Zaginione, podarowane, kupione. Bezcenne dzieła na wystawie

Johann Conrad Seekatz, Chrzest dworzanina królowej etiopskiej
Johann Conrad Seekatz, Chrzest dworzanina królowej etiopskiej
Źródło: MNW

Stracone w czasie wojny, ale też współczesne dzieła można oglądać w Muzeum Narodowym. To kolekcja, która trafiała do stołecznej placówki w ostatnich trzech latach.

Wystawa w muzeum obejmuje malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, fotografie oraz wyroby rzemiosła artystycznego, poczynając od zabytków starożytnych – egipskich masek i antycznych naczyń – a kończąc na pracach współczesnych twórców.

Kupione lub ofiarowane

"Większość została zakupiona bądź ofiarowana, warto również podkreślić, że do muzeum powracają zabytki utracone w czasie ostatniej wojny" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Narodowego.

Na wystawie znajdują się m.in. obraz "Przechadzka w parku" Aleksandra Gierymskiego, rysunek satyryczny "Europejczyk i przedstawiciel Wschodu" Aleksandra Orłowskiego, czy fragment wylewu talerza terra sigilata z motywem biegnących strusi, a także zaginiony w czasie wojny Chrzest dworzanina królowej etiopskiej (Johann Conrad Seekatz).

Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, a także opiekunowie zbiorów w muzeum mają za zadanie nieustannie analizować rynek artystyczny i antykwaryczny na całym świecie i wyławiać prace, które powinny uzupełnić zasoby i być udostępnione szerokiej publiczności.

"Wśród muzealiów zakupionych przy wsparciu MKiDN i wyspecjalizowanych fundacji znalazły się prace ważne w dorobku danego twórcy lub stanowiące reprezentatywne przykłady różnych zjawisk w dziejach sztuki, zwłaszcza dzieła artystów polskich lub z Polską związanych" – czytamy dalej w komunikacie.

W ostatnich latach do placówki trafiły głównie eksponaty pochodzące z XIX wieku. Darczyńcami bywają także artyści współcześni.

Wystawę będzie można oglądać do 17 lutego.

CZYTAJ TEŻ: W TEJ GALERII OŻYWIAJĄ OBRAZY

Ożywione obrazy

ran/mś

Czytaj także: