Blisko milion złotych udało się zgromadzić podczas zbiórek i akcji charytatywnych pod hasłem "Warszawa dla Aleppo". Środki będą przeznaczone na wsparcie rodzin syryjskich uchodźców w Libanie.
Zbiórki pieniędzy były prowadzone podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych organizowanych przez stołeczne instytucje. Towarzyszyły im akcje charytatywne. Jak powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dzięki kampanii "Warszawa dla Aleppo" udało się zebrać prawie milion złotych.
Zbiórka dla dzieci w Aleppo była efektem inicjatywy warszawskich radnych z grudnia 2016 roku. Początkowo, planowano kwestę na rzecz budowy szkoły. Później koncepcja przekształciła się w zbiórkę na rzecz organizacji, które na co dzień zajmują się wparciem dla Syryjczyków.
"JAdanie" o ośmiu restauracjach
Jednym z elementów kampanii była akcja "JAdanie", do której przyłączyły się warszawskie restauracje.
W ośmiu lokalach od września do grudnia można było zamówić specjalne danie inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu - Bulgurki Julki - przygotowane przez uczestniczkę MasterChef Junior i kucharza Ofira Vidavskiego. Cały dochód ze sprzedaży potrawy został przekazany na rzecz Centrum Edukacyjnego prowadzonego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej na północy Libanu.
Jak informuje stołeczny ratusz w sumie udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych, a danie zamawiano 5540 razy.
Dzięki zebranym środkom szkoła w miejscowości Bire na północy Libanu, przy granicy z Syrią będzie mogła funkcjonować przez najbliższy rok i przyjąć więcej uczniów. Planowane jest jej rozbudowanie i wyposażenie jej w nowe materiały dydaktyczne. Jak czytamy w komunikacie prasowym, dzieci syryjskich uchodźców uczęszczają w niej na zajęcia podstawowe i wyrównawcze, a także na kursy zawodowe.
Integracja i edukacja
Jak informuje urząd miasta, Warszawa angażuje się nie tylko w akcje związane ze wsparciem uchodźców przebywających na terenie innych państw. W mieście działają instytucje zajmujące się wsparciem dla cudzoziemców przebywających w stolicy.
W 2014 roku w Warszawie powstało Centrum Wielokulturowe. Jest ono platformą współpracy między organizacjami pozarządowymi, miastem a innymi instytucjami i partnerami. Centrum ma działać na rzecz obcokrajowców przebywających na terenie miasta, tak by czuli się oni jak u siebie. Jak informuje ratusz, główne obszary realizowanych działań to: aktywizacja, informacja, kultura i edukacja.
Na rzecz integracji cudzoziemców pracuje też Komisja Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców. W jej skład wchodzi ponad 30 organizacji pozarządowych oraz urząd miasta. W ramach dotacji z budżetu miasta, realizowane są projekty związane z udzielaniem pomocy prawnej, psychologicznej oraz akcje poświęcone edukowaniu, integrowaniu i aktywizowaniu cudzoziemców.
Kolejną instytucja działającą w zakresie integracji jest Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Jego działania polegają przede wszystkim na zapewnianiu wsparcia w początkowym okresie adaptacji uchodźców i osób objętych ochroną uzupełniającą do warunków życia w Polsce oraz rozpoczęcia samodzielnego życia.
Zbierali pieniądze na szkołę dla Syryjczyków
kk/b
Źródło zdjęcia głównego: Adam Rostkowski/PCPM