Zielone światło dla wieżowca giganta. Z iglicą osiągnie ponad 300 metrów

U zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II może powstać budynek, który zdetronizuje Pałac Kultury i Nauki w klasyfikacji najwyższych budowli stolicy. Ratusz wyraził zgodę na budowę wieżowca, który wraz z iglicą może osiągnąć aż 310 metrów wysokości.

Jak informuje portal EurobulidCEE, ratusz wydał warunki zabudowy dla wieżowca, który ma powstać na dawnych terenach kolejowych u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II. Planuje go wybudować słowacki deweloper HB Reavis.

Z dokumentów wynika, że sam budynek miałby mieć wysokości 230 metrów. Wówczas nie wyprzedziłby Pałacu Kultury i Nauki w klasyfikacji najwyższych wieżowców w stolicy – PKiN ma całkowitą wysokość 237 metrów.

80-metrowa igilica

Jednak ratusz dopuszcza, by na dachu nowego budynku postawić iglice, która mogłaby mierzyć nawet 80 metrów. Wówczas nowy wieżowiec mógłby osiągnąć nawet 310 metrów wysokości, dystansując wszystkie inne budowle w stolicy.

- Wysokość budynku będzie rosła kaskadowo wzdłuż ul. Chmielnej poczynając od 182 metrów, aż do części o wysokości 230 metrów, w której ma zostać umocowana iglica – informuje portal.

Zaprojektowany przez starchitekta

Cały gmach ma mieć 115 tys. mkw. powierzchni. Większość mają zajmować biura. Wieżowiec ma być połączony pod ziemią z Dworcem Centralnym.

Jak informowaliśmy w marcu ubiegłego roku projektem wieżowca ma się zająć jeden z najbradziej znanych współczesnych architektów na świecie sir Norman Foster, choć informacje te nie zostały nigdy oficjalnie potwierdzone.

Brytyjczyk jest autorem m.in. londyńskiego ratusza City Hall czy nowego stadionu Wembley. Przebudował także Reichstag w Berlinie i gmach British Museum w Londynie. Swój ślad zostawił także w Warszawie - a jest nim nagradzany budynek Metropolitan na pl. Piłsudskiego.

jb/b

Czytaj także: