"Wróżymy równość i piękność". Parada Równości przeszła przez Warszawę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Sytuacja prawna się nie zmienia, ale my zmieniamy rzeczywistość"
"Sytuacja prawna się nie zmienia, ale my zmieniamy rzeczywistość"TVN24
wideo 2/7
"Sytuacja prawna się nie zmienia, ale my zmieniamy rzeczywistość"TVN24

Parada Równości przeszła w sobotę przez centrum Warszawy. Kolorowy pochód wyruszył sprzed Pałacu Kultury i Nauki. Przed startem do uczestników i uczestniczek pochodu przemówili prezydent Warszawy oraz merka Paryża.

Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBTQ+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warszawska Parada Równości rozpoczęła się po godz. 14. Auta i platformy ustawiły się na ulicy Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Stamtąd parada przeszła ulicą Marszałkowską do placu Konstytucji, dalej ulicą Waryńskiego do ronda Jazdy Polskiej, gdzie skręciła w aleję Armii Ludowej, by dotrzeć do alei Niepodległości, Chałubińskiego i alei Jana Pawła II. Na rondzie ONZ skręciła w ulicę Świętokrzyską. Tam się zakończyła.

"Cała społeczność LGBT+ w Warszawie zawsze będzie bezpieczna"

Tuż przed startem marszu do zgromadzonych przemawiał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Ten sygnał z Warszawy płynie nie tylko do Polski, ale do całego świata, że Warszawa jest europejska, jest uśmiechnięta, jest tolerancyjna - mówił Trzaskowski. - W Pakcie Wolnych Miast prezentujemy przywiązanie do wartości. Ta solidarność, to wzajemne wspieranie się, jest niesłychanie istotne - podkreślił.

- Są tacy, którzy próbują oszukiwać i mamić polskie społeczeństwo tym, że różnorodność, wolność, tolerancja to jest zagrożenie dla polskiej rodziny. Nie ma większego kłamstwa. Dlatego, że właśnie różnorodność, tolerancja, równe prawa dla wszystkich są gwarancją tego, że możemy budować społeczeństwo otwarte - wskazywał. - Jeżeli ktoś tworzy zagrożenie dla polskiej rodziny, to ten, kto niszczy polską edukację, zezwala na inflację - zaznaczył Trzaskowski.

- Zawsze wszyscy w Warszawie mogą się czuć bezpiecznie. Cała społeczność LGBT+ w Warszawie zawsze będzie bezpieczna. Mam nadzieję, że wszyscy będziecie również bezpieczni w Polsce. Zadaniem każdego samorządowca jest to, aby wspierać wszystkich tych, których populistyczna władza próbuje zrzucić na margines, próbuje na nich szczuć i budować mity, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - powiedział Rafał Trzaskowski i podziękował uczestnikom za to, że przyszli na Paradę Równości.

- Nie ma równości bez różnorodności, bez wolności. To właśnie chcemy głosić tutaj razem z panem prezydentem. Chcemy miast europejskich, które będą tolerancyjne, wolne, różnorodne. Bo tylko w tej różnorodności wszyscy jesteśmy wolni i bezpieczni – podkreśliła merka Paryża Anne Hidalgo. - Bardzo zależy nam na tym, aby wszystkie społeczności wiedziały, że Paryż i Warszawa są przeciwko tym, którzy chcieliby naruszyć prawa kobiet, prawa osób LGBT, prawa osób innych. Radość życia, bycia razem daje nam poczucie bezpieczeństwa. Paryż jest z wami – podkreśliła.

Trzaskowski i Hidalgo szli na czele pochodu.

Ambasador USA ze współpracownikami

W Paradzie Równości wzięło udział wielu polityków, posłanek czy europarlamentarzystów. Przeszli w niej m.in. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Robert Biedroń, Krzysztof Śmiszek, Włodzimierz Czarzasty, Katarzyna Piekarska, Anna Maria Żukowska czy Joanna Scheuring-Wielgus.

W tłumie uczestników widać było też ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego. - Stany Zjednoczone wspierają równość, wspieramy Polskę i wszystkich tych Polaków, którzy wyznają te wartości. Prawa człowieka i równość to najważniejsze wartości. Dlatego dzisiaj razem ze mną w paradzie idzie 30 pracowników ambasady. Jestem z tego bardzo dumny. Będziemy stać zawsze za wszystkimi tymi, którzy są dyskryminowani - powiedział reporterowi TVN24 Mark Brzezinski.

Jak relacjonował po godzinie 14 reporter TVN24 Jan Piotrowski, na trasie parady ustawiła się niewielka grupa jej przeciwników. Spalona została tęczowa flaga. Kontrmanifestację od uczestników parady oddzielił szczelny kordon policji. Piotrowski podkreślił, że pochód zabezpiecza liczna grupa funkcjonariuszy. Było bezpiecznie.

Na koniec filmy, silent disco i after party

Po zakończeniu parady organizatorzy zapraszają na wydarzenia towarzyszące. W dwóch salach Kinoteki odbędzie się Maraton Filmowy dla Równości.

Dla tych, którzy chcą zakończyć ten dzień tańcem, w Kulturalnej przy placu Defilad odbędzie się silent disco. Organizatorzy parady zapraszają jej uczestników także na oficjalne after party do kompleksu Lunapark na Saskiej Kępie przy Wale Miedzeszyńskim.

W parku Świętokrzyskim, przy Pałacu Kultury i Nauki, od strony Pałacu Młodzieży od rana działało Miasteczko Równości. Na miejscu rozstawione zostały stoiska i namioty organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia Lambda, Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza działających przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu. W Miasteczku Równości wsparcie mogły znaleźć również osoby z niepełnosprawnościami na stoisku Fundacji Avalon.

Utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji

Na czas przemarszu zamknięta dla ruchu była jego trasa. Autobusy 100, 107, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 160, 167, 171, 175, 178, 180, 222, 502, 503, 507, 514, 517, 518, 519, 520, 522 i 525 skierowane na objazdy. Podobnie jak linie tramwajowe: 4, 7, 9, 15, 22, 24, 35, 36 i 78

W czasie trwania parady bez zmian kursowały obie linie metra.

"Wyłączenia w ruchu kołowym oznaczają, że w wielu miejscach to policjanci będą kierować ruchom. Apelujemy o stosowanie się do wydawanych poleceń. Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo, widząc zagrożenie, poinformuj nas o tym. Każda informacja jest ważna" - apelowała Komenda Stołeczna Policji.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Projekt Kino, czyli dotychczasowy operator znanego i lubianego wśród warszawiaków kina Luna oficjalnie zakończył działalność. Jego przedstawiciele przyznali, że nie podpisali nowej umowy na prowadzenie kina ze względu na zawarte w niej restrykcyjne zapisy. - Organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji - poinformowali w oświadczeniu.

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę rano na warszawskiej Ochocie 90-letnia kobieta została zaatakowana przez 66-latka. Jak informuje policja, mężczyzna miał ją pobić i ranić ostrym narzędziem. Został zatrzymany. Seniorka trafiła do szpitala.

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spółka PKP S.A. wznowiła zawieszoną dekadę temu współpracę z deweloperem Ghelamco, w ramach której ma zostać przebudowany Dworzec Gdański. Oprócz nowego budynku dworca zaplanowano też cztery biurowce.

Wraca pomysł sprzed 10 lat. Będzie przebudowa Dworca Gdańskiego

Wraca pomysł sprzed 10 lat. Będzie przebudowa Dworca Gdańskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Warszawy na testy sprowadzono autobus elektryczny hiszpańskiego producenta Irizar. Czas pracy jego baterii wynosi nawet 16 godzin.

Wozi pasażerów po Krakowie. Teraz testują go w Warszawie

Wozi pasażerów po Krakowie. Teraz testują go w Warszawie

Źródło:
PAP

W niedzielę przez ulice stolicy przebiegli zawodnicy 46. Nationale Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Pierwsi biegacze przekroczyli linię mety krótko po godzinie 11. Wśród mężczyzn na królewskim dystansie triumfował Węgier Levente Szemerei, z kolei wśród kobiet - Ukrainka Olga Niżnik.

Maraton Warszawski. "Udało się dociągnąć i wygraliśmy w drużynie"

Maraton Warszawski. "Udało się dociągnąć i wygraliśmy w drużynie"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Przystanki autobusowe w rejonie stacji kolejowej Warszawa Gocławek zostały połączone z peronem windami i schodami. Od poniedziałku, 30 września skorzystają z nich podróżni.

Winda i schody ułatwią przesiadki

Winda i schody ułatwią przesiadki

Źródło:
PAP

Policjanci z Piaseczna zatrzymali kierowcę, który jechał autem w złym stanie technicznym. Kierowcy nie przeszkadzała wybita szyba i czarny dym, który wydobywał się z pojazdu.

Jechał bez szyby, "kopciuchem". "Mandat 3100 złotych oraz osiem punktów"

Jechał bez szyby, "kopciuchem". "Mandat 3100 złotych oraz osiem punktów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie trwa świętowanie 10. urodzin. Z tej okazji przygotowano bogaty program, a w tym koncertów, autorskiego oprowadzania. Zaplanowano też noc filmową, debatę oraz warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

W poniedziałek były komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego i ma usłyszeć zarzuty - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Skiba. Chodzi o wszczęte w marcu tego roku śledztwo w sprawie wybuchu granatnika w gabinecie podejrzanego.

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 28 września, na Stadionie Narodowym odbędzie się impreza "Roztańczony PGE Narodowy". Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega przed utrudnieniami w ruchu na Saskiej Kępie i zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Impreza "Roztańczony Narodowy". Będą utrudnienia na Saskiej Kępie

Impreza "Roztańczony Narodowy". Będą utrudnienia na Saskiej Kępie

Źródło:
PAP

W okolicy Łomianek Wisła odsłoniła historyczną łódź. Natknęła się na nią grupa rowerzystów. Drewniane części starej konstrukcji wystawały z wody. - Widać było szkielet statku i wręgi oraz kute hufnale. Na pewno jest to bardzo stara łódź - opisał Robert Wyrostkiewicz, archeolog ze stowarzyszenia Pogotowie Archeologiczne.

Szkuta, a może łyżwa? Wisła odsłoniła historyczną łódź

Szkuta, a może łyżwa? Wisła odsłoniła historyczną łódź

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali mężczyznę, który ponad dwukrotnie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Został ukarany wysokim mandatem, stracił też prawo jazdy.

Minął policyjny radiowóz, zaczął się rozpędzać. Do domu wrócił bez prawa jazdy i z mandatem

Minął policyjny radiowóz, zaczął się rozpędzać. Do domu wrócił bez prawa jazdy i z mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próbę porwania 11-letniego chłopca w Ciechanowie udaremnił 16-latek, który spłoszył sprawcę - przyznaje policja. Jedna z radnych miejskich wystąpiła o nagrodę dla nastolatka. Wiadomo już, że chłopiec odbierze ją z rąk prezydenta Ciechanowa w poniedziałek.

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Źródło:
PAP

Chłopiec jadący rowerem został potrącony przez kierowcę w Legionowie. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie 12-letniego chłopca. Jechał rowerem

Potrącenie 12-letniego chłopca. Jechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rozpocznie się długo wyczekiwany remont mocno zużytego torowiska w alei Waszyngtona przy ulicy Międzynarodowej. Tramwaje nie będą kursowały pomiędzy rondem Waszyngtona a rondem Wiatraczna.

Po jednym pasie w obu kierunkach w alei Waszyngtona.  Szczegóły i harmonogram remontu.

Po jednym pasie w obu kierunkach w alei Waszyngtona.  Szczegóły i harmonogram remontu.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył sprawę aktora Piotra Zelta, który został oskarżony o to, że zniesławił i znieważył byłą rzeczniczkę Straży Granicznej we wpisie na Facebooku. Sprawa musi wrócić do pierwszej instancji.

Zwrot w sprawie sądowej znanego aktora

Zwrot w sprawie sądowej znanego aktora

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala po wypadku pod Sochaczewem. Zderzyły się tam trzy samochody: dwa osobowe i tir.

Wypadek pod Sochaczewem. Trzy auta rozbite, ranni kierowcy

Wypadek pod Sochaczewem. Trzy auta rozbite, ranni kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok przed inauguracją najważniejszego turnieju pianistycznego na świecie będzie można kupić bilety na wszystkie przesłuchania konkursowe. Bilety, tym razem, będą dostępne nie tylko online.

Zmiana zasad sprzedaży biletów na Konkurs Chopinowski

Zmiana zasad sprzedaży biletów na Konkurs Chopinowski

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji"

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji"

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl