- Plaża po praskiej stronie jest zalana na odcinku od mostu Poniatowskiego do mostu Średnicowego - powiedział reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak.
Z kolei ratusz poinformował, że według prognoz czoło fali wezbraniowej jest spodziewane w stolicy jeszcze w poniedziałek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że w środę poziom Wisły w stolicy przekroczy stan alarmowy (650 cm) i wyniesie 700 cm.
Wysoki poziom Wisły
Zabezpieczają budowę bulwarów
Groźba wysokiej wody wymusiła zabezpieczenie placu budowy bulwarów Wiślanych.
- Prace przy rewitalizacji bulwarów wiślanych zostały przeorganizowane. Trwa zabezpieczanie newralgicznych miejsc budowy, czyli między innymi przejść podziemnych pod jezdnią, które powstały przy ul. Boleść i ul. Grodzkiej - mówi Tomasz Gała, inżynier kontraktu.
Jak wyjaśnia, chodzi o to, żeby woda nie dostała się pod Podzamcze i nie podmyła Wisłostrady. Szykowane są też worki z piaskiem. Natomiast ciężki sprzęt trafi na parking Centrum Nauki Kopernik.
Wysoka woda opóźni budowę?
Sytuacja na Wiśle i teren budowy bulwarów monitorowany jest od piątku. - Traktujemy to poważnie, ale nie chcemy popadać w histerię. Chcemy być dobrej myśli, jednak kiedy fala kulminacyjna osiągnie prognozowaną wysokość 680 cm (30 cm powyżej stanu alarmowego- red.) budowa zostanie zalana. Módlmy się, więc żeby była niższa - mówi Gała.
Jak wielkie będą zniszczenia i czy zaistniała sytuacja wpłynie na termin oddania inwestycji, wiadomo będzie pod koniec tygodnia.
Woda może zalać teren prac
Podnieśli schody supertoalety
Przed wysoką wodą zabezpieczana jest także supertoaleta. Przed południem pojawił się dźwig, który podniósł schody łączące budynek z plażą przy moście Poniatowskiego.
Zabezpieczają schody supertoalety
Sprawdziliśmy także sytuację na budowie stacji metra Centrum Nauki Kopernik. - Prace odbywają się normalnie. Wejścia do stacji są znacznie powyżej wody stuletniej - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik AGP Metro Polska.
su/bf