Symboliczna odbudowa Wielkiej Synagogi została połączona z obchodami 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wieczorem sprowadziła na plac Bankowy wielu zainteresowanych mieszkańców.
Budowla została zburzona przez Niemców. Jej wysadzenie w powietrze miało być symbolem zniszczenia dzielnicy żydowskiej w Warszawie.
- Została ona wysadzona na znak końca obecności Żydów w Warszawie i w Polsce. W trakcie wybuchu opisywanego, jako wielki fajerwerk, w powietrzu latały gruzy i elementy wyposażenia. Do dziś przetrwał z Synagogi właściwie tylko numerek do szatni, który jest w naszym posiadaniu, kilka książek, słupki, które stały przed budowlą - opowiadał dawniej o Synagodze dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak.
Warszawa upamiętniła bohaterów
W czwartek Warszawa wspominała bohaterów powstania w getcie. Uroczystości z udziałem władz państwowych i miejskich odbyły się m.in. przed pomnikiem Bohaterów Getta czy w Ogrodzie Saskim, gdzie zasadzono Dąb Pamięci.
- Upamiętniamy w ten sposób szczególne momenty w naszej historii, a to powstanie było właśnie takim momentem. Dlatego też chciałabym, żeby ten dąb, który sadzimy wspólnie z honorowymi obywatelami Warszawy, którzy dzisiaj zostali odznaczeni, przypominał tę historię warszawiaków zamkniętych za murami getta - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Przed południem w Zamku Królewskim odbyła się też uroczysta sesja rady miasta, na której wręczono tytuły Honorowych obywateli m.st. Warszawy. Otrzymali je: Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka i Marian Turski.
Uroczysta sesja Rady Miasta
Uroczysta sesja Rady Miasta
Zdjęcie główne: PAP/Radek Pietruszka
kw/mś