Kontenery przy Szpitalu Bielańskim. "Usprawnią izolację i obserwację potencjalnie zakażonych"

Kontenery stanęły przy Szpitalu Bielańskim
Kontenery stanęły przy Szpitalu Bielańskim
Źródło: UM Warszawa
Warszawski ratusz poinformował, że zakończył się montaż kontenerów przy Szpitalu Bielańskim. Przyjmowani są już pierwsi pacjenci. Kontenery pojawią się również przy Szpitalu Wolskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Przed wejściem do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego zostały zamontowane cztery kontenery. Trzy z nich, wyposażone w łazienki, są przeznaczone dla pacjentów SOR. Łącznie powstało w nich 12 dodatkowych miejsc leżących.

Przygotowano również jeden kontener do oceny stanu zdrowia pacjentów, gdzie znajduje się stanowisko lekarza, pomieszczenie porządkowe oraz oddzielne pomieszczenie dla pacjenta z podejrzeniem COVID-19. Do kontenerów są już kierowani pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

– We wrześniu przeznaczyliśmy z rezerwy kryzysowej miasta łącznie 1,6 milion złotych na kontenery medyczne, w tym 400 tysięcy złotych dotacji dla Szpitala Bielańskiego oraz 1,2 miliona złotych dla Szpitala Wolskiego. Kontenery medyczne pomogą uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawią warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych – mówi cytowana w komunikacie Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna od niedawna za służbę zdrowia.

Kontenery stanęły przy Szpitalu Bielańskim
Kontenery stanęły przy Szpitalu Bielańskim
Źródło: UM Warszawa

Kontenery przy Szpitalu Wolskim

Na początek grudnia przy Szpitalu Wolskim planowane jest uruchomienie zespołu pięciu kontenerów z jednoosobowymi salami obserwacyjnymi z łazienkami przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami oraz kontenera pielęgniarskiego z pokojem przygotowawczym, punktem pielęgniarskim, pomieszczeniem porządkowym. W pomieszczeniach znajdzie się wyposażenie medyczne: aparat USG, videolaryngoskop, defibrylator transportowy oraz systemu kardiomonitorujący wraz z centralą.

Obecnie cztery z dziesięciu szpitali nadzorowanych przez Warszawę - Wolski, Czerniakowski, Grochowski i Bielański - zostały zgodnie z decyzją wojewody włączone do II poziomu zabezpieczenia. Są w nich leczeni pacjenci z dodatnim wynikiem testu na COVID-19. Niebawem dołączą do nich szpitale Praski i Inflancka.

Ratusz poprosił o dodatkowy sprzęt

Jak poinformował ratusz, ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną władze Warszawy zwróciły się do ministra zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w sprzęt i środki niezbędne do walki z COVID-19.

- Najpilniejsze potrzeby sprzętowe, które wymagają natychmiastowego zakupu, szacowane są na co najmniej kilkanaście milionów złotych. W ten sposób chcemy zabezpieczyć zdrowie i życie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, ale również wymagających pobytu w szpitalach z powodu innych schorzeń - przekazała wiceprezydent Kaznowska.

Jak dodała, szpitale nadzorowane przez miasto potrzebują m.in. 53 respiratorów, 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii, 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi, 141 pomp infuzyjnych, 277 pulsoksymetrów, 233 dozowników tlenu z nawilżaczami, 54 butli z tlenem, 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi, 63 koncentratorów tlenu czy 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o tym, że przed warszawskimi SOR-ami wciąż są kolejki:

BIELSKI1
"Nie odczuliśmy poprawy po otwarciu szpitala na Stadionie Narodowym"
Źródło: TVN24
Czytaj także: