald’s , afisze wolnych wyborów i reklamy, handel z łóżek polowych, "szczęki" i jugokioski, Józef Tkaczuk, ale też narkomania, bieda - opisuje w komunikacie ratusz.
Wystawa zapełniła sześć sal, w których umieszczono ponad 1000 obiektów – zdjęć, filmów, pocztówek. Części ekspozycji zostały nazwane hasłami pochodzącymi ze słownika charakterystycznego dla fotografii, które odnoszą się jednocześnie do opisu rzeczywistości lat 90.: kolor, kontrast, narracja czy typologie. Prezentowane są oryginalne materiały: charakterystyczne, niewielkie odbitki, stykówki i projekcje slajdów. - Dzięki temu materialność fotografii także stała się jednym z tematów wystawy - informuje ratusz.
Ponad sto twórców i twórczyń
- Wybór twórców i prac był niełatwym zadaniem - czytamy w komunikacie. Obok już wcześniej uznanych fotografów takich jak Edward Hartwig, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Anna Beata Bohdziewicz, czy Anna Musiałówna prezentowane są prace osób młodych, wkraczających w latach 90. na rynek wolnych mediów. Wśród nich znaleźli się: Maria Zbąska, Piotr Wójcik oraz Krzysztof Miller. Wystawę wzbogaciły też prace artystów: Zofii Kulik, Paweła Althamera i Teresy Gierzyńskiej. Wśród twórców znaleźli się również filmowcy i dokumentaliści: Marcel Łoziński, Krzysztof Kieślowski i Barbara Sass oraz prace fotografów prasowych: Kacpra M. Krajewskiego, Anny Białej oraz Adama Marzec.
Jedna z części wystawy to fotografia niezawodowa – amatorska, rodzinna, pamiątkowa. - W wyniku zaangażowania ponad 40 osób, które odpowiedziały na hasło zbiórki fotografii niezawodowych przedstawiających Warszawę lat 90., zdjęcia z ich zbiorów zostały włączone w opowieść o pamięci współtworzonej przez fotografię, pokazując tematy niewidoczne z perspektywy fotoreportażu czy z pola sztuki - informuje ratusz w komunikacie.
Wystawa będzie czynna do 19 lutego 2023 roku.
O poszukiwaniu zdjęć na wystawę pialiśmy na tvnwarszawa.pl: Cricoland, Jarmark Europa i tekturowy Wałęsa. Muzeum poszukuje zdjęć Warszawy z lat 90.
Autorka/Autor: mg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Warszawy/Sylwester Braun