Jak wyjaśnił stołeczny ratusz, weryfikacji została poddana legalność prowadzenia przewozu osób taksówką i samochodem osobowym na terenie miasta, sprawdzane było także przestrzeganie przez przewoźników obowiązujących norm prawnych z zakresu transportu drogowego, prawa o ruchu drogowym, prawa podatkowego oraz w przypadku cudzoziemców legalności pobytu na terenie Polski. Przez cały rok wykazano ponad pół tysiąca nieprawidłowości.
Najczęstsze przewinienia
Do najczęściej występujących naruszeń należała jazda bez licencji (100 kierowców) lub z podrobioną (3). 68 kierowców nie miało badań lekarskich i psychologicznych kierowcy, 62 poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania, dwóch było po zażyciu narkotyków; sześciu spożyło wcześniej alkohol, 39 posługiwało się fałszywym prawem jazdy, trzech okazało się osobami poszukiwanymi przez policję. Zatrzymano też 159 dowodów rejestracyjnych pojazdów.
Ponadto - jak wylicza stołeczny ratusz - podczas składania wniosków o uzyskanie identyfikatora kierowcy taksówki policja zatrzymała 48 osób posługujących się fałszywym prawem jazdy. "W 2023 r. na policję przekazano także 29 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku ze złożeniem fałszywych orzeczeń lekarskich, psychologicznych, tłumaczeń na język polski dokumentów lub oświadczeń" - dodaje ratusz.
Wzrosła liczba wydawanych identyfikatorów TAXI
Urzędnicy przyznają jednocześnie, że w ubiegłym roku roku nastąpił znaczny wzrost liczby wniosków o wydanie identyfikatorów dla taksówkarzy. "Urząd w 2023 r. doposażył stanowiska bezpośredniej obsługi w BAISO (komunikacyjne i transportowe) w urządzenia mobilne do weryfikacji dokumentów pod kątem ich autentyczności (w szczególności praw jazdy, dowodów osobistych, dowodów rejestracyjnych), to również w znacznym stopniu przyczynia się do ujawniania oszustw" - podkreślono w komunikacie.
Już w 2024 roku, pod koniec stycznia, zostały przeprowadzone kolejne kontrole, jak informuje miasto, łącznie 102 czynności sprawdzająco-kontrolne, w wyniku których również stwierdzono nieprawidłowości.
Ratusz przypomina, że przewozy na "aplikację" mogą wykonywać przedsiębiorcy posiadający licencję TAXI. Wsiadając do taksówki, należy zwrócić uwagę, czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem TAXI, wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek, a także czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator z danymi kierowcy (imieniem, nazwiskiem i zdjęciem).
Autorka/Autor: dg/PKoz
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock