Radni zadziałali ponad podziałami. Dom Samotnej Matki zostanie na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach?
Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? TVN24
wideo 2/2
Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? TVN24

Pomysł likwidacji Domu Samotnej Matki wzbudził na Pradze Północ ogromne emocje i pozwolił na chwilę zakopać topór wojenny między radnymi konkurujących partii. Zgodnie potępili ratusz i zaproponowali kompromis. Ale wiceprezydentka Aldona Machowska-Góra przekonuje, że placówce nigdy nie groziła przeprowadzka na Białołękę.

Przypomnijmy: we wrześniu Pragę Północ obiegła wiadomość, że ratusz przymierza się do likwidacji działającego od 30 lat przy Szymanowskiego 4a Domu Samotnej Matki. Wiceprezydentka Aldona Machowska-Góra informowała, że wskutek kontroli wojewody, który stwierdził, że placówka nie spełnia współczesnych norm (chodziło przede wszystkim na brak odpowiedniej liczby łazienek) i jest nieprawidłowo zarządzana (wytknął między innymi brak płatności za pobyt) władze miasta podjęły więc decyzję o przekazaniu lokalu do Warszawskiego Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa", co miało pozwolić dostosować profil działalności do możliwości miejsca. O tym, że po remoncie Dom Samotnej Matki mógłby działać dalej, wiceprezydentka nie wspomniała, co wywołało falę oburzenia.

Porozumienie ponad podziałami

- Na wniosek naszego klubu odbyła się sesja nadzwyczajna, na której wspólnie, razem ze wszystkimi radnymi, niezależnie od barw politycznych, udało się wypracować stanowisko, które trafi do sekretariatu pana prezydenta. Zaproponowaliśmy dwa rozwiązania: zmianę statutu ośrodka pomocy społecznej albo wpisanie jednostki dzielnicowej w zadania jednostki miejskiej - przekazał Karol Szyszko, szef klubu radnych PiS Praga Północ.

Przypomniał, że nabór do placówki jest wstrzymany. - Kilku paniom przydzielane są obecnie lokale socjalne, ale sytuacja życiowa trzech - czterech rodzin jest bardziej skomplikowana i takiej możliwości nie ma - dodał.

I zaproponował: - Wiceprezydent Machnowska-Góra twierdzi, że trzeba przeprowadzić remont, ze względu na zbyt małą liczbę łazienek. Dobrze, to poczekajmy, aż część osób obecnie tam przebywających dostanie mieszkania, zostawmy resztę, w tym czasie można przeprowadzić remont i zacząć przyjmować nowe osoby dopiero po jego ukończeniu. Ta placówka ma 30 lat, co jakiś czas były tam prowadzone remonty i nigdy nie trzeba było nikogo stamtąd wyrzucać - podkreślił.

Radni PiS przygotowali też petycję w obronie placówki, pod którą podpisało się ponad pół tysiąca osób. Z kolei radni z PO skierowali do ratusza interpelację, w której pytają, czy miasto zamierza otworzyć inną tego typu placówkę na Pradze. Wskazują przy tym, że w dzielnicy występują "szczególne potrzeby w zakresie pomocy społecznej dotyczących samotnych matek".

"Nie było planów przenoszenia"

Odpowiedzi ponownie udzieliła Machnowska-Góra. Podkreśliła, że ratusz rozmawiał o sprawie z zarządem dzielnicy. - Razem wypracowaliśmy najlepsze rozwiązanie. Przesuwamy odpowiedzialność z jednej jednostki, czyli dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej, do jednostki miejskiej, czyli Warszawskiego Centrum Integracji, które prowadzi działalność społeczną i jest częścią struktury miasta - wyjaśniła.

Dodała, że WCI ma w swoich zdaniach prowadzenie remontów i zajmowanie się nieruchomościami. Jednocześnie poinformowała też, że miasto nie planuje utworzenia nowej placówki dla matek z dziećmi na Pradze, ale zaznaczyła, że tego nie wyklucza, gdyby wzrastało zapotrzebowanie.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl powiedziała z kolei, że "nie było żadnego planu przenoszenia Domu Samotnej Matki i Dziecka z miejsca A do miejsca B". Przyznała jednak, że remontu nie da się rozpocząć, dopóki przy Szymanowskiego mieszkają matki z dziećmi, które nie chciały przeprowadzić się do żadnego z innych punktów w mieście. Ale - jak podkreśliła - jest to całkowicie zrozumiałe. - Ich dzieci chodzą na Pradze Północ do szkół. Trzy kobiety dostaną miejsca w mieszkaniach komunalnych. Kolejne trzy są pod opieką pracowników OPS. Dopóki sytuacja ich mieszkań się nie wyjaśni, mogą mieszkać na Szymanowskiego. Dopiero po ich wyprowadzce będziemy przygotowywać projekt i remont budynku – zapewniła.

Ile mogą potrwać prace? Urzędnicy mają nadzieję, że najdalej w pierwszym kwartale przyszłego roku znajdą się mieszkania komunalne dla kobiet, które jeszcze przebywają na Szymanowskiego. - O ile nic nie zaskoczy nas w budynku, a nie powinno, bo to część kamienicy, w której mieszkają również inni mieszkańcy, to w przyszłym roku zakończymy remont i będzie można powrócić do działalności i pomocy rodzinom - podsumowała.

I zaznaczyła: - Musimy wypełnić rekomendacje wojewody. Jednocześnie zapowiedziała, że Dom Samotnej Matki nadal będzie mógł działać w tym miejscu. - Być może będzie to prowadzone przez jednostkę miejską, ale na tego typu działalność, jak pomoc mieszkaniowa. Ale nie tylko, bo to jest też pomoc czasami związana z kryzysami, w jakich rodzina się znajduje. Innej działalności nie planujemy - podkreśliła.

GDZIE MOŻNA SZUKAĆ POMOCY?

Ośrodek przy Chlubnej 9A-9D organizuje i prowadzi dla kobiet z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży schronienie i całodobowe wsparcie (130 miejsc) oraz 10 mieszkań wspomaganych treningowych. Ośrodek jest prowadzony przez Fundację Centrum Praw Kobiet na zlecenie Miasta.

Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy 6 Sierpnia 1/5 jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej oraz osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Dysponuje 60 miejscami.

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (adres utajniony), który jest przeznaczony dla kobiet i dzieci doświadczających przemocy w rodzinie. Prowadzi go Fundacja Centrum Praw Kobiet na zlecenie Miasta, ze środków finansowych z budżetu państwa. Dysponuje 20 miejscami hostelowymi.

Autorka/Autor:Katarzyna Kędra

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl