Warszawa w Budowie po raz 13. Tym razem festiwal idzie do szkoły

13. edycja festiwalu "Warszawa w Budowie" odbędzie się pod hasłem: "Jak robić szkołę?". Jak zapowiada Muzeum Sztuki Nowoczesnej tegoroczna odsłona będzie poświęcona trendom projektowania przestrzeni dla edukacji.

Kuratorami tegorocznej edycji "Warszawy w Budowie" są Szymon Maliborski i Paweł Brylski, obaj związani z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zgodnie z tradycją, przygotowane w ramach festiwalu wydarzenia aktywnie włączają się w komentowanie bieżących spraw, z drugiej strony dotyczą zagadnień związanych z projektowaniem miasta.

"Jak robić szkołę?"

Wystawa oraz wydarzenia towarzyszące 13. edycji festiwalu będą zaproszeniem do dyskusji o sposobach kształcenia i potrzebnych zmianach procesu edukacji. Zespół przygotowujący festiwal chce wskazać na wyzwania i prognozy dotyczące architektury oraz życia szkół, a także pomoc w opracowaniu scenariuszy działań dla instytucji i osób, w tym nauczycielek i nauczycieli. 

- Tytułowe pytanie zadajemy w momencie wzmocnionego przez pandemię kryzysu w oświacie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że problemy wywołane niedoborem miejsca, kadr, środków albo politycznymi napięciami zdarzały się wielokrotnie wcześniej i różnorako sobie z nimi radzono. Obok pytania "Jak robić szkołę?" stawiamy również pytanie: dla kogo i po co ta szkoła? Jak zmieniać modele pedagogiczne, jak przekierować ją z podawania wiedzy na wspomaganie kompetencji - wyjaśnia cytowany w komunikacie prasowym Szymon Maliborski.

Otwarcie w piątek

Otwarcie wystawy towarzyszącej 13. edycji festiwalu "Warszawa w Budowie" odbędzie się w piątek, 8 października o godzinie 18 w Muzeum nad Wisłą. W ramach festiwalu zaplanowano również spotkania, debaty i spacery architektoniczne. Uczestnicy tych ostatnich będą mieć okazję do poznania od podszewki projektów szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowiedzą historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki "Najlepsze miasto świata" oraz wspomniany Paweł Brylski.

Festiwal potrwa do 7 listopada.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o udostępnieniu przez Muzeum Warszawy kolekcji fotografii z Powstania Warszawskiego:

BRAUN

BRAUN
Muzeum Warszawy udostępniło 1500 zdjęć Sylwestra "Krisa" Brauna
Źródło: Muzeum Warszawy
Czytaj także: