Warszawa przygotowuje mieszkania i miejsca w szkołach dla dzieci z Ukrainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent stolicy o pomocy uchodźcom z Ukrainy
Prezydent stolicy o pomocy uchodźcom z Ukrainy TVN24
wideo 2/3
Prezydent stolicy o pomocy uchodźcom z Ukrainy TVN24

Już ponad tysiąc osób z Ukrainy skorzystało z pomocy w miejskich punktach informacyjnych. - Pomagamy absolutnie wszystkim. Autokarów, które docierają do Warszawy, mamy coraz więcej - poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zapowiedział, że przygotowywane są miejsca dla dzieci w szkołach i przedszkolach. Zwiększa się również pula mieszkań, w których będą mogły zatrzymać się osoby uciekające do Polski przed wojną.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił o pomocy osobom przybywającym z Ukrainy do Polski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przed punktem informacyjnym w Pałacu Kultury i Nauki. Przypomniał, że obecnie na terenie miasta działają cztery takie miejsca. Osoby uciekające z kraju ogarniętego wojną mogą uzyskać w nich informacje między innymi na temat kwestii prawnych, pomocy lekarskiej, psychologicznej czy noclegu. - Pomagamy absolutnie wszystkim. Autokarów, które docierają do Warszawy, mamy coraz więcej - zaznaczył. Poinformował, że do poniedziałku z punktów skorzystało ponad tysiąc osób.

- Współpracujemy z rządem i panem wojewodą. Przygotowaliśmy tysiące miejsc na polecenie pana wojewody. Sami dysponujemy swoją pulą, żeby móc reagować w takich sytuacjach. Potrzebna jest strategia rządowa, z którą powinniśmy być zaznajomieni, by wiedzieć, czego się spodziewać. Sytuacja robi się poważniejsza z dnia na dzień - podkreślił.

Jak opisywał, obecnie granicę polsko-ukraińską przekraczają osoby różnych narodowości. - Olbrzymia większość z nich przyjeżdżała i od razu miała zapewnioną opiekę rodziny albo przyjaciół. Bardzo niewielu z nich potrzebowało noclegów. Teraz sytuacja się zmienia. Bardzo dużo osób potrzebuje pomocy i my taką pomoc świadczymy - zaznaczył Trzaskowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Trzaskowski o działaniach samorządów w sprawie uchodźców z Ukrainy

Prezydent stolicy podziękował również mieszkańcom za zbiórkę darów dla Kijowa. - Udało nam się zapełnić ponad 10 autobusów MZA i 40 busów transportowych. Ten transport do Kijowa ruszył i jest na granicy. Będziemy starali się przetransportować go do Kijowa, co nie jest łatwe - mówił.

- Rozmawiałem dziś z burmistrzem Lwowa. Za pośrednictwem Rzeszowa i prezydenta Konrada Fijołka organizujemy wsparcie dla miast zachodniej Ukrainy i oczywiście dalej będziemy koordynowali tę pomoc - podkreślił prezydent Trzaskowski.

Dodał, że toczą się rozmowy samorządowców dotyczące zarówno akcji pomocowych dla Ukrainy, jak i wspierania polskich miast, które przyjmują osoby uciekające przed wojną. Jednocześnie zgłaszają się do nich politycy i przedstawiciele rządów regionalnych z różnych części Europy zainteresowani udzieleniem wsparcia Ukrainie. - Będziemy koordynowali taką pomoc. Dziś mam spotkanie paktu Wolnych Miast, gdzie z burmistrzem Budapesztu, Bratysławy i Pragi będziemy rozmawiali o tym, jak koordynować pomoc, jeżeli chodzi o całą Europę - wyjaśnił.

Zaznaczył, że jest też w kontakcie z przedstawicielami unijnych instytucji i samorządowcy będą apelowali o udzielenie środków finansowych na wsparcie uchodźców.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Stolica przygotowuje mieszkania dla uchodźców z Ukrainy

- Ten odruch serca Polek i Polaków jest olbrzymi. Olbrzymia solidarność. Wszyscy Ukraińcy, z którymi rozmawiam, doceniają to i są wręcz zaskoczeni, jak ciepło zostali tutaj przyjęci. Zaskoczeni tym, jak wszyscy Polacy chcą pomagać - opowiadał Trzaskowski.

Dodał, że pojawia się coraz więcej oddolnych akcji pomocowych. Mieszkańcy stolicy zgłosili już ratuszowi prawie 2,5 tysiąca lokali, w których mogłyby zatrzymywać się osoby przybywające z Ukrainy. - My to wszystko musimy weryfikować. Mamy pracowników socjalnych, którzy to robią. Musimy te lokale sprawdzać, rozmawiać z tymi ludźmi, dlatego że chcemy uniknąć problemów w przyszłości. Wiemy, że pojawia się mnóstwo inicjatyw, ale dajcie nam państwo je skoordynować. Chcemy, żeby było jak najmniej chaosu - zaapelował prezydent stolicy.

Opisywał też, że ratusz już od tygodnia przygotowuje kwerendę pustych mieszkań komunalnych. - Zgłosiły się do nas firmy, które chcą za darmo te pustostany wyremontować. Przygotowujemy to od wielu dni. Ten zasób mieszkaniowy będzie większy. Ale tu też potrzebna jest rządowa koordynacja. Musimy mieć jasny plan i strategię, uzgodnioną na poziomie rządu, żeby ta pomoc mogła być jak najlepiej zorganizowana i żebyśmy mieli gwarancję, że nie pomagamy tylko dziś, tu i teraz, tylko będzie ona długotrwała - mówił Rafał Trzaskowski.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Miejsca w szkołach i przedszkolach dla dzieci z Ukrainy

Kolejną kwestią poruszoną podczas konferencji prezydenta Warszawy były edukacja oraz organizacja opieki dla najmłodszych. - Doraźnym problemem jest zorganizowanie czasu dla dzieciaków. Rozmawiałem dziś z dziećmi o tym, w jakim są stanie, jak im pomóc - mówił.

- Musimy przygotować się na to, że pobyt Ukraińców w Polsce nie będzie trwał kilka, czy kilkanaście dni, dlatego przygotowujemy miejsca w naszych szkołach i przedszkolach. Również przygotowujemy się do organizacji nauki języka polskiego. Analizujemy w ścisłej współpracy informacje o bazie lokalowej szkół i liczebności oddziałów. Oczywiście konieczna tu będzie jasna strategia rządu. Nie wystarczą zaklęcia, nie wystarczą ogólne słowa. Ministerstwo edukacji musi przedstawić bardzo konkretny plan, również związany z finansami - apelował Trzaskowski.

W warszawskich szkołach działają już asystenci kulturowi, których zadaniem jest udzielanie pomocy uczniom z Ukrainy oraz ich rodzicom.

Prezydent Trzaskowski zapowiedział też, że w planach jest utworzenie stołecznej bazy miejsc pracy dla osób przybywających do Polski.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W czwartek rano w miejscowości Karsy (Mazowieckie) na drodze krajowej numer 60 doszło do zderzenia trzech ciężarówek. Dwóch kierowców trafiło do szpitala. Policja ostrzega, że jezdnia jest zablokowana w obu kierunkach. Utrudnienia potrwają wiele godzin.

Zderzenie trzech ciężarówek, dwie osoby ranne, droga krajowa zablokowana

Zderzenie trzech ciężarówek, dwie osoby ranne, droga krajowa zablokowana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grupa mieszkańców Starej Miłosny na obrzeżach Warszawy protestuje przeciwko powstającym w pobliżu inwestycjom mieszkaniowym. Uważają, że ich osiedle przeżywa "zmasowany atak deweloperów", który negatywnie wpływa na zieleń. Przedstawiciel urzędu dzielnicy odpowiada, że wszystkie pozwolenia zostały wydane zgodnie z przepisami.

Mieszkańcy Starej Miłosny nie chcą kolejnych osiedli. Mówią o "zmasowanym ataku deweloperów"

Mieszkańcy Starej Miłosny nie chcą kolejnych osiedli. Mówią o "zmasowanym ataku deweloperów"

Źródło:
PAP

Powiedzieli mu, że są z policji i będzie miał postawione zarzuty. Zabrali pieniądze, dokumenty i klucze do mieszkania, do którego pojechali na "przeszukanie". Stamtąd ukradli elektronikę i gotówkę. Poszkodowanego mężczyznę zostawili w lesie. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, wśród pięciu zatrzymanych jest były policjant.

Zajechali mu drogę, wyciągnęli z auta i okradli. Mieli odznaki, nie byli policjantami 

Zajechali mu drogę, wyciągnęli z auta i okradli. Mieli odznaki, nie byli policjantami 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek podczas parkowania w Legionowie. Kierująca autem kobieta wpadła w dwa zaparkowane samochody. Następnie wjechała na chodnik, w budynek i w czworo pieszych. Dwójka dzieci trafiła do szpitala.

Wjechała na chodnik, uderzyła w budynek, odbiła się i potrąciła cztery osoby. Dwoje dzieci w szpitalu

Wjechała na chodnik, uderzyła w budynek, odbiła się i potrąciła cztery osoby. Dwoje dzieci w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura stawia zarzuty prawnikowi, który brał udział w wypadku na Mokotowie. Jak ustalili śledczy, adwokat prowadził pod wpływem kokainy. Zawiadomiono Okręgową Radę Adwokacką.

Po zderzeniu z innym autem wjechał w pieszych. Adwokat prowadził po kokainie, usłyszał zarzuty

Po zderzeniu z innym autem wjechał w pieszych. Adwokat prowadził po kokainie, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca, który na czerwonym świetle wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z innym autem, nie został ukarany mandatem. Otrzymał jedynie pouczenie. Jak udało nam się dowiedzieć, sprawcą kolizji był policjant. Przełożeni interweniujących na miejscu funkcjonariuszy wyjaśniają, dlaczego zdecydowali się na zastosowanie najłagodniejszego środka z Kodeksu wykroczeń. 

Policjant przejechał na czerwonym i doprowadził do kolizji. Nie dostał mandatu, jedynie pouczenie

Policjant przejechał na czerwonym i doprowadził do kolizji. Nie dostał mandatu, jedynie pouczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok w sprawie śmierci trzymiesięcznego Filipa. Za zabójstwo chłopca został skazany partner matki chłopca. Śledczy znaleźli dowody, że w dniu śmierci dziecka mężczyzna "uderzył jego głową o ścianę". Z akt sprawy wyłania się wstrząsający obraz przemocy wobec niemowlaka.

Partner matki zabił małego Filipa. "Uderzył jego głową o ścianę". Jest ostateczny wyrok

Partner matki zabił małego Filipa. "Uderzył jego głową o ścianę". Jest ostateczny wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa proces w sprawie śmierci 4-letniego chłopca, którego noga została przytrzaśnięta w tramwaju. Motorniczy ruszył, ciągnąc dziecko wzdłuż torowiska. Teraz prowadzący skład broni się przed sądem. We wtorek w jego sprawie zeznawał były pracownik Tramwajów Warszawskich. Na pytanie, czy tramwaj 105N jest niebezpieczny, odpowiedział bez wahania: - Oczywiście, że tak.

Zginął czterolatek, motorniczy oskarżony. "Mówią, że widoczność jest ograniczona, a jej nie ma wcale"

Zginął czterolatek, motorniczy oskarżony. "Mówią, że widoczność jest ograniczona, a jej nie ma wcale"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Grodziskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedno z aut wpadło do rowu. Dwie osoby zostały poszkodowane. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Są utrudnienia.

Wypadek pod Grodziskiem Mazowieckim, dwie osoby ranne

Wypadek pod Grodziskiem Mazowieckim, dwie osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę punktualnie o godzinie 11 w Warszawie zawyły syreny. Był to element ćwiczeń systemu alarmowego, realizowanego w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa. Ponownie wycie było słychać o godzinie 12.

Syreny zawyły w Warszawie, ale nie wszędzie było je słychać

Syreny zawyły w Warszawie, ale nie wszędzie było je słychać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek o wykreśleniu z ewidencji mostu kolejowego w Górze Kalwarii. Kolejarze poinformowali w nim o złym stanie technicznym starej konstrukcji.

Kolejarze chcą rozebrać zabytkowy most. Złożyli wniosek

Kolejarze chcą rozebrać zabytkowy most. Złożyli wniosek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci wyjaśniają okoliczności zuchwałej kradzieży w centrum Warszawy. Złodzieje mieli wybić szybę w aucie i zabrać torbę z dużą kwotą pieniędzy. Poszkodowany nie zdążył zareagować.

Wybili szybę w aucie, ukradli torbę. Mężczyzna miał stracić ćwierć miliona euro

Wybili szybę w aucie, ukradli torbę. Mężczyzna miał stracić ćwierć miliona euro

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ten konkurs wyróżnia osoby pielęgnujące pamięć o historii polskich Żydów. - Ich postawy pozwalają nam mieć nadzieję na lepsze jutro - powiedział Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2024. Kapituła wyłoniła siedmiu finalistów. Laureatka lub laureat zostanie ogłoszony 28 października, podczas uroczystej ceremonii w muzeum.

"Chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii miast i miasteczek"

"Chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii miast i miasteczek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Marszałkowskiej potrwa przez ponad dwa tygodnie. Poznaliśmy szczegółowy program wydarzeń.

Parada, wystawy, koncerty, maraton filmowy. Program otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Parada, wystawy, koncerty, maraton filmowy. Program otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
PAP

Kim Gordon, ikona amerykańskiej sceny alternatywnej, współzałożycielka zespołu postpunkowego Sonic Youth, będzie muzyczną gwiazdą weekendu otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 25 października.

Ikona amerykańskiej sceny alternatywnej zagra na otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ikona amerykańskiej sceny alternatywnej zagra na otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła aktywistkom z Ostatniego Pokolenia zarzuty dewastacji pomnika Syrenki na bulwarach wiślanych. Według śledczych Julia P. i Marianna J. 8 marca oblały monument pomarańczową farbą. Kobiety nie przyznają się do winy.

Aktywistki z zarzutami dewastacji pomnika Syrenki

Aktywistki z zarzutami dewastacji pomnika Syrenki

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nieletni mieszkaniec Piaseczna wsiadł za kierownicę mercedesa kolegi i woził znajomych ulicami miasta. Podróż przerwali im policjanci. Teraz 16-latek odpowie przed sądem. Ukarany zostanie także właściciel auta.

16-latek woził znajomych. Właściciel auta poniesie konsekwencje

16-latek woził znajomych. Właściciel auta poniesie konsekwencje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie cztery promile alkoholu w organizmie miał 37-latek, który rowerem poruszał się drogą ekspresową S7. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów w okolicach Zygmuntowa (Mazowieckie).

Kompletnie pijany rowerzysta jechał drogą ekspresową

Kompletnie pijany rowerzysta jechał drogą ekspresową

Źródło:
PAP

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o kolejnych efektach prac przy rewitalizacji budynku dawnej Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Do odnowionego zabytku wkrótce wprowadzi się księgarnia sieci Empik.

"Wprawne oko dojrzy patynę i ciekawostki". Ceramika z dawnego budynku Cepelii coraz bliżej oryginału

"Wprawne oko dojrzy patynę i ciekawostki". Ceramika z dawnego budynku Cepelii coraz bliżej oryginału

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz ogłosił konkurs na operatora przestrzeni przy wejściu do stacji metra Centrum. Zwycięzca konkursu będzie odpowiedzialny za umieszczanie murali na ścianach "patelni" przez 16 miesięcy.

Kto zamaluje ściany warszawskiej "patelni"?

Kto zamaluje ściany warszawskiej "patelni"?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmiertelny wypadek na Ursynowie. Kierujący busem 86-latek prawdopodobnie podczas manewru parkowania nie zauważył pieszego i go potrącił. Poszkodowany 75-latek nie przeżył.

Pieszy przygnieciony przez samochód nie przeżył. Policja zatrzymała 86-latka

Pieszy przygnieciony przez samochód nie przeżył. Policja zatrzymała 86-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl