Zamkną dla ruchu Wisłostradę i dwa mosty. Na Święto Wojska Polskiego i defiladę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Obchody Święto Wojska Polskiego (wideo z 2021 roku)
Obchody Święto Wojska Polskiego (wideo z 2021 roku)
TVN24
Obchody Święto Wojska PolskiegoTVN24

W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej, a także próby generalnej przed uroczystościami, należy spodziewać się kilkudniowych utrudnień. Największe będą na Wisłostradzie, dwóch mostach i ulicach Śródmieścia. Inaczej pojadą autobusy. W przypadku wyłączenia ruchu na mostach na trasy objazdowe zostaną skierowane również tramwaje.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu zostały wprowadzone już w czwartek i piątek. "Od 10.08.2023 r. godz. 6 w związku z montażem trybun honorowych zamknięty zostanie dla ruchu prawy pas ruchu jezdni zachodniej ul. Wybrzeże Gdańskie na odcinku Sanguszki-Boleść" - informował w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego. Do 18 sierpnia zawieszony zostanie przystanek autobusowy Sanguszki 01.

Sobota i niedziela

W sobotę na godzinę, od 14 do 15 zaplanowana została próba generalna defilady powietrznej. W związku z tym wyłączony zostanie ruch kołowy na mostach Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim.  

W przypadku wyłączenia ruchu tramwajowego na mostach tramwaje pojadą na trasach skróconych.

Linia 1 po stronie Pragi-Północ: Metro Bródno/Rondo Żaba-Dw. Wschodni (Kijowska) a po stronie Śródmieścia w pętli: Banacha-AWF–BANACHA.

Nie będzie kursów skróconych do pl. Narutowicza.

Linia 4 po stronie Pragi-Północ: Rondo Żaba/Ratuszowa Zoo-Wiatraczna, a po stronie Śródmieścia: Wyścigi-Marymont-Potok.

Linia 6 po stronie Pragi-Północ: Gocławek-Czynszowa a po stronie Śródmieścia w pętli: Metro Młociny, Andersa, Stawki, al. Jana Pawła II, Popiełuszki, Słowackiego, Metro Młociny.

Linia 20 po stronie Pragi-Północ: Żerań FSO-Dw. Wschodni (Kijowska) a po stronie Śródmieścia w pętli: Boernerowo-AWF-Boernerowo.

Linia 23 po stronie Pragi Północ: Czynszowa-Dw. Wschodni (Kijowska) a po stronie Śródmieścia w pętli Nowe Bemowo, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości, Nowowiejska, Marszałkowska, pl. Bankowy, al. Solidarności, Nowe Bemowo.

Linia 26 po stronie Pragi-Północ: Wiatraczna-Ratuszowa Zoo a po stronie Śródmieścia w pętli: PKP Wola, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości, Nowowiejska, Marszałkowska, pl. Bankowy, al. Solidarności, PKP Wola.

Linia 28 po stronie Pragi-Północ: Dw. Wschodni (Kijowska)-Żerań FSO a po stronie Śródmieścia w petli: Metro Marymont-Rogalińska/Zajezdnia Wola-Metro Marymont.

Linia 73 po stronie Pragi-Północ: Kawęczyńska-Bazylika-Ratuszowa-Zoo, a po stronie Śródmieścia w pętli: Metro Marymont, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości, Nowowiejska, Marszałkowska, pl. Bankowy, al. Solidarności, Metro Marymont.

Linia 78 po stronie Pragi-Północ: Żerań FSO-Dw. Wschodni (Kijowska) a po stronie Śródmieścia: PKP Wola-Marymont-Potok.

Linia 79 zostanie zawieszona.

Linia turystyczna T pojedzie na trasie: pl. Narutowicza, Okopowa, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, Stawki, Andersa, Marszałkowska, pl. Narutowicza.

Natomiast na godzinę 18 zaplanowano próbę generalną defilady. Z ruchu zostaną wyłączone następujące ulice: Wisłostrada (w obu kierunkach, w tym ul. Wybrzeże Kościuszkowskie nad tunelem) od mostu Północnego do mostu Łazienkowskiego, Wisłostrada (jezdnia zachodnia) od mostu Łazienkowskiego do ul. Gagarina, Sanguszki, Karowa, Lipowa, Dobra od ul. Karowej do ul. Lipowej, Zajęcza od ul. Dobrej do ul. Wybrzeże Kościuszkowskie, Tamka od ul. Dobrej do ul. Wybrzeże Kościuszkowskie.

Powyższe odcinki ulic pozostaną zamknięte do niedzieli do godziny 11.

Ponadto w niedzielę, od godz. 3 do 11, zamknięty dla ruchu pieszego i rowerowego będzie most Gdański. Tramwaje przejadą mostem bez zatrzymania się na przystankach Most Gdański i Wybrzeże Helskie.

Czytaj też: Kolumny wojskowe na drogach przez cały weekend. Apel o ostrożność i niepublikowanie zdjęć

Poniedziałek

"W związku z uroczystościami w Radzyminie związanymi z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej od 14.08.2022 r. do 16.08.2022 r. (środa) do godz. 12:00 linia 738 zostanie skierowana na trasę skróconą" - informuje ZTM.

Ponadto w związku z organizacją defilady znów zamknięte zostaną następujące odcinki ulic: Wisłostrada (w obu kierunkach, w tym ul. Wybrzeże Kościuszkowskie nad tunelem) od mostu Północnego do mostu Łazienkowskiego, Wisłostrada (jezdnia zachodnia) od mostu Łazienkowskiego do ul. Gagarina, Sanguszki, Karowa, Lipowa, Dobra od ul. Karowej do ul. Lipowej, Zajęcza od ul. Dobrej do ul. Wybrzeże Kościuszkowskie, Tamka od ul. Dobrej do ul. Wybrzeże Kościuszkowskie.

Zmiany w organizacji ruchu w związku z defiladą w Święto Wojska PolskiegoUM Warszawa

Wtorek

We wtorek, w Święto Wojska Polskiego, powyższe odcinki ulic będą zamknięte do godziny 18. Ponadto, w godzinach 8-15, ponownie zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie most Gdański.

"O godz. 9 na błoniach Stadionu PGE Narodowego planowany jest bieg 'Piątka z Żołnierzem'. W związku z tym w ramowych godz. 8.40-9.40 wygrodzony zostanie prawy pas wschodniej jezdni ul. Wybrzeże Szczecińskie pomiędzy łącznicą zjazdową z al. Poniatowskiego a ul. Siwca" - przekazuje ZTM.

Również we wtorek w godzinach 10-13 planowane jest zgromadzenie publiczne przed kościołem przy ul. Floriańskiej 3, a następnie przemarsz na trasie: Floriańska – Jagiellońska – pl. Hallera – Dąbrowszczaków – Inżynierska – Stalowa – Szwedzka przed budynek przy ul. Szwedzkiej 2.

Ponadto w godz. 10-14 w związku z uroczystą zmianą warty wyłączony dla ruchu zostanie pl. Piłsudskiego i ul. Królewska do pl. Małachowskiego.

W związku z defiladą powietrzną w godzinach 14-15 wyłączony zostanie ruch kołowy na mostach Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim.

Szczegółowe informacje związane ze zmianami tras poszczególnych linii autobusowych i tramwajowych są dostępne na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Co zobaczymy na defiladzie?

Na wtorkowej defiladzie, jak zapowiada resort obrony, "żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy". Będą pokazane m.in. "kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16, śmigłowce i bezzałogowce" - zapowiedziano w komunikacie MON.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947 r. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Żydowskim Instytucie Historycznym odbyła się prezentacja "Encyklopedii getta warszawskiego". W jej wersji internetowej, która jest już dostępna, można znaleźć dwa tysiące haseł, w książkowej - 50 zagadnień. Nad encyklopedią pracowało około 20 badaczy.

"Encyklopedia getta warszawskiego" już dostępna. Jej głównym źródłem było archiwum Ringelbluma

"Encyklopedia getta warszawskiego" już dostępna. Jej głównym źródłem było archiwum Ringelbluma

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich modernizuje flotę rowerów służbowych i ogłasza przetarg na sprzedaż użytkowanych do tej pory modeli. W ofercie drogowców znajdują się 24 w pełni sprawne jednoślady: towarowe, elektryczne czy miejskie. Ceny wywoławcze zaczynają się już od 400 złotych.

Drogowcy wyprzedają rowery. Wymienią je na nowe

Drogowcy wyprzedają rowery. Wymienią je na nowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uroczystości Bożego Ciała w stolicy zaczęły się od mszy pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Z bazyliki przejdzie także centralna procesja. Na koniec uroczystości wierni usłyszą kazanie.

Uroczystości Bożego Ciała w Warszawie

Uroczystości Bożego Ciała w Warszawie

Źródło:
PAP

W czwartek, 30 maja, w różnych częściach stolicy odbędą się procesje w związku ze świętem Bożego Ciała. W niedzielę, 2 czerwca, z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy z kolei pielgrzymka. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach.

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego spotykają się z różnymi przewinieniami kierujących. Jednak to, z którym mieli do czynienia ostatnio, wprawiło w osłupienie samych mundurowych - mówi rzeczniczka piaseczyńskiej policji i informuje o motocykliście, który w podróż wybrał się pijany. Mężczyzna miał przy sobie kask, ale go nie założył, ten służył mu do czego innego.

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani na stację paliw w Woli Koryckiej Dolnej niedaleko Garwolina, przy drodze ekspresowej S17. Okazało się, że ich pomocy potrzebowała 16-latka, której rodzice w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności zostawili ją samą na stacji - przekazała tamtejsza policja.

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Podejrzani mieli pomagać w wyrabianiu polskich wiz cudzoziemcom. Wśród zatrzymanych są pracownicy urzędu pracy.

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Źródło:
PAP

Trzy samochody zderzyły się na moście Gdańskim w Warszawie. Jedna osoba została poszkodowana. Jak wynika z ustaleń policji, w organizmie sprawcy wykryto metamfetaminę. Narkotyki znaleziono także w jego aucie. To doktorant jednej z warszawskich uczelni.

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet do pięciu lat więzienia może grozić 38-letniemu mieszkańcowi powiatu ciechanowskiego, który kradł alkohol z jednego z marketów. Mężczyzna został zamknięty w sklepie przez pracowników ochrony podczas kolejnej kradzieży. Jego łupem padło łącznie 46 butelek.

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Źródło:
PAP

Kolejarze informują o ważnych zmianach. Od 9 czerwca pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej będą już dojeżdżać do stacji Warszawa Śródmieście. Wszystko dzięki otwarciu peronów 1-3 na modernizowanym Dworcu Zachodnim.

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Źródło:
PAP

Jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budynku nowej małpiarni w stołecznym zoo. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje do 6 czerwca.

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały zatrzymane z związku z nielegalnym składowiskiem odpadów, które służby odkryły w okolicy działek na Paluchu. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, a teren wypełniony workami i pojemnikami zabezpiecza policja.

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część efektownych platanów zasadzonych w ubiegłym roku przed gmachem stołecznego ratusza nie przyjęła się. Drzewa zostały już zastąpione nowymi, za darmo, w ramach gwarancji.

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownicy Lotniska Chopina powitali w porcie nietypowego pasażera. Uczestniczyli w transporcie Berniego, samca pandy małej, który podróżował z Fota Wildlife Park niedaleko Corku w Irlandii do zoo we Wrocławiu.

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Źródło:
PAP

Tydzień temu przed blokiem na warszawskich Bielanach przypadkowa osoba znalazła mężczyznę z ranami ciętymi szyi. - 44-latek zaatakował nożem swego kolegę - podała komenda rejonowa, której funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Usłyszał on prokuratorski zarzut, za który grozi mu nawet dożywocie.

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK-a wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę zostały otwarte dwa warszawskie baseny na świeżym powietrzu: Inflancka i Park Wodny Moczydło.

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Źródło:
PAP

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy dotyczącej spożywania mięsa. Wierni Kościoła katolickiego przebywający na terenie obu diecezji mogą sobie pozwolić, by tego dnia zjeść karkówkę czy kiełbasę z grilla.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl