Jest nazwa dla czeskich pociągów metra. Mieszkańcy zdecydowali

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Trzaskowski: w warunkach przetargu cena nie grała najważniejszej roliTVN 24
wideo 2/3
Podpisanie umowy na nowe pociągi metra

Warszawiacy wybrali nazwę dla nowych pociągów metra. Imię Varsovia otrzyma 45 składów, które za kilkanaście miesięcy dostarczy do stolicy czeska firma Skoda.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W konkursie na nazwę dla nowych pociągów zagłosowało niemal osiem tysięcy osób. Do wyboru było sześć propozycji: pięć wskazanych przez jury konkursowe spośród zgłoszeń mieszkańców oraz jedna zaproponowana przez firmę Skoda. Ratusz informuje, że Varsovia otrzymała ponad jedną czwartą poparcia i zdeklasowała MeWę, Moravę, Sirénę, Wavlaka i Zygmunta.

"Autorka zwycięskiej nazwy otrzymała dyplom i pakiet gadżetów od Metra Warszawskiego. Dodatkowo weźmie udział w pierwszym przejeździe nowym pociągiem" - czytamy w komunikacie.

Wizualizacja nowych pociągów dla warszawskiego metraUrząd Miasta Warszawa

Zastąpią rosyjskie składy

Urzędnicy zapowiadają, że nowe pociągi będą nowoczesne, komfortowe i jednoprzestrzenne. Mają zastąpić najstarsze składy rosyjskie na pierwszej linii metra. Używane będą również do obsługi ruchu pasażerskiego na drugiej linii.

"45 nowych, sześciowagonowych pojazdów metra przyjedzie do Warszawy w ramach umowy podpisanej z czeskim producentem, firmą Skoda. To największe zamówienie taboru w historii warszawskiego metra" - podkreślono w komunikacie. Jak informował ratusz w lipcu, dostawy nowych pociągów rozpoczną się na przełomie 2021 i 2022 r. 

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawa