Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Praga Południe

Kontrola spółki od szpitala na Narodowym. "Miesięczny koszt zarządu ponad 600 tysięcy złotych, funkcjonuje na tak zwaną gębę"

TVN Warszawa | Praga Południe

Autor:
katke,
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Posłowie KO o kosztach związanych z funkcjonowaniem Szpitala Narodowego
Posłowie KO o kosztach związanych z funkcjonowaniem Szpitala NarodowegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Posłowie KO o kosztach związanych z funkcjonowaniem Szpitala Narodowego

Szpital, który miał być wizytówką, który miał ratować życie i zdrowie ludzi, jest tylko i wyłącznie pokazówką, która jest budowana po to, żeby wydawać ogromne pieniądze - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński, który wspólnie z Michałem Szczerbą prowadzi kontrolę organizacji i finansowania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Jak twierdzi resort zdrowia, model szacowania kosztów powstał na podstawie danych przekazywanych przez szpitale.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak wyjaśnili posłowie na czwartkowej konferencji prasowej, swoje zarzuty wobec funduszy przeznaczanych na organizację szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym opierają na dokumentach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Na polecenie ministra zdrowia 29 października zlecono wówczas opracowanie modelu oszacowania kosztów tej inwestycji.

Joński: ponad 600 tysięcy złotych miesięcznie dla zarządu

- Pan minister we wtorek nas poinformował, że nie brał udziału nikt z ministerstwa przy budowie szpitala tymczasowego. Dotarliśmy do tych kosztów, analizujemy wszystkie te pozycje. Koszt całkowity miesięczny według tego modelu, który został przygotowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, to 21 583 340 złotych, ale to, co nas zastanawia w tej tabeli, to koszty zarządu (…) Według informacji przedstawionych w tabeli miesięczny koszt zarządu szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym to 624 tysiące 416 złotych - powiedział Dariusz Joński.

Jak dodał, NFZ za utrzymywanie jednego dostępnego łóżka w szpitalu na Stadionie Narodowym płaci 820 zł, natomiast w zwykłym szpitalu 100 zł., utrzymanie jednego stanowiska respiratorowego kosztuje na Narodowym 3773 zł, a w zwykłym szpitalu 200 zł. - To jest o tyle istotne, że na Narodowym jest 60 stanowisk respiratorowych, co oznacza że miesięcznie ponad 6 mln zł jest wyrzucane w błoto, ponieważ te stanowiska respiratorowe nie są w ogóle używane - powiedział Joński.

Dodał, że wspólnie z Michałem Szczerbą rozmawiali z prezesem zarządu spółki PL.2012+.

- Okazuje się, że dalej umowy nie ma z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Spółka dalej od grubo ponad miesiąca funkcjonuje na tak zwaną gębę, wydaje swoje pieniądze. Zapytaliśmy, na jakiej podstawie. Usłyszeliśmy, że otrzymali zgodę od Ministerstwa Kultury [Dziedzictwa Narodowego i Sportu], dostali zgodę na wydawanie środków finansowych. Na pytanie, jak duże te środki zostały wydane, usłyszeliśmy, że nie mogą podać takich informacji, ponieważ nie ma podpisanej umowy - mówił dalej Joński.

A już w połowie listopada Konkret24 pisał, że nawet ponad 300 proc. więcej za leczenie pacjenta z COVID-19 otrzymają budowane szpitale tymczasowe, niż dostają działające już szpitale covidowe. Wyższa wycena procedur medycznych dla szpitali tymczasowych niepokoi specjalistów - sądzą, że rząd chce w ten sposób ukryć wysokie koszty budowy takich placówek.

Szczerba: prezes spółki wydaje środki bez żadnego trybu

- Jest pewna analogia z decyzjami, które KPRM wydawał w sprawie druku kart wyborczych w Poczcie Polskiej. Tam kosztowało to 70 milionów - jednorazowo. I Poczta Polska też nie miała umowy i musiała za to zapłacić. Tutaj spółka, która zarządza Stadionem Narodowym, też nie ma umowy i wydaje własne pieniądze przy akceptacji KPRM i ministra kultury - zauważył Joński.

Michał Szczerba dodał, że prezes spółki "wydaje środki bez żadnego trybu z narażeniem na działalność na szkodę tej spółki". - Odmawia odpowiedzi na pytanie o koszty, o kontrahentów, z którymi zawiera umowy - krytykował.

Przypomniał też o ustawie covidowej z 28 października, która została uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta, a która teraz czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

- Zawiera bardzo ważną poprawkę sformułowaną przez opozycję, która jest naszym wielkim sukcesem. Mówi o tym, że każde zamówienie covidowe (…) będzie musiało znaleźć swoje miejsce w Biuletynie Zamówień Publicznych: z podaniem nazwy kontrahenta, z podaniem kwoty zamówienia, kwot jednostkowych - powiedział Szczerba. - Chcemy dzisiaj również sformułować hipotezę: rząd nie publikuje ustawy z 28 października, nie tylko dlatego, że nie chce przekazać medykom tych stuprocentowych dodatków za ich ciężką pracę na pierwszej linii frontu, ale by ukryć realne koszty szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym – ocenił.

Nadmienił, że wątpliwości budzi także finansowanie i funkcjonowanie innych szpitali tymczasowych w całej Polsce.

Resort zdrowia odpowiada na zarzuty

W komentarzu do zarzutów posłów KO Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że "model szacowania kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego został opracowany na podstawie rzeczywistych danych finansowo-księgowych udostępnianych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przez szpitale".

"Przy wartościach zadanych w modelu, oszacowane całkowite miesięczne koszty funkcjonowania 500-łóżkowego szpitala (w tym 50 łóżek OiT oraz Punkt przyjęć - PktP) wynoszą nieco ponad 21,5 mln zł. Koszty zarządu stanowią 2,9 proc. całkowitych miesięcznych kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego. Natomiast koszty wynagrodzenia personelu oddelegowanego do pracy z szpitalu tymczasowym zostały przyjęte domyślnie w wartości 200 proc. (przy obsłudze 500-łóżkowego szpitala, w sumie ponad 900 osób)" - zaznaczyło MZ.

Resort poinformował, że model szacowania kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego umożliwia wyliczenie kosztów w przeliczeniu na dzień oraz miesiąc funkcjonowania szpitala (także w przeliczeniu na oddział oraz łóżko wolne i zajęte), przy modyfikacji takich zmiennych jak: liczba łóżek na oddziale zwykłym oraz na OIT; liczba personelu w podziale na kategorie (definiowanie niezbędnej liczby personelu jednoczasowo na oddziale); stawka wynagrodzenia personelu; źródło finansowania poszczególnych pozycji kosztów funkcjonowania szpitala; obłożenie łóżek na poszczególnych oddziałach.

Autor:katke, dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości