Teatr Syrena musiał wstrzymać przygotowania do obchodów swojego 75-letnia. Wszystko przez koronawirusa, którego potwierdzono wśród aktorów. Najbliższe przedstawienia zostały odwołane.
"W związku z wykryciem przypadków covid-19 wśród aktorów współpracujących z Teatrem Syrena, po konsultacji z Sanepidem zdecydowaliśmy się wdrożyć procedury bezpieczeństwa przewidziane w tego rodzaju sytuacji" – napisał teatr na swoim Facebooku. Jak zapowiedział, osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi, zostaną objęte kwarantanną.
W komunikacie czytamy też, że wśród aktorów występujących w najbliższych przedstawieniach koronawirus dotychczas nie został potwierdzony, ale i tak teatr zdecydował się wprowadzić środki ostrożności: "Kierując się troską o bezpieczeństwo naszych artystów oraz widzów, z przykrością odwołujemy przedstawienia 'Rodziny Addamsów; w dniach 24-27 września. Spektakl 'Morderca jest wśród nas' na scenie w Stolarni odbędzie się zgodnie z planem".
Widzowie, którzy kupili już bilety, mogą przenieść rezerwację na inny termin lub wystąpić o zwrot środków.
75 lat działalności
Teatr Syrena obchodzi w tym roku swoje 75-lecie - swoją działalność zainaugurował w lipcu 1945 roku w Łodzi, skąd po trzech latach przeniósł się do obecnej siedziby przy Litewskiej 3 w Warszawie. "Od dnia powstania kontynuował wspaniałe tradycje warszawskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Przez lata Syrena była teatrem wielkich gwiazd, zapisała się też w historii jako szczególnie związana z Warszawą" – przypomina stołeczny ratusz z tej okazji.
Z teatrem związane były legendy przedwojennych kabaretów warszawskich jak Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Jadwiga Andrzejewska, Loda Halama czy Kazimierz Krukowski. "Niepowtarzalny styl kreowali autorzy Syreny, m.in. Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Ryszard Marek Groński. Dla teatru pisali też wybitni twórcy - Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Konstanty Ildefons Gałczyński. Tutaj zadebiutowali Sławomir Mrożek i Stanisław Tym" – wylicza ratusz i zaznacza, że dziś Syrena to nowoczesny teatr muzyczny, który rozwija się dynamicznie i podchwytuje globalne trendy.
Tak jak i inne instytucje kultury, teatr został dotknięty przez sytuację związaną z koronawirusem i przeniósł swoją aktywność do Internetu. Tam organizował koncerty, projekcje archiwalnych spektakli czy cykl edukacyjny dla najmłodszych widzów online. Powrót do "normalności" rozpoczął się u progu wakacji, ale do intensywnej pracy Syrena wróciła dopiero we wrześniu.
Tłem ostatnich premier, cyklów popularyzatorskich, wystaw, koncertów i warsztatów jest właśnie okrągły jubileusz. "Wybitne postaci artystów związanych z Syreną przypomniano na wystawie 'Artyści Syreny. Od 20-lecia do roku 20go', która zostanie otwarta w sobotę 26 września" – informuje ratusz.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Teatr Syrena