Zielono i węziej. Szykują metamorfozę Marszałkowskiej


Drzewa przy ulicach i torowiskach, a do tego zwężone jezdnie - taka wizja Marszałkowskiej wyłania się z koncepcji, która właśnie ujrzała światło dzienne. Powstała na zlecenie miasta, które zapowiada, że zmiany na jednej z głównych ulic stolicy będzie wprowadzało w ciągu kilku lat.

Pomysły na zazielenienie i uspokojenie ruchu na Marszałkowskiej wypływają przynajmniej od kilku lat. Swoją wizję przedstawiało swego czasu Forum Rozwoju Warszawy, a ostatnio Warszawa Obywatelska apelowała o stworzenie w ramach budżetu partycypacyjnego Zielonej Marszałkowskiej i Zielonego placu Bankowego, co dało impuls do zmian.

Zieleń zamiast parkingu

Ale wygląda na to, że teraz rysunki po raz pierwszy mają duże szanse na realizację. Stołeczni urzędnicy rozpoczęli konsultacje społeczne w sprawie zazielenienia ulic. Jedną z nich jest właśnie Marszałkowska od placu Bankowego do placu Unii Lubelskiej. - Braliśmy pod uwagę pomysły organizacji, mieszkańców i sami chcieliśmy również zazieleniać ulicę – tłumaczy Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni w ratuszu. Urzędnicy już zapytali mieszkańców o to, jak ma wyglądać arteria. Ich uwagi naniesiono na koncepcję i jeszcze raz pokazano mieszkańcom do konsultacji. Ale już na tym etapie władze miasta udostępniły wizualizacje i kierunek proponowanych zmian na Marszałkowskiej. Koncepcję przygotowała pracownia RS Architektura, która projektowała między innymi bulwary wiślane. Co zaproponowali? - Całość potraktowaliśmy dwuetapowo. Pierwszy to koncepcja nasadzeń, a drugi zmiany geometryczne w układzie drogowym - mówi Patryk Zaręba z RS Architektura.

Patrząc od placu Bankowego zniknąć ma parking przy pomniku Słowackiego – w tym miejscu zaplanowano właśnie drzewa. Wstępnie projektanci przyjęli również, że będzie jeden wspólny przystanek dla autobusów jadących w kierunku centrum (teraz wydzielony jest dodatkowy, z którego autobusy mogą łatwiej skręcać na przykład w Senatorską). - Kwestia układu drogowego na placu Bankowym będzie jeszcze szczegółowo analizowana - zaznacza Zaręba.

Mniej pasów

Kolejna nowość została zaproponowana na wysokości Osi Saskiej. Pomiędzy placem Za Żelazną Bramą a Ogrodem Saskim mają powstać przejścia dla pieszych. I więcej nasadzeń przy jezdni. Główny odcinek Marszałkowskiej pomiędzy Królewską a placem Konstytucji czeka jeszcze większa metamorfoza. – Przyjęliśmy, że w miejscu, gdzie są trzy pasy w każdym kierunku i pas do parkowania, jezdnia zostanie zwężona do dwóch. Co do zasady chcemy także posadzić drzewa przy torowisku. Zieleń przewidzieliśmy również na środku ronda Dmowskiego, ale to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ to miejsce za kilka lat ma się zmienić w skrzyżowanie – przypomina Zaręba. Z kolei Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni dodaje, że z opracowania został wyłączony plac Konstytucji. – To bardzo skomplikowana przestrzeń i wymaga kompleksowego podejścia. Będzie objęty osobnym postępowaniem – mówi krótko. Więcej drzew ma pojawić się też na kolejnych placach wzdłuż Marszałkowskiej. Ale nie tylko. RS Architektura Krajobrazu zaproponowała, by na wyspę na placu Zbawiciela można było dostać się po zebrze. W wizualizacji na środku placu pojawiają się też kolejne drzewa, a także pomnik. Zaręba podkreśla, że nie definiuje, jaki konkretnie. Monument stanąłby też na placu Unii Lubelskiej (tam kiedyś znajdował się pomnik Lotnika, którego rekonstrukcja stoi obecnie na Ochocie).

- Zaproponowaliśmy, żeby tam jezdnia miała po dwa pasy i powstała obwodowa droga rowerowa – zaznacza Zaręba.

"Raczej kilka lat"

Tyle z koncepcji. Ratusz zapowiada, że na jej podstawie powstanie projekt, który będzie wcielany w życie. Jeszcze w wakacje mają być wykonywane pierwsze nasadzenia.– To będzie realizowane bez projektu. Później będziemy systematycznie wprowadzać pozostałe zmiany. Raczej będzie to trwało kilka lat – podkreśla Burkacki. Na razie urzędnicy nie mówią o kosztach metamorfozy Marszałkowskiej.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ O MARSZAŁKOWSKIEJ W MINIATURZE:

ran/mś

[object Object]
O konkretnych kamienicachAdam Haber / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Źródło zdjęcia głównego: RS Architektura Krajobrazu

Pozostałe wiadomości

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl