Syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki, rozpoczyna walkę o odszkodowane i zadośćuczynienie za krzywdę doznaną przez jego ojca. Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął wniosek, w którym domaga się łącznej kwoty ponad 26 milionów złotych od państwa. Wkrótce ma odbyć się pierwsza rozprawa.
Informację o tym, że Andrzej Pilecki domaga się od państwa ponad 26 milionów złotych przekazał "Super Express". W rozmowie z dziennikiem syn rotmistrza Witolda Pileckiego potwierdził złożenie wniosku do sądu. "Nie chciał jednak rozmawiać o szczegółach. Informację o wpłynięciu takiego wniosku i planowanej rozprawie potwierdziły nam Sąd Okręgowy w Warszawie, a także Prokuratura Regionalna w Warszawie" - podał tabloid.
- Wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie, którego dotyczy zapytanie, wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prokuratura została zawiadomiona o sprawie - powiedział "Super Expressowi" rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prokurator Marcin Saduś.
Ponad 26 milionów złotych
Z ustaleń gazety wynika, że pełnomocnicy Andrzeja Pileckiego wnioskują o łączną kwotę ponad 26 milionów złotych. "Wniosek ten rozbili na trzy elementy" - czytamy.
"Pierwszy to odszkodowanie za wyrok śmierci. Wniosek dotyczy zarządzenia na rzecz Andrzeja Pileckiego kwoty 25 milionów złotych wraz odsetkami 'tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek wydania i wykonania wyroku WSR w Warszawie z dnia 15 marca 1948 (…)" - podał dziennik.
Drugi element (36 tysięcy złotych) to "szkoda doznana przez ojca wnioskodawcy (…) na skutek tego samego wyroku". Trzeci to kwota ponad 1,1 miliona złotych zadośćuczynienia za więzienie Witolda Pileckiego w od 8 maja 1947 do 25 maja 1948.
Sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie przekazała naszej redakcji, że wniosek o odszkodowanie został złożony na podstawie artykułu 11 ustęp 1 ustawy z dnia 23 lutego 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 10 listopada.
Kim był Witold Pilecki?
Witold Pilecki był oficerem ZWZ-AK, dobrowolnym więźniem Auschwitz i autorem raportów o Holokauście. Brał również udział w Powstaniu Warszawskim. Został rozstrzelany 25 maja 1948 roku w więzieniu przy Rakowieckiej, na mocy wyroku komunistycznych władz.
Miejsce jego pochówku nigdy nie zostało ujawnione. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że ciało rotmistrza wrzucono do dołu śmierci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, choć badacze z Instytutu Pamięci Narodowej zajmują się również hipotezą, zgodnie z którą zwłoki Witolda Pileckiego pogrzebano na dziedzińcu więzienia.
Źródło: PAP, "Super Express"
Źródło zdjęcia głównego: Instytut Pileckiego