Kamienica przy ul. Puławskiej 28 na rogu Madalińskiego została wybudowana przed II wojną światową na zlecenie Jana Wedla, wnuka Karola – założyciela fabryki słodyczy. Jan stał się współwłaścicielem spółki w 1908 roku i prowadził przedsiębiorstwo wspólnie z ojcem Emilem aż do jego śmierci.
Elewacja modernistycznej kamienicy nie posiadała zdobień, a jedynym jej barwnym elementem był świecący neon przymocowany do kratownicy znajdującej się w narożniku budynku – napis „E. WEDEL CZEKOLADA” o wysokości około dwóch metrów.
Niedługo po wojnie przedsiębiorstwo rodziny Wedel zostało znacjonalizowane i zmieniło się w Zakłady Przemysłu Cukierniczego 22 Lipca, a charakterystyczny neon zniknął.
Dwa lata formalności
Stworzenie repliki neonu i umieszczenie go na oryginalnym miejscu to inicjatywa wspólnoty mieszkaniowej, do której obecnie należy dawny Dom Wedla. Mieszkańców wsparło Muzeum Neonów w Warszawie oraz przedsiębiorstwo Lotte Wedel.
- Od kilku lat współpracujemy z Wedlem, a pierwszym efektem tej kooperacji było przywrócenie najbardziej znanego znaku firmowego w postaci neonu, czyli "chłopca na zebrze" na budynku przy ul. Szpitalnej – opowiada Witold Urbanowicz, rzecznik prasowy warszawskiego Muzeum Neonów.
Aby replika przedwojennego, świecącego napisu mogła trafić na kamienicę, wspólnota mieszkańców musiała załatwić szereg formalności.
- Ten neon był wymagający, ponieważ budynek, na którym się znajdował, jest objęty ochroną konserwatorską. Uzyskanie wszystkich pozwoleń zajęło dwa lata. Nasza rola polegała na zaprojektowaniu repliki neonu. Na podstawie archiwalnych zdjęć został odtworzony krój pisma. Jesteśmy również odpowiedzialni za jego wykonanie – tłumaczy Urbanowicz.
Neon zaświeci na początku grudnia
Kiedy oryginalny neon został usunięty z budynku na rogu Puławskiej i Madalińskiego, i co stało się z nim później?
- Na zdjęciach z lat 50. jeszcze był widoczny, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie został usunięty. W 95 proc. przypadków tego typu reklamy trafiały na złom. Można się domyślać, że prawdopodobnie było tak również w tym przypadku – mówi Witold Urbanowicz.
Do końca listopada replika przedwojennej reklamy ma zostać zamontowana na odnowionej dzięki środkom wspólnoty mieszkaniowej kratownicy. Przedstawiciele Wedla przekazali, że rozświetlony neon w pełnej okazałości będzie można zobaczyć już na początku grudnia.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fotopolska.eu/Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa