Przed Pomnikiem Bohaterów Getta odbyły się uroczystości pamięci pomordowanych w obozach i gettach Żydów. Odczytano listy marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz sekretarza generalnego ONZ. Głos zabrali m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska i Michał Olszewski.
"Jak co roku w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu pogrążeni w zadumie i głębokiej refleksji pod Pomnikiem Bohaterów Getta oddajemy cześć Żydom pomordowanym w czasie II wojny światowej w obozach zagłady, w gettach, na ulicach miast i w małych miejscowościach. II wojna światowa stworzyła Holokaust, rozlała morze nienawiści, rozpaczy, samotności i łez" - napisała w liście do uczestników uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Nie można być obojętnym na zło
Z kolei wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła o tym, że w dyskusji o Holokauście nigdy nie powinno zabraknąć głosu Polski.
- My Polacy mamy szczególny obowiązek pamiętać o naszych żydowskich sąsiadach, znajomych, przyjaciołach. Ale szczególnie ważne, żebyśmy pamiętali o tej niewyobrażalnej zbrodni, w wyniku której zostali zgładzeni. Wszyscy mamy świadomość, że w dyskusji o Holokauście nie może zabraknąć głosu z Polski - mówiła.
Przypomniała również jak ważne na co dzień jest reagowanie na nienawiść. W trakcie swojego wystąpienia przytoczyła słowa Marka Edelmana: "kiedy przyglądasz się złu, gdy odwracasz głowę, albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoja obojętność pomaga tym, którzy dopuszczają się zła".
- Pamiętajmy o tym, co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi - mówiła.
Tragiczna karta historii Warszawy
W imieniu władz Warszawy głos zabrał Michał Olszewski, wiceprezydent miasta.
- Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której nietolerancja, szowinizm i nacjonalizm podsycany nienawiścią do innego narodu osiągnęły tak tragiczne rozmiary. Nie mieliśmy sytuacji, która by tak tragicznie wpisała się w karty historii naszego miasta, narodu żydowskiego, naszego kraju, Europy. Dlatego wszystkim pokoleniom jesteśmy winni jedną deklarację, jedną obietnicę patrząc na to, jak bolesne rany wyryto w tym mieście - nigdy więcej - mówił Olszewski.
Modlitwa ekumeniczna
Odczytano również przesłanie Antonio Guterresa, sekretarza generalnego ONZ. "75 lat temu wyzwolenie obozów zagłady zakończyło rzeź, ale przeraziło cały świat, kiedy to ludzie dowiedzieli się o okropnościach zbrodni nazistowskiej. To właśnie te przerażające wydarzenia stały u podstaw utworzenia ONZ, która skupia państwa wokół pokoju i naszego człowieczeństwa oraz zapobiega ponownym zbrodniom przeciwko ludzkości" - napisał w liście Guterres.
Następnie przedstawiciele różnych Kościołów i wyznań odmówili modlitwę ekumeniczną. Wieńce przed pomnikiem złożyli przedstawiciele m.in. organizacji żydowskich, prezydenta, Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rządu, władz samorządowych i korpusu dyplomatycznego.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24