Dziennikarza oburzyły nowe słupki. Drogowcy: stanęły na prośbę mieszkańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Słupki wzdłuż ulicy Międzynarodowej
Słupki wzdłuż ulicy Międzynarodowej
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Słupki wzdłuż ulicy MiędzynarodowejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Słupki odgradzające jezdnię od chodników oburzyły dziennikarza sportowego i mieszkańca Saskiej Kępy Michała Pola. Po jego wpisach na Twitterze w sieci zawrzało, pojawiły głosy niezadowolenia i komentarze o zabieraniu miejsc parkingowych. Drogowcy odpowiadają, że słupki zostały zamontowane na prośbę samych mieszkańców, a rejon przejść dla pieszych, przystanków i skrzyżowań nie jest miejscem do parkowania.

Wpis o postawieniu nowych słupków wzdłuż ulicy Międzynarodowej, w okolicy ronda i ulicy Zwycięzców, zamieścił Michał Pol, popularny dziennikarz sportowy. "Masakra na Saskiej Kępie. Ulice zabite słupkami, zlikwidowano setki miejsc parkingowych, oczywiście nie proponując nic w zamian" - napisał. "Ja szczęśliwie jestem posiadaczem garażu, ale sąsiedzi w desperacji. Po prostu nagle nie ma gdzie zostawić samochodu..." - alarmował na Twitterze. Szybko pojawiły się komentarze, że Pol broni nielegalnych miejsc parkingowych, ale nie brakowało głosów w tonie: komunizm, uprzykrzanie życia kierowcom.

ZDM: słupki na prośbę mieszkańców

O sprawę zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich. Okazuje się, że słupki stanęły na prośbę samych mieszkańców. Jak wytłumaczył Mikołaj Pieńkos z ZDM, piesi mieli trudności z poruszaniem się po chodnikach, bo te były notorycznie zastawiane przez kierowców.

Jakub Dybalski, rzecznik ZDM, dodał, że wprowadzanie ostatnich zmian przy ulicy Międzynarodowej rozpoczęło się w drugiej połowie kwietnia. Drogowcy zajęli się wytyczaniem miejsc parkingowych na nowo, a słupki postawili w czasie majówki. Dybalski ripostował także na Twitterze. Dementował, że zlikwidowano "setki miejsc", tłumacząc, że "nie zlikwidowano żadnego". "Słupki stają tylko tam, gdzie postój jest nielegalny, co zagraża bezpieczeństwu i pieszym" - argumentował.

Przekonywał, że to nieprawda, iż "nie zaproponowano nic z zamian". "Chodniki, którymi wreszcie można chodzić (!), przystanek na którym można stać (!!!), skrzyżowanie, któremu kierowcy i pieszemu nic nie zasłania" - odpowiadał Polowi Dybalski.

"Tzw. wisienką na torcie "Masakry na Saskiej" jest fakt, że m. in. w miejscach pokazanych przez Michała... wyznaczamy pasy postojowe! :) Na odcinku Walecznych-Zwycięzców kierowcy zwyczajowo parkowali na jezdni, ale np. dalej za rondem to całkowicie nowe miejsca do parkowania" - podsumował rzecznik drogowców.

Na miejscu był Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl. - Słupki stoją przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach, ale również przy przystanku autobusowym i wjazdach na posesję. Wzdłuż ulicy Międzynarodowej są też legalne miejsc do parkowania. Obecnie w miejscach, gdzie ulica jest szeroka, wytyczane są nowe parkingi, znajdujące się na jezdni - relacjonował reporter.

Na Google Maps można zobaczyć, jak w okolicy sytuacja wyglądała przed postawieniem słupków. Wzdłuż ulicy Międzynarodowej, niedaleko ulicy Zwycięzców, samochody zaparkowane były na chodnikach, również w okolicy przystanku autobusowego.

Zmiany wprowadzane od 2021 roku

Zarząd Dróg Miejskich już w 2020 roku zapowiadał porządkowanie parkowania na Międzynarodowej, a pierwsze prace wykonano w 2021.

"Jeszcze do niedawna wschodnia strona ul. Międzynarodowej nieopodal skrzyżowania z al. Waszyngtona była całkowicie zastawiona samochodami. Aby zaparkować jak najbliżej wejść do punktów usługowych i sklepów w dwóch stojących tam budynkach, kierowcy wykorzystywali każdą możliwą przestrzeń. Zatrzymywali samochody w niedozwolonym miejscu i ograniczali widoczność wyjeżdżającym z posesji. Niektórzy ośmielali się nawet poruszać po chodniku, nie zważając na pieszych. Postanowiliśmy ukrócić ten proceder. Celem było uniemożliwienie nielegalnego parkowania przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa przechodniów" - informowali wówczas drogowcy.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy także o sporze o strefę płatnego parkowania na Saskiej Kępie.

SPPN na Saskiej Kępie i KamionkuGoogle Maps

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl