Najnowsze

Podwyżki za wywóz śmieci opóźnione. Radni muszą poprawić uchwałę

Najnowsze

Autor:
ran/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Olszewski o polityce rządu w sprawie odpadów
Olszewski o polityce rządu w sprawie odpadówTVN24
wideo 2/4
Apel w sprawie kosztów wywozu odpadów

Rada Warszawy jeszcze raz musi pochylić się nad uchwałą o podwyżkach opłat za odbiór śmieci. To oznacza, że nowe stawki wejdą w życie później niż zakładał ratusz.

Ponad miesiąc temu stołeczni samorządowcy zdecydowali o podwyżkach, a władze miasta szacowały, że zaczną pobierać opłaty w nowej wysokości od 1 lutego.

Jednak, jak podała we wtorek "Gazeta Stołeczna", Rada Warszawy będzie musiała w najbliższy czwartek jeszcze raz przegłosować uchwałę, bo przepisy zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

- RIO wskazała nam dwa błędy. Jeden dotyczy naliczania stawki karnej za odbiór odpadów nieposegregowanych w nieruchomościach niezamieszkałych. Radni uchwalili dwukrotność opłaty podstawowej, ale w uchwale pojawił się błąd arytmetyczny, to znaczy, została wpisana potrójna stawka - mówi tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. - Drugi dotyczy pojemności pojemników powyżej 1100 litrów w nieruchomościach niezamieszkałych. Według RIO, ta pojemność powinna być określona w uchwale w postaci konkretnej liczby, a my zapisaliśmy ogólnie: za każde kolejne 100 litrów - dodaje.

Radni będą musieli wprowadzić zmiany w treści uchwały i jeszcze raz ją przegłosować. Zamiast 1 lutego, wejdzie one w życie 1 marca.

Jak podawał pod koniec ubiegłego roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, podwyżki były konieczne, ponieważ w tym roku gospodarka odpadami będzie kosztowała miasto 925 milionów złotych.

Nowe stawki za odbiór odpadów

Zgodnie z nowymi przepisami zarówno dla zabudowań wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych będzie obowiązywał ryczałt. Opłata dla gospodarstwa domowego w wielolokalowym budynku mieszkalnym wyniesie 65 złotych, a w budynku jednorodzinnym - 94 złote.

Ratusz proponował najpierw opłatę za metr kwadratowy. Poprawkę w tej sprawie przyjęli radni z komisji rozwoju gospodarczego i cyfryzacji.

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe będą objęte ryczałtową opłatą roczną - 169,3 złotego.

Dla zabudowań mieszanych (np. kamienica z salonem handlowym) ratusz zaproponował takie samo rozwiązanie jak dla zabudowań wielorodzinnych. Dla części niemieszkalnej, w której prowadzona jest działalność, będzie obowiązywała stawka 1,35 zł za metr kwadratowy. W związku z przyjętą wcześniej poprawką radni uchwalili te zmiany w osobnym projekcie.

W przypadku obiektów gospodarczych - nieruchomości niemieszkalnych - opłaty są ponoszone za pojemniki i worki - kwoty zależą od ich pojemności.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ran/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości