Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Wieńce przed pomnikami "ojców niepodległości", nominacje i odznaczenia. Obchody Święta Niepodległości

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
katke,
kk/b
Źródło:
PAP
Uroczystość nadania odznaczeń Orderu Orła Białego
Uroczystość nadania odznaczeń Orderu Orła BiałegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Uroczystość nadania odznaczeń Orderu Orła Białego

Od rana w Warszawie trwają uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent rozpoczął od złożenia wieńców przed pomnikami "ojców niepodległości". Potem wręczył nominacje generalskie w Belwederze. Podczas popołudniowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim 17 osób zostało odznaczonych orderami i odznaczeniami państwowymi.

Po godzinie 8 prezydent Andrzej Duda złożył wieńce pod pomnikami: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Potem w Belwederze wręczył nominacje generalskie i odznaczenia oficerom Wojska Polskiego oraz Straży Granicznej.

- 11 listopada to w każdym roku wyjątkowa data. Od tamtego pamiętnego 1918 roku, kiedy przyjmujemy, że Polska odzyskała niepodległość poprzez przekazanie zwierzchnictwa nad wojskiem brygadierowi, wtedy jeszcze, Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu marszałkowi Rzeczypospolitej, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy, kiedy nie wolno było go obchodzić - mówił prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że dziś jest ono oficjalnie w kalendarzu "jednym z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci".

- Śmiało można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą, ale którzy także potrafili ją w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, dla polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć - dla wszystkich Polaków - podkreślił.

Lista nominowanych generałów

W tym roku Andrzej Duda postanowił awansować pięciu oficerów wojska oraz czterech oficerów Straży Granicznej.

Na stopień generała broni został mianowany dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Na pierwszy generalski stopień - generała brygady Wojska Polskiego - mianowani zostali czterej pułkownicy: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie Roman Łytkowski; dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie płk pil. Grzegorz Ślusarz; zastępca dowódcy dywizji i szef sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej płk Wojciech Ziółkowski oraz dowódca Garnizonu Warszawa płk Tomasz Dominikowski.

Na stopień generała brygady Straży Granicznej zostali mianowani: komendant Śląskiego Oddziału SG płk SG Adam Jopek; komendant Karpackiego Oddziału SG płk SG Stanisław Laciuga; komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG płk SG Andrzej Popko i komendant Podlaskiego Oddziału SG płk SG Andrzej Jakubaszek.

Ponadto postanowieniem prezydenta RP - za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej odznaczeni zostali: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - gen. dywizji Andrzej Marek Raudowicz; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - gen. broni Tomasz Krzysztof Piotrowski.

- Z całego serca dziękuję panom generałom za dotychczasową służbę, która umożliwiła te nominacje, która umożliwiła wprowadzenie panów generałów w korpus generalicji Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział prezydent.

- Dziękuję za wykorzystanie swoich niezwykłych talentów organizacyjnych, umiejętności, które panowie posiadacie jako umiejętności osobiste, indywidualne, ale wykorzystane tak, jak w najlepszych wzorcach, jak w przypowieści ewangelicznej o talentach - zaznaczył. - Nie zakopane, tylko wykorzystane do tego, by je pomnożyć, by powiększyć dobro Rzeczypospolitej, by poprawić jakość funkcjonowania polskich sił zbrojnych i organizację Polskiej Straży Granicznej - dodał.

- Jesteście panowie generałowie mężczyznami jeszcze cały czas w sile wieku, z absolutnie długą jeszcze perspektywą służby. Wierzę w to, że do tych gwiazdek, które dzisiaj otrzymaliście, dojdą kolejne, za wierną, oddaną i zaangażowaną służbę, za zasługi dla Rzeczypospolitej - zaznaczył Andrzej Duda.

Andrzej Duda o sytuacji na granicy z Białorusią

Część wystąpienia prezydent poświęcił sytuacji na granicy z Białorusią. - Poza tymi wielkimi wydarzeniami mamy dzisiaj też trudniejszą sytuację, niż była do tej pory. Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z takim specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy. Zdobywamy doświadczenia, ale dzieje się to wszystko w niemałym trudzie - powiedział Andrzej Duda.

Kierując słowa do generałów Wojska Polskiego, podziękował za ich trud włożony w ochronę polskich granic. - W obronie polskiej granicy dzisiaj uczestniczy zarówno polska Straż Graniczna, jej funkcjonariusze, jej dowódcy, jak i Wojsko Polskie, które wspiera działania polskiej Straży Granicznej, a dodatkowo także i policja - wskazał.

W jego ocenie te działania są realizowane sprawnie, "według wszystkich współczesnych wzorców działania służb mundurowych". Prezydent wyraził nadzieję, że w krótkim czasie uda się doprowadzić do uspokojenia i powrotu normalności w pasie granicznym.

W południe uroczystości na placu Piłsudskiego

W południe prezydent wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec. Na placu Piłsudskiego zostanie też uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed znajdującym się przy placu pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zaplanowano też udział prezydenta w uroczystej mszy świętej, która zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej. Wcześniej prezydent złoży wieniec przy znajdującym się w świątyni grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Andrzej Duda złoży też wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych

Po południu w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której 17 osób zostało odznaczonych orderami i odznaczeniami państwowymi.

Cztery osoby zostały uhonorowane Orderami Orła Białego. To działaczka podziemnej Solidarności, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Joanna Duda-Gwiazda, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski, poeta Leszek Długosz oraz poeta i wydawca Jan Polkowski.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Maria Gintowt-Jankowicz. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Sylwester Chęciński, reżyser filmowy i scenarzysta, twórca komediowego tryptyku "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: aktorka, założycielka fundacji "Akogo?", Ewa Błaszczyk-Janczarska oraz dziennikarz, pisarz i polityk Czesław Ryszka.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: działacz charytatywny i społeczny zaangażowany w Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie Artur Paradowski oraz lekarz, okulista, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Edward Wylęgała.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha, krytyk, publicysta i menadżer Stanisław Leszczyński, muzykolog, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener, nauczyciel akademicki i trener judo w Studium Wychowania i Sportu Uniwersytetu Warszawskiego Roman Kwaterski oraz wykładowca Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim, akademicki mistrz Europy w judo w 1964 r. Stanisław Tokarski.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został działacz na rzecz szkolnictwa polonijnego w USA Bogdan Chmielewski. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczony został Marcin Scelina, leśniczy Nadleśnictwa Baligród, zaangażowany w akcję "Ocalić od zapomnienia".

Prezydent podziękował odznaczonym

Podczas wystąpienia prezydent podkreślał, że jest dla niego zaszczytem, że 11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mógł wręczyć te odznaczenia. - Było moją wolą, aby spotkali się dzisiaj na tej sali odznaczeni, którzy przez te lata swojego życia działali dla Rzeczypospolitej, dla naszego państwa, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi po prostu w bardzo różnych dziedzinach. Można więc śmiało powiedzieć, że ci, którzy są bohaterami dzisiejszej uroczystości, to jest pewien przekrój działalności dla Polski - powiedział.

- Od działalności duchowej, służenia drugiemu człowiekowi wsparciem duchowym, tym najbardziej głębokim, bo związanym z wiarą, poprzez obronę podstawowych wartości - praw człowieka, walkę o wolność, niepodległość, suwerenność Rzeczypospolitej. Poprzez budowanie zrębów ważnych instytucji odrodzonego państwa polskiego, bo tak je nazywam po 1989 roku. Poprzez budowanie polskiej kultury w sposób niezłomny, trwały, stały - mówił prezydent.

Podziękował odznaczonym za to, że "byli tam, gdzie innych czasem już nie było, że potrafili trwać przy swojej postawie i wartościach wtedy, gdy inni zdążyli się już od nich odwrócić". - Czy wręcz gorzej - już zdążyli was wytknąć palcami, kiedy nie tylko groziło, ale było też za to internowanie, aresztowanie, kiedy było się za to przed dziesiątkami lat relegowanym ze studiów, kiedy wydawało się, że ta działalność i niezłomna postawa może człowiekowi złamać życie - podkreślił.

- Nigdy państwo nie wycofaliście się, nigdy nie zaniechaliście, nigdy nie zaprzestaliście mimo trudności służyć drugiemu człowiekowi, szukać rozwiązań tam, gdzie inni już dawno załamali ręce i byli skłonni zostawić, bo nic się nie da zrobić. Otóż zawsze da się coś zrobić, tylko trzeba mieć wiarę w to, że się da. Za niezłomność tej wiary są te odznaczenia - powiedział prezydent, zwracając się do odznaczonych.

- Proszę oczywiście przyjąć je jako symboliczne, bo nic nie jest w stanie państwu podziękować za tę działalność, którą państwo prowadzicie, nie ma takiej ceny, którą można za to zaoferować, bo ta działalność jest sama w sobie bezcenna całkowicie i niewymierzalna w żaden sposób; podziękowanie może być wyłącznie symboliczne poprzez podkreślenie wielkich zasług, poprzez oddanie wielkiego szacunku, poprzez uhonorowanie przez Rzeczpospolitą - mówił Andrzej Duda.

Autor:katke, kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka / PAP

Pozostałe wiadomości