Sto lat temu urodził się twórca Tytusa, Romka i A'Tomka

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Celebrowali setne urodziny twórcy Tytusa, Romka i A'Tomka
Celebrowali setne urodziny twórcy Tytusa, Romka i A'TomkaTVN24
wideo 2/6
TVN24Celebrowali setne urodziny twórcy Tytusa, Romka i A'Tomka

Dokładnie 100 lat temu urodził się twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku - Henryk Jerzy Chmielewski, znany szerzej jako Papcio Chmiel. Z tej okazji w Parku Powstańców Warszawy odsłonięto tabliczkę poświęconą słynnemu rysownikowi. W sobotę odbędzie się wydarzenie "Niech żyje Papcio Chmiel!". W programie: wystawa, spotkania, warsztaty, pokaz filmu i gra miejska.

Karierę rysownika komiksów Chmielewski rozpoczął, rysując dla "Świata Przygód" kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w "Świecie Młodych" humoreski takie jak "Półrocze bumelanta" (rok 1951) czy "Witek Sprytek" (lata 1955-56).

Papcio Chmiel - twórca Tytusa, Romka i A'Tomka

W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A'Tomku i małpie wysłanej w kosmos - czyli Tytusie. Historia ta nie znalazła uznania w redakcji "Świata Młodych". Wydrukowano ją dopiero rok później, kiedy Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik. Od tamtego czasu aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach "Świata Młodych".

Popularność komiksu przerosła oczekiwanie autora. Czytelnicy stale domagali się informacji o Tytusie. W styczniu 1971 roku, w numerze 2000 "Świata Młodych", cała gazeta została zredagowana przez Tytusa de ZOO. W roku 1973, w związku z 25-leciem "Świata Młodych", Papcio przedstawił charakterystykę Tytusa: waga średniośmieszna, wzrost 90 cm albo 130 (w zależności o tego, czy stał na nogach, czy na rękach).

Od drugiej połowy lat 60., kiedy Tytus, Romek i A'Tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów. Pierwsza z serii książeczek została wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty" w 1966 r. Nosiła tytuł "Tytus zostaje harcerzem". Od razu zdobyła olbrzymią popularność, sprzedając się w łącznym nakładzie 660 tysięcy egzemplarzy. Podobnie było z następnymi tomami. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń".

Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem "Urodziłem się w Barbakanie" oraz będącej drugim tomem tej biografii książki "Tytus zlustrowany".

Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Henryk Jerzy Chmielewski - powstaniec warszawski

Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim. W 2009 roku umieścił w powstaniu bohaterów swojego komiksu - Tytusa, Romka i A'Tomka.

- Od 50 lat, czyli od czasu powstania Tytusa, chodził za mną ten temat [...] Ale jak pokazać Tytusa z jego małpimi dowcipami na tle tragicznych wydarzeń martyrologicznych, niepewności życia w każdej sekundzie, ginących kolegów, łez matek, walących się domów i niemieckich mordów? To, co narysowałem, nie może oczywiście służyć jako dokument historyczny, lecz mimo że jest fantazją, opiera się na prawdziwych wydarzeniach powstańczych - mówił Papcio Chmiel po ukazaniu się komiksu.

W tym samym roku Chmielewski namalował w Muzeum Powstania Warszawskiego mural, przedstawiający Tytusa, Romka i A'Tomka jako uczestników Powstania. Na muralu Tytus, Romek i A'Tomek pracują w harcerskiej poczcie polowej. Tytus jest listonoszem, na obrazie Papcia Chmiela z radością depcze hitlerowską flagę. - Ten mural to dla mnie osobista zemsta na Niemcach, mogłem się ucieszyć, że Tytus depcze flagę hitlerowską, tym bardziej że niestety należę do pokolenia, które ma okupację wciąż przed oczami - mówił dziennikarzom Chmielewski.

Pomimo zapowiadanego w 2009 roku roku zakończenia pracy twórczej (po 52 latach) autor kultowego Tytusa w 2010 roku narysował kolejny album. Nowy komiks zawierał 36 całkowicie premierowych plansz, w których trójka bohaterów uczestniczy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł 22 stycznia 2021 r. w Warszawie.

Drzewo z tabliczką oraz impreza "Niech żyje Papcio"!

Z okazji setnej rocznicy urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego w Parku Powstańców Warszawy na Woli odbyło się odsłonięcie tabliczki przy drzewie upamiętniającym "Papcia Chmiela". W uroczystości wzięli udział m.in. córka i syn rysownika Monique Lehman i Artur Chmielewski oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

- Drzewo jest symbolem, ale tata tego chciał, żeby pamięć została w młodych ludziach - mówił podczas uroczystości Artur Chmielewski.

Jest to kolejna odsłona akcji muzeum zatytułowanej "Korzenie Pamięci", dzięki której potomkowie powstańców mogą podzielić się historiami swoich rodziców, dziadków czy pradziadków. Następnym etapem projektu jest sadzenie w warszawskich parkach drzew upamiętniających powstańców. W parku Powstańców Warszawy zostało dotychczas posadzonych 60 drzew. Wywiady z członkami rodzin powstańców są dostępne na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTubie.

Na najbliższą sobotę w siedzibie Komuny Warszawa (Emilii Plater 31) zaplanowano wydarzenie "Niech żyje Papcio Chmiel!". W programie znalazły się wystawa, spotkania, warsztaty, pokaz filmu, gra miejska.

Na wystawie zaprezentowana zostanie ponad setka eksponatów związanych z Papciem Chmielem i jego najsłynniejszym dziełem. Pochodzą z jednej z największych prywatnych kolekcji komiksowych w Polsce. Pokazane zostaną m.in. zabawki z epoki, plansze komiksowe, słodycze, plakaty, figurki, ilustracje, książeczki, gadżety.

Na dzieci czekają warsztaty i gra miejska, na dorosłych panele dyskusyjne i spotkania: - Papcio skolekcjonowany, spotkanie z Mateuszem "TeO" Trąbińskim, kolekcjonerem, posiadaczem jednej z największych w Polsce kolekcji komiksów, komiksowych gadżetów i pamiątek (11.30) - "Papcio Chmiel udomowiony", czyli spotkanie z Arturem Chmielewskim, Monique Chmielewską-Lehman i Karoliną Prewęcką wokół książki pod takim tytułem (13.00) - Tytus uekranowiony, czyli spotkanie z Rafałem Skarżyckim, Michałem Śledzińskim, Maciejem Kurem, twórcami powstającej właśnie filmowej adaptacji przygód Tytusa, Romka i A’Tomka (15.00) - Tytus zencyklopedyzowany, czyli o powstającej wyjątkowej Tytusopedii (16.30) O 17.30 pokazany zostanie film dokumentalny "Papcio Chmiel" w reżyserii Petro Aleksowskiego. Przed filmem odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty będą obowiązywały zapisy. Szczegóły na stronie organizatora>>>.

Tytusowe warsztatymat. organizatora

Autor:dg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości